Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawie 60% zysku w rok, ale 77% straty od debiutu. Kolejowy gigant pokazał wyniki

|
selectedselectedselected
Prawie 60% zysku w rok, ale 77% straty od debiutu. Kolejowy gigant pokazał wyniki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PKP Cargo pokazał wyniki za pierwszy kwartał, zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Mimo spadku udziału w rynku towarowych przewozów kolejowych, spółka notuje ponad 30% wzrost przychodów i po raz pierwszy od 2019 roku kończy… pierwszy kwartał na plusie. I to nie byle jakim, bo ponad 100 milionowym.

 

Na skróty:

  • PKP Cargo notuje w pierwszym kwartale wzrost przychodów o ponad 33% w skali roku
  • Skonsolidowany zysk netto wyniósł 104,2 mln złotych, podczas gdy rok temu strata wyniosła 47,6 mln PLN
  • Nakłady inwestycyjne spółki wzrosły o ponad 110% w skali roku
  • Notowania akcji PKP Cargo wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 57%
  • Akcje wciąż jednak wyceniane są ponad 77% niżej niż podczas giełdowego debiutu w listopadzie 2013 roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Pierwszy kwartał na plusie

PKP Cargo po zakończeniu wtorkowej sesji opublikował sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku. Przewoźnik kolejowy odnotował przychody z działalności operacyjnej na poziomie 1,576 mld złotych, co jest rezultatem lepszym zarówno od wyniku sprzed roku, jak i od szacunkowych danych spółki. Przychody wzrosły o ponad 33% w ujęciu rocznym i jednocześnie okazały się lepsze od wstępnych danych, opublikowanych przez PKP Cargo 9 maja (1,564 mld PLN).

Skonsolidowany zysk netto PKP Cargo wyniósł 104,2 mln złotych, podczas gdy rok temu strata netto wyniosła 47,6 mln PLN. Wynik netto okazał się zgodny z szacunkowymi danymi finansowymi, stąd też nie należy liczyć na dużą reakcję rynku na otwarciu środowej sesji, gdyż taki wynik „był już w cenie”. Zysk na akcję PKP Cargo w pierwszym kwartale wyniósł 2,33 PLN.

Warto dodać, że PKP Cargo ostatni raz zakończyło pierwszy kwartał z dodatnim wynikiem netto w 2019 roku, wówczas jednak zysk wyniósł 53,1 mln PLN netto. Zarówno pierwszy kwartał 2020, 2021 i 2022 roku kończyły się dla spółki ze stratą. Dla porównania: czwarty kwartał zeszłego roku PKP Cargo zakończyło z rekordowym zyskiem netto w wysokości 152,7 mln złotych.

Reklama

Wynik EBITDA wyniósł 359,4 mln złotych, w porównaniu do 152,4 mln PLN rok wcześniej. Zysk operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji (EBITDA) również okazał się zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Sprawdź również: Analiza KGHM - czy miedziowy gigant będzie miał problemy, mimo rozwoju elektromobilności?

 

 prawie 60 zysku w rok ale 77 straty od debiutu kolejowy gigant pokazal wyniki grafika numer 1prawie 60 zysku w rok ale 77 straty od debiutu kolejowy gigant pokazal wyniki grafika numer 1

Grupa PKP Cargo przewiozła w pierwszym kwartale br. 23,3 mln ton ładunków (łącznie w Polsce przetransportowano w tym okresie 60,4 mln ton towarów drogą kolejową), co stanowi spadek o około 2,6 mln ton r/r (-10%), natomiast praca przewozowa osiągnęła poziom 6 417 mln tonokilometrów.

Jednocześnie koszt energii i paliwa trakcyjnego w pierwszym kwartale wyniósł 257,4 mln złotych, wobec 183,5 mln PLN rok wcześniej.

Reklama

Udział PKP Cargo w rynku kolejowym przewiezionych towarów wg masy spadł po marcu do 33,93%, wobec 36,92% w analogicznym okresie 2022 roku. Według pracy przewozowej, udział PKP Cargo spadł po marcu do 37,02 proc. rynku z 40,64 proc. w analogicznym okresie 2022 r.

Sprawdź również: Dywidendowy lider polskiego gamingu robi odpis, zobacz jego wyniki finansowe

 

Sezonowość naszej branży oraz podwyżka cen energii trakcyjnej nie pozwala nam na chwilę wytchnienia. Realizujemy konsekwentnie cel jaki obraliśmy, czyli wyraźną poprawę kondycji finansowej Grupy. Opublikowane wstępne wyniki potwierdzają nasze wspólne działania – Grupa PKP Cargo odnotowała 34% wzrost przychodów rok do roku, a po kilku latach strat mamy także wysoki zysk netto - pisze Dariusz Seliga, prezes zarządu PKP Cargo w komunikacie do akcjonariuszy.

Jednocześnie prezes już po publikacji szacunkowych wyników finansowych informował, że PKP Cargo będzie celować w utrzymanie dynamiki wyników finansowych z pierwszego kwartału w kolejnych okresach sprawozdawczych. Mowa m.in. o ponad 30% dynamice przychodów i dodatnim wyniku netto. 

Grupa PKP Cargo znacząco podniosła również nakłady inwestycyjne w trzech pierwszych miesiącach roku - wyniosły one niecałe 470 mln złotych, co oznacza wzrost o 111% w ujęciu rocznym. Z tej kwoty ponad 160 mln złotych zostało przeznaczone na naprawy okresowe taboru oraz modernizację lokomotyw. Na leasing lokomotyw przeznaczono niecałe 203 mln złotych, a na najem nieruchomości 57,8 mln złotych. Ponadto poniesiono również nakłady na budownictwo inwestycyjne na poziomie 29,5 mln PLN, na zakupy maszyn, urządzeń, pozostałego wyposażenia warsztatowego oraz środków transportu na poziomie 8,7 mln zł oraz na informatyzację (niecałe 2 mln PLN).

Reklama

Wtorkowa sesja PKP Cargo zakończyła się przed publikacją sprawozdania, przy kursie 18,2200 PLN, jednak wyniki nie różniły się znacząco w stosunku do szacunkowych danych (poza kosmetyczną różnicą w przychodach, na plus), stąd też na środowej sesji trudno liczyć na wysoką zmienność i ponadprzeciętny obrót.

Akcje PKP Cargo w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskały ponad 57%, co w dużej mierze związane jest z poprawiającymi się perspektywami spółki, która w drugim kwartale zeszłego roku wyszła z kilkuletniego cyklu kwartalnych strat.

2022 rok był najlepszym dla PKP Cargo od czterech lat pod względem skonsolidowanego zysku netto. W zeszłym roku wyniósł on 148 mln złotych (po serii strat w 2020 i 2021), natomiast 2022 rok był drugim (po 2011) najlepszym pod względem przychodów z działalności operacyjnej, które wyniosły 5,39 mld złotych.

Sprawdź również: Wielkie pieniądze, paliwa i Rosja w tle – reportaż TVN wywołał niesamowitą burzę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama