Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordowa dywidenda od giełdowego giganta - ostatnia szansa, aby się na nią załapać!

|
selectedselectedselected
Rekordowa dywidenda od giełdowego giganta - ostatnia szansa, aby się na nią załapać! | FXMAG INWESTOR
KPRM
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś ostatni dzień z możliwością otrzymania rekordowej dywidendy od Orlenu. Co więcej, nie tylko sama wysokość dywidendy jest historycznie najwyższa, bo stopa dywidendy jak dotąd - w trwającej od 2000 roku historii podziału zysku z akcjonariuszami - również jest rekordowa.

 

Rekordowa dywidenda Orlenu

Największa spółka na warszawskiej giełdzie, jaką jest koncern Orlen, wypłaci jak dotąd najwyższą w swojej historii dywidendę, z zysku osiągniętego w 2022 roku. Ostatni dzień, na którym można uzyskać prawa do tegorocznej dywidendy to właśnie 8 sierpnia - aby otrzymać udział w zysku, należy mieć akcje Orlenu na swoim koncie maklerskim na zamknięciu wtorkowej sesji giełdowej. Sama dywidenda zostanie wypłacona w ostatni dzień sierpnia, na sesji 31.08.

Wysokość tegorocznej dywidendy Orlenu jest rekordowa, wynosi ona bowiem 5,50 PLN na akcję, co oznacza że koncern na podział zysku z akcjonariuszami przeznaczy niecałe 6,4 mld złotych z zeszłorocznego wyniku netto. Warto pamiętać, że ponad połowa tej kwoty trafi do Skarbu Państwa, który jest większościowym akcjonariuszem Orlenu.

Reklama

Tegoroczna stopa dywidendy Orlenu jest wyjątkowo atrakcyjna i jednocześnie - podobnie jak sama dywidenda - największa w historii spółki. Przy założeniu kursu zamknięcia z poniedziałkowej sesji (70,4200 PLN) wynosi ona bowiem ponad 7,8%.

Zobacz również: Ulubiona spółka Warrena Buffetta traci na wycenie po kiepskich wynikach sprzedażowych

 

Wypłata dywidendy Orlenu za 2022 rok będzie jedenastym z rzędu podziałem zysku z akcjonariuszami.

Historia wypłat dywidendy Orlenu sięga 2000 roku, kiedy koncern podzielił się z akcjonariuszami kwotą 5 groszy na akcję, z zysku osiągniętego w 1999 roku. Kolejne wypłaty były regularne, aż do 2008 roku (z przerwą w 2007). W 2006 roku Orlen wypłacił jak dotąd najwyższą dywidendę w wysokości 4,50 PLN na akcję. Od 2013 roku spółka regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a wysokość dywidendy oscylowała w przedziale od 1 PLN do 3,50 PLN na akcję (dwie ostatnie wypłaty, w 2021 i 2022 roku). Stopa dywidendy Orlenu jak dotąd przekroczyła 5% jedynie w 2005 i 2006 roku.

Miniony rok był rekordowy dla Orlenu, co zresztą nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę szoki cenowe na rynku surowców energetycznych i potężne zyski zagranicznych konkurentów polskiego koncernu paliwowego. Orlen zarobił na czysto 21 mld PLN w 2022 roku (o blisko 100% więcej, niż w 2021), osiągając przy tym przychody ze sprzedaży na poziomie 278,5 mld zł. Zysk netto PKN Orlen wyniósł w samym czwartym kwartale 2022 r. aż 8,09 mld zł, wobec 4,1 mld w poprzednim roku i był o 18% wyższy niż w IIIQ 2022.

Zobacz również: Spółka z GPW pokazała zaskakująco dobre wyniki sprzedaży. Kurs akcji wystrzelił w górę

Reklama

 

 

W lutym Orlen zaktualizował swoją strategię rozwoju, w tym też założenia polityki dywidendowej - zakłada ona wypłatę dywidendy odpowiadającą wysokości 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych, ale nie mniejszą niż wspomniana wcześniej dywidenda bazowa (4 PLN na akcję).

Sporą nowością jest też zapowiedź corocznego wzrostu wysokości dywidendy bazowej co 15 groszy od przyszłego roku, aż do osiągnięcia progu 5,20 PLN na akcję gwarantowanej wypłaty w 2030 roku.

Zobacz również: Ten sektor na GPW… rozbił bank. Miało być ciężko, a są gigantyczne zyski

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama