Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy zarobię na akcjach relpol

Spółka zakończyła 2021 rok zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Niestety wybuch wojny na Ukrainie i konieczność reorganizacji produkcji w tamtejszym zakładzie zmusił nas do obniżenia tegorocznych założeń o ok. -20% na poziomie EBITDA.

Z drugiej strony spółka kontynuuje swoje strategiczne inwestycje mające na celu wzrost zdolności i sprzedaży do ok. 180 mln PLN w perspektywie 2025/2026 roku, a popyt na przekaźniki elektromagnetyczne powinien stymulować masowy i szybki rozwój fotowoltaiki w Europie zgodnie z planem uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych. Biorąc jednak pod uwagę praktycznie dwukrotny wzrost stopy wolnej od ryzyka obniżamy cenę docelową do 11,1 PLN/akcję podtrzymując rekomendację KUPUJ.

2021 rok zgodny z prognozami, ale…

Nasze prognozy na 2021 rok z 30.08.2021 zostały zrealizowane praktycznie „w punkt”. W obszarze sprzedaży lepiej wypadł rynek polski, gorzej niemiecki. Nieco wyższa marża brutto została obciążona wzrostem kosztów SG&A i ujemnym saldem na pozostałej działalności operacyjnej (odpisy na ukraiński zakład). Ostatecznie EBITDA wyniosła 15,9 mln PLN vs 16,2 mln PN w prognozie, a zysk netto ukształtował się na poziomie 6,6 mln PLN vs 6,4 mln PLN w prognozie. Nieco gorzej wypadły przepływy pieniężne z uwagi na globalny problem dostępności komponentów.

… wojna na Ukrainie spowodowała konieczność rewizji planów…

Zakładamy, że wojna na Ukrainie to tylko krótkoterminowe zachwianie sprzedaży/wyników (wzrost kosztów). Ukraińska fabryka w obwodzie żytomierskim nie została dotknięta działaniami wojennymi i obecnie prowadzi produkcję w ograniczonym zakresie (godzina policyjna). W takim scenariuszu największego wpływu na wyniki spółka powinna doświadczyć w 2Q’22, a całoroczne prognozy na ten rok obniżyliśmy o ok. -20%.

… choć w krótkim terminie. W długim okresie wciąż sprzyjające perspektywy,…

Reklama

które po wybuchu wojny wzmocniła gospodarcza izolacja Rosji. Jak podaje zarząd w komentarzu, „(…) utrzymuje się wysoki popyt na wyroby spółki, któremu Relpol stara się sprostać”. Spółka kontynuuje strategiczne projekty, na które pozyskała finansowanie. Kluczowe w tym obszarze jest przyśpieszenie trendów w transformacji elektroenergetyki i wykorzystanie rozbudowanych zdolności.

Wyniki za 1Q’22 bez znaczącego wpływu Ukrainy, z rekordową sprzedażą

Okres 1Q’22 był rekordowy pod względem sprzedaży dla spółki (40,6 mln PLN przychodów). Mimo zauważalnej presji na marże udało się poprawić ubiegłoroczną EBITDA. Spodziewamy się jednak, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, reorganizacją tamtejszego zakładu i dalszą presją kosztową z utratą ważnego rynku rosyjskiego, był to najlepszy kwartał w tym roku.

Beneficjent transformacji energetycznej i RePowerEU

Kompetencje Relpol pozwalają oczekiwać, że spółka powinna być beneficjentem transformacji energetycznej w zakresie rozwoju fotowoltaiki (przekaźniki solarne stanowią ok. 20% sprzedaży spółki), automatyki przemysłowej i energetycznej (ok. 50% sprzedaży spółki). Opublikowany dn. 18.05.2022 europejski plan uniezależnienia się od rosyjskich surowców RePowerEU zakłada masowe i szybkie wdrażanie energii odnawialnej (gł. PV). W ramach planu strategia ta ma na celu uruchomienie ponad 320 GW mocy fotowoltaicznych do roku 2025 (ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2020) oraz prawie 600 GW do roku 2030. Podkreślamy, że w 2020 roku Relpol ukończył automatyczną linię do przekaźników solarnych i może podwoić sprzedaż. W 2022 roku firma skorzysta już ze zwiększonych zdolności przekaźników miniaturowych do przemysłu. Efekty całego programu inwestycyjnego poznamy jednak po 2023 roku.

Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.] - 1Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.] - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy zarobię na akcjach relpol