Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego: wyniki spółki Mostostal Zabrze za 1Q 2023 roku [opracowanie na zlecenie GPW]

|
selectedselectedselected
Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego: wyniki spółki Mostostal Zabrze za 1Q 2023 roku [opracowanie na zlecenie GPW] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny raz z rzędu Mostostal Zabrze podał bardzo dobre wyniki. Przychody wzrosły o 51% r/r, wynik EBITDA o 47%, a zysk netto o 94%. Pod względem przychodów wysokie dynamiki były udziałem wszystkich trzech podstawowych segmentów operacyjnych, natomiast na poziomie zysku operacyjnego wysokie dynamiki w ujęciu r/r wykazały segment Realizacji przemysłowych i projektowania oraz segment Konstrukcji maszynowych, z kolei wynik segmentu Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego był niższy niż w poprzednich czterech kwartałach. W tym ostatnim przypadku spółka jako przyczynę podaje duży udział kontraktu dla POSCO, w którym pojawiły się lekkie opóźnienia, co przełożyło się na decyzję o ostrożniejszym podejściu w wykazywaniu bieżącej rentowności kontraktu.

 

Na poziomie finansowym koszty zostały zbilansowane z przychodami i w końcowym rozrachunku zysk netto, który wyniósł 11,5 mln PLN, był blisko dwukrotnie wyższy w porównaniu r/r.

W segmencie Realizacje przemysłowe i projektowanie najistotniejszy wciąż kontrakt, czyli zawarty z BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej, jest już bliski zakończenia. Faza rozliczeniowa powinna nastąpić w 2Q i 3Q, czyli można liczyć że wtedy spółka wykaże wyższą marżowość.

Ponadto Mostostal Zabrze w drugiej połowie zeszłego roku komunikował podpisanie całego szeregu umów na prace dla ArcelorMittal Poland. Większość tych prac dotyczy remontu wielkiego pieca, w którym Mostostal Zabrze jest największym wykonawcą. Łączna wartość prac sięga 200 mln PLN, przy czym są skoncentrowane w czasie i w chwili obecnej spółka jest już za połową ich realizacji. Miały więc spory wpływ na przychody w 1Q23, ale będą też miały w 2Q i 3Q. Standardowo w trakcie realizacji wykazywana marża jest niższa niż oczekiwana do wykazania pod koniec kontraktu. Dodatkowo w 1Q23 spółka rozliczała starszy kontrakt (nie zdradza szczegółów), w którym osiągnęła niższą rentowność. Łącznie powyższe czynniki spowodowały, ze marża na sprzedaży w analizowanym okresie była niższa niż w czterech wcześniejszych kwartałach. Zarząd wyraża jednak optymizm odnośnie marżowości segmentu w kolejnych kwartałach.

Reklama

Warte uwagi jest również innego rodzaju zlecenie dla ArcelorMittal, które na razie nie ma dużej wartości, ale jest bardzo perspektywiczne. Chodzi o prace koncepcyjne i projektowe przy procesie dekarbonizacji produkcji stali. Koncepcja przejścia na zasilanie wodorem może oznaczać ogromne projekty, w których Mostostal Zabrze ma nadzieje aktywnie uczestniczyć.

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego: wyniki spółki Mostostal Zabrze za 1Q 2023 roku [opracowanie na zlecenie GPW] - 1Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego: wyniki spółki Mostostal Zabrze za 1Q 2023 roku [opracowanie na zlecenie GPW] - 1

 

W segmencie Budownictwo ogólne i inżynieryjne realizacja kluczowego kontraktu z POSCO Engineering & Construction na budowę spalani śmieci w Warszawie jest w połowie realizacji. Widoczne jest to w dynamice przychodów, która wyniosła w 1Q23 +39% r/r. Spółka sygnalizuje jednak pewne spowolnienie prac, w porównaniu do zakładanego harmonogramu, więc postanowiła konserwatywniej księgować realizowane marże. Znalazło to odzwierciedlenie w znacznie niższej marży na sprzedaży (8,1% w 1Q23 vs 15,8% w 1Q22 i 19,1% w 4Q22). Według zarządu nie oznacza to jeszcze gorszego wyniku dla całego kontraktu i na razie jest jedynie oznaką większej ostrożności. Odnośnie innych kontraktów, zawieranych na bieżąco, zarząd również jest mniej optymistyczny, niż przedstawiał to jeszcze kilka miesięcy temu. Wynika to z widocznego nasilenia konkurencji na rynku budowlanym, co objawia się większą ilością firm uczestniczących w przetargach i w konsekwencji obniżeniem marż rynkowych. Znaczenie ma też fakt, że segment ten ma znacznie większą ekspozycję na rynek polski, niż w przypadku wcześniej omawianego segmentu.

 

Zobacz także: Wycena spółki giełdowej Mostostal Zabrze: sprawdź, ile warte są akcje na podstawie metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) oraz metody porównawczej

 

Reklama

Segment Konstrukcje maszynowe zaprezentował nadspodziewanie dobre wyniki, nawet lepsze niż spodziewaliśmy się po konferencji dotyczącej wyników za 4Q22 w połowie marca. Zarząd informował wtedy o dużej skuteczności renegocjacji kontraktów i w przenoszeniu na klientów wzrostów cen energii. Zaraportowane przychody segmentu wzrosły o 31%, przy czym jest to skumulowany efekt wzrostu cen i większych mocy przerobowych. Spółka nie kwantyfikuje efektów inwestycji w nowe maszyny, jednak zarówno nowe stanowiska, jak i większa automatyzacja przekładają się na większe kontrakty i nowych klientów. Wynik operacyjny wzrósł o 79% r/r do 4,3 mln PLN i jest to jednocześnie więcej o 43% q/q. Zarząd zwraca jednak uwagę na korzystny układ liczby dni roboczych w 1Q23, co dla spółki produkcyjnej ma znaczenie i jednocześnie uprzedza, że w 2Q ten czynnik nie będzie już tak sprzyjający. Mimo to z optymizmem patrzy na kolejne kwartały, gdyż zlecenia segmentu realizowane są dla klientów eksportowych, wzrost kosztów energii przeniesiony i nie widać w tej chwili zagrożeń powtórką sytuacji z zeszłego roku, , a najistotniejsza pozycja kosztowa, czyli stal jest zabezpieczona w rozliczeniach z klientami.

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama