Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A.: wycena spółki PBX metodą porównawczą oraz metodą DCF

|
selectedselectedselected
Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A.: wycena spółki PBX metodą porównawczą oraz metodą DCF | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wycena DCF

Nasza wycena bazuje w 100% na modelu DCF. Dodatkowo zaprezentowaliśmy wycenę porównawczą, uwzględniając spółki z sektora budowlanego. Model DCF złożony jest z dwóch faz. W fazie pierwszej (2022P-2025P) szczegółowo prognozujemy wszystkie kluczowe parametry potrzebne do wyceny spółki, a w szczególności wartość przychodów, nakłady inwestycyjne, poziom kosztów i pozycje bilansu.

Druga faza zaczyna się po roku 2025P. W drugiej fazie zakładamy stałą stopę wzrostu wolnych przepływów pieniężnych na poziomie 1,5% rocznie. Stopa wolna od ryzyka dla PLN jest przyjęta na poziomie 4%. Beta wynosi 1,5x. Premię za ryzyko rynkowe przyjęliśmy na poziomie 5,5%. Dyskontujemy wszystkie wolne przepływy pieniężne dla firmy na dzień 31 grudnia 2021 r. i odejmujemy prognozowany dług netto (zwiększając dług o korektę sezonową).

Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 1Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 1

Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 2Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 2

Wycena porównawcza

Reklama

Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 3Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. (PBX): wycena spółki. Raport na zlenienie GPWPA 3.0 - 3

Wycena porównawcza sugeruje, że Pekabex jest wyceniany z premią do spółek budowlanych. Być może jest to związane z naszymi dość ostrożnymi przewidywaniami na przyszłość. Poza tym słabością tej metody jest brak szerokiej grupy odpowiednich spółek porównawczych.

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama