Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska skorzystała z "bezprecedensowych" środków, by wypchnąć z budżetu wydatki związane z pandemią COVID-19!- twierdzi prezes NIK

|
selectedselectedselected
Polska skorzystała z "bezprecedensowych" środków, by wypchnąć z budżetu wydatki związane z pandemią COVID-19!- twierdzi prezes NIK
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2020 roku Polska użyła "bezprecedensowych" środków, by wypchnąć z budżetu wydatki związane z pandemią COVID-19, powiedział w czwartek prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK), ostrzegając przed konsekwencjami braku przejrzystości finansów publicznych.

Polska wykorzystała obligacje wyemitowane

przez instytucje takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) czy Polski Fundusz Rozwoju (PFR), ale gwarantowane przez państwo, do sfinansowania znacznej części swoich wydatków na wsparcie gospodarki w czasie pandemii COVID-19. Dzięki temu rząd uniknął konieczności uwzględnienia tych wydatków w budżecie państwa. "W zeszłym roku rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków" - powiedział prezes NIK Marian Banaś.

"Zarówno przeszłość Polski,

jak i bolesne doświadczenia innych krajów, których byliśmy świadkami w ostatnich dekadach, pokazują wyraźnie, że kreatywna księgowość i niska przejrzystość finansów publicznych mogą spowodować poważny kryzys gospodarczy, którego ofiarami są obywatele" - dodał. Banaś, który sam był ministrem finansów przez około trzy miesiące w 2019 roku, w ostatnim czasie stał się ostrym krytykiem rządu PiS.

W maju złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie premiera Mateusza Morawieckiego i innych wysoko postawionych przedstawicieli władz w związku z organizacją wyborów prezydenckich w 2020 roku. Ministerstwo Finansów odrzuciło jego krytykę, podkreślając, że publikuje "szczegółowe i wiarygodne" dane na temat długu publicznego. "Umieszczenie obsługi wsparcia antykryzysowego poza sektorem finansów publicznych (...) zaowocowało tym, że pomoc była łatwiejsza do zrealizowania i mogła być udzielana niemalże od ręki, bez zbędnej biurokracji i nadmiernych procedur" - podał resort w komunikacie. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Reuters null

Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.


Reklama
Reklama