Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekomendacja dla dużego banku - cena mocno w górę

|
selectedselectedselected
Rekomendacja dla dużego banku - cena mocno w górę | FXMAG INWESTOR
PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki radzą sobie w tym roku dobrze. Wielu instytucjom udaje się osiągnąć wysokie wyniki, co skłania analityków do przeglądu rekomendacji. Tak jest w przypadku Alior Banku.

 

  • Cena docelowa akcji Alior Banku została podniesiona z 65 do 81 zł. 
  • Rentowność aktywów wzrosła pomimo spadku stawki WIBOR.
  • Na podstawie ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego, banki radzą sobie obecnie bardzo dobrze.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Alior Bank z dobrymi perspektywami? 

Analitycy BM mBanku podnieśli cenę docelową akcji Alior Banku, podtrzymując rekomendację “kupuj”. Alior jest bankiem, którego portfel składa się w 60% z kredytów detalicznych i 40% z kredytów dla przedsiębiorstw.

Jak wskazują analitycy, pomimo trudniejszego otoczenia rynkowego, w 2023 rozszerzono portfel kredytów. Dodano, że w związku z korzystaniem przez Bank z najnowszego programu dopłat do hipotek, istnieje spory potencjał dalszego wzrostu.  

W III kwartale rentowność aktywów zauważalnie wzrosła nawet pomimo znacznego spadku stawki WIBOR. Spłaszczenie kosztów odsetkowych nastąpiło m.in. poprzez konserwatywne podejście do wyceny depozytów. 

Reklama

“Pomimo niedawnego wzrostu cen akcji wycena Aliora nie jest naszym zdaniem wymagająca, gdyż zaktualizowana perspektywa KR-u wraz z perspektywą dywidendy w 2025 r. powinna wynieść Alior do wyższej ligi, a wysoki status beta powinien skutkować lepszymi wynikami w korzystniejszym otoczeniu rynkowym” - skomentowali autorzy rekomendacji. 

 

Zobacz również: Rekomendacje - spółki z GPW październik 2023. Które akcje kupić?

 

Notowania Alior Banku na tle indeksu WIG20 - YTD

rekomendacja dla duzego banku cena mocno w gore grafika numer 1rekomendacja dla duzego banku cena mocno w gore grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

  

Alior - zmiana struktury przynosi rezultat? 

Jak zaznaczono, w III kwartale br. Alior o 10% wyprzedził oczekiwania rynkowe. W ostatnich latach zmieniono profil ryzyka. W 2019 r. współczynnik niewypłacalności wynosił ok. 5,1%, podczas gdy obecnie wynosi 2,5%. Kredyty typu Consumer Finance miały zostać zrównoważone przez kredyty hipoteczne (z 21% w 2019 r. do 29% w 3 kw. 2023 r.). 

 

Zobacz również: Oszuści podszywają się pod spółki z GPW. Ostrożnie z zakupami

 

Alior Bank - wyniki z prognozami

rekomendacja dla duzego banku cena mocno w gore grafika numer 2rekomendacja dla duzego banku cena mocno w gore grafika numer 2

Reklama

Źródło: Raport mBanku 

 

“Obecnie prognozujemy ROE Aliora na poziomie 25% w 2023 r., 15% w 2024 r. i 12% w 2025 r. – to poziomy, które naszym zdaniem wymagają wyższej wyceny. Wyceniamy Aliora w wartości godziwej na poziomie bliskim 1,1x P/BV w 2023 r. i 0,9x P/BV w 2025 r.” - podsumowują eksperci.  

 

Reklama

 

W bieżącym roku zarówno europejskie, jak i polskie banki radzą sobie nad wyraz dobrze. W ciągu pierwszych 9 miesięcy sektor bankowy w Polsce odnotował również 13% wzrost zysku netto wobec okresu styczeń-sierpień. Należy zaznaczyć, że od stycznia do września br. polskie banki osiągnęły zysk netto na poziomie 21,23 mld zł, co jest wynikiem wyższym o 283,5% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 

Więcej o sytuacji banków piszemy tutaj: KNF ujawnia zyski polskich banków. Imponujące tempo wzrostu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama