Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Powell zasygnalizował, że zbliżamy się do momentu rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów

|
selectedselectedselected
Powell zasygnalizował, że zbliżamy się do momentu rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny tydzień z rzędu upłynął w słabszych nastrojach jeśli chodzi o wyniki funduszy inwestycyjnych. Fundusze akcji zagranicznych straciły średnio 2,13%, przy słabym zachowaniu rozwiązań skupionych na rynkach akcji globalnych rozwiniętych, jak i wschodzących. Pierwsza straciła średnio 2,84%, a druga 0,99%.

Powyższe było konsekwencją korekcyjnego otoczenia na większości indeksów akcji

Z kolei fundusze akcji polskich straciły 0,66%, przy słabym zachowaniu grupy akcji małych i średnich spółek, które zakończyły tydzień średnią stopą zwrotu na poziomie -0,82%. Relatywnie lepsze zachowanie odnotowała kategoria funduszy akcji polskich uniwersalne (straciły średnio 0,62%) z uwagi na min. zeszłotygodniowe zachowanie się indeksu WIG20, którego stopy zwrotu przewyższały te z indeksów sWIG80 i mWIG40. Ubiegły tydzień był z również słaby dla zarządzających funduszami dłużnymi PLN, które straciły 0,18%. Najsłabiej radziły sobie fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych tracąc 0,46%, co było konsekwencją rosnących rentowności tej klasy aktywów.

powell zasygnalizowal ze zblizamy sie do momentu rozpoczecia ograniczania programu skupu aktywow grafika numer 1powell zasygnalizowal ze zblizamy sie do momentu rozpoczecia ograniczania programu skupu aktywow grafika numer 1

Najważniejszymi danymi publikowanymi w poprzednim tygodniu z krajowej gospodarki był wstępny szacunek CPI,

która we wrześniu wyniosła 5,8% r/r (+0,6% m/m), co było wyraźnym zaskoczeniem względem oczekiwań (+5,5% r/r) i odczytu z sierpnia (+5,5% r/r). W największym stopniu wzrosły ceny paliw (+28,6% r/r) oraz energii (+7,2% r/r). Żywność podrożała w tym czasie o +4,4% r/r. Pod koniec tygodnia opublikowano również wskaźniki PMI dla przemysłu, które wskazały na wyhamowanie aktywności gospodarczej. PMI dla strefy euro był w dużym stopniu zgodny z wstępnym szacunkiem i o 2,8 pkt niższy niż w poprzednim miesiącu. Również w Polsce wskaźnik wyraźnie wyhamował do 53,4 z 56,0 pkt (54,8 pkt. wg konsensusu), odwzorowując problemy w łańcuchach dostaw i braki surowców. Według wrześniowych wyników badań ograniczenia produkcyjne wywołane niedoborami podaży surowców oraz słaby wzrost nowych zamówień wynikający z coraz wyższych cen, zahamowały ożywienie gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym. W pierwszym tygodniu października uwaga rynków skupiona będzie na piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, w tym przede wszystkim informacji o zmianie zatrudnienia w sektorze poza-rolniczym (non-farm payrolls). W swoich wypowiedziach członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wielokrotnie podkreślali, że dane te będą kluczowym punktem odniesienia w kształtowaniu polityki pieniężnej w USA w kolejnych miesiącach. Po ostatnim posiedzeniu Komitetu Prezes Fed Jerome Powell zasygnalizował, że zbliżamy się do momentu rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów.

Rynek oczekuje że nastąpi to w listopadzie

Reklama

Warunkiem do tego jest jednak utrzymanie się dobrej sytuacji na rynku pracy. Po nieco rozczarowującym wyniku z poprzedniego miesiąca (243 tys.) konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia we wrześniu o 500 tys etatów. Wyraźnie słabszy wynik od prognozowanego może być argumentem dla bardziej gołębich członków FOMC. W Polsce kalendarz danych makro będzie w pierwszym tygodniu października pusty. Uwagę rynków przyciągać będzie jednak zaplanowane na środę posiedzenie RPP. Choć na najbliższym posiedzeniu nie spodziewamy się zmian parametrów polityki pieniężnej, istotne będą ton komunikatu opublikowanego po posiedzeniu oraz konferencja Prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rynek szukać będzie sygnału czy podwyżka stop procentowych jest możliwa już w listopadzie. W naszym scenariuszu prognozujemy wzrost stopy referencyjnej NBP o 15pb za miesiąc, choć nie wykluczamy, że Rada może zdecydować się na taki ruch dopiero w przyszłym roku.

 

powell zasygnalizowal ze zblizamy sie do momentu rozpoczecia ograniczania programu skupu aktywow grafika numer 2powell zasygnalizowal ze zblizamy sie do momentu rozpoczecia ograniczania programu skupu aktywow grafika numer 2

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama