Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Od paniki do samozadowolenia, czyli wskaźnik P/E (cena/zysk) oraz wskaźnik VIX ("indeks strachu") w praktyce

|
selectedselectedselected
Od paniki do samozadowolenia, czyli wskaźnik P/E (cena/zysk) oraz wskaźnik VIX ("indeks strachu") w praktyce
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 P/E (cena/zysk) i VIX ("indeks strachu") to dwa wskaźniki, które standardowo monitorujemy na Wall Street. A co się stanie, gdy połączymy je ze sobą? Powstaje tzw. Complacency Index (dosł. indeks samozadowolenia). Im wyższe są wyceny (P/E) i im mniejsza zmienność (VIX), tym w myśl tego wskaźnika większe samozadowolenie rynkowe.


 

Sprzedaj kryptowaluty szybko 
Sprzedaj kryptowaluty


 

Complacency Index jest o tyle ciekawy,

że (w odróżnieniu od P/E i wielu innych wskaźników) w trakcie pandemicznego krachu przed ponad rokiem zszedł do bardzo niskiego z historycznego punktu widzenia poziomu i dzięki temu pozwolił (znów w odróżnieniu od wielu innych wskaźników) zidentyfikować jedną z najlepszych od lat okazji inwestycyjnych na amerykańskiej giełdzie. Pandemiczne wartości były porównywalne z tymi odnotowanymi po upadku Lehman Brothers w 2008 roku (wartość w dołku = 0,23 pkt., czyli pierwszy najniższy percentyl historycznego przedziału).

Reklama

od paniki do samozadowolenia czyli wskaznik pe cenazysk oraz wskaznik vix indeks strachu w praktyce grafika numer 1od paniki do samozadowolenia czyli wskaznik pe cenazysk oraz wskaznik vix indeks strachu w praktyce grafika numer 1

A teraz? Od czasu krachu "indeks samozadowolenia" przebył długą drogę i obecnie jest najwyżej od lutego 2020 (1,35 pkt. na koniec ubiegłego tygodnia = 92 percentyl historycznego przedziału wahań). To wysoki poziom, choć indeks bywał jeszcze dużo wyżej.

Reasumując, Complacency Index będący próbą połączenia P/E (wyceny) i VIX (zmienność) w jedną całość, przed rokiem trafnie wskazywał niebywałą okazję inwestycyjną. Obecnie jest raczej na wysokim poziomie (brak okazji), ale nie wykluczalibyśmy, że może znaleźć się jeszcze wyżej.

Przekierowanie do artykułu

Tomasz Hońdo

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama