Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie

|
selectedselectedselected
Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dochodowość amerykańskich UST podniosła się w poniedziałek na większości tenorów. Wyjątkiem był długi koniec (30Y), który osunął się o 4 pb. Natomiast na pozostałych głównych węzłach zmiany wyniosły +7, i +3 pb. do odpowiednio 4,40% (2Y), 3,86% (10Y) i 4,04% (30Y).

Wypowiedzi Brainard z Fed niewiele zmieniły, gdyż były zgodne z wcześniejszą retoryką J. Powella. Brainard podtrzymała narrację zapowiadającą dalsze podwyżki stopy Fed, aczkolwiek w mniejszej, niż na poprzednich posiedzeniach skali. Z kolei w Europie niemiecka krzywa praktycznie nie poruszyła się. Zamknęła dzień blisko poziomów otwarcia na 2,12% (2Y), 2,16% (10Y) i 2,12% (30Y).

Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie - 1Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie - 1

Wtorek będzie kolejnym dniem, który może nie dostarczyć silnych impulsów, choć kalendarz jest bardziej obfity od wczorajszego. Nadal uwagę będą zwracać wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej (P. Harker, M. Barr, L. Cook). Reakcję rynkową mogą jednak wywołać jedynie stwierdzenia kreślące inny scenariusz, niż zapowiadany przez Brainard, czy Powella. Na publikowany po danych CPI odczyt PPI z USA niewielka może być wrażliwość inwestorów. Nie oczekujemy też, aby lekka poprawa indeksu ZEW z Niemiec była źródłem zmienności rynkowej.

Reklama

Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie - 2Obligacje: Nadganianie w USA, stabilizacja w Europie - 2

 

Korekta na rynku SPW

W poniedziałek na krajowym rynku obligacji miała miejsce realizacja zysków z imponujących spadków dochodowości w zeszłym tygodniu, co było zgodne z kierunkiem przesunięcia UST. Krzywa SPW podniosła się na głównych węzłach o 10, 11 i 7 pb. do odpowiednio 7,22% (2Y), 7,52% (5Y) i 7,29% (10Y). Zakładamy, że krajowe odczyty nie będą przynosiły istotnych zaskoczeń. Spowolnienie tempa wzrostu PKB wydaje się powszechnie oczekiwane, jedocześnie ewentualne rewizje w danych o CPI będą mieć kosmetyczny charakter. W efekcie krajowy FI będzie przesuwać się w rytm zmian na rynkach bazowych, gdzie zmienność zapewne nie będzie wysoka.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama