Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Realizacja zysków na SPW. W tle informacja o wprowadzeniu podatku od „nadmiarowych zysków” banków

|
selectedselectedselected
Realizacja zysków na SPW. W tle informacja o wprowadzeniu podatku od „nadmiarowych zysków” banków | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w poniedziałek SPW straciły nieco na wycenie wskutek realizacji zysków. W tle była informacja z MF, że resort rozważa wprowadzenie podatku od „nadmiarowych zysków” banków, jakkolwiek na razie brak szczegółów proponowanego rozwiązania, zaś w wypowiedziach decydentów znalazły się sugestie, że sposobem na uniknięcie wprowadzenia tego rozwiązania byłoby podniesienie oprocentowania depozytów.

Ostatecznie krzywa SPW wypłaszczyła się istotnie, podnosząc się na głównych węzłach o 52, 10 i 7 pb. do odpowiednio 7,74% (2Y), 7,02% (5Y) i 6,61% (10Y). Krzywa PLN IRS podniosła się nieporównywalnie mniej (śr. +4 pb.), w wyniku czego marża ASW na tenorach 2Y i 3Y ponownie jest dodatnia, pierwszy raz od lat.

Realizacja zysków na SPW  - 1Realizacja zysków na SPW  - 1

Po południu pojawiła się informacja, że w piątek 8 lipca o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prezesa NBP (po tym jak w czwartek ogłoszona zostanie decyzja RPP dotycząc stóp).

Reklama

Realizacja zysków na SPW  - 2Realizacja zysków na SPW  - 2

Dziś oczekujemy powrotu do zakupów krajowego długu w ślad za antycypowanym podobnym zachowaniem rynków bazowych. Paliwa dla takich ruchów powinna dodawać publikacja europejskich indeksów koniunktury w usługach PMI oraz spekulacje na temat złagodzenia języka przez NBP.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama