Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowe leki szansą na pokonanie globalnej epidemii otyłości

|
selectedselectedselected
Nowe leki szansą na pokonanie globalnej epidemii otyłości | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecnie aż 57 proc. Polaków żyje z otyłością lub nadwagą. Jest to element postępującej światowej epidemii otyłości, której roczne koszty mogą sięgnąć nawet 3 proc. globalnego PKB. Nadzieję na jej pokonanie stanowią nowe leki wprowadzane na rynek przez koncerny farmaceutyczne. To także szansa dla ich akcjonariuszy na dodatkowy zysk.

 

Otyłość stanowi obecnie jedno z największych globalnych wyzwań zdrowotnych. Przeciętne BMI na świecie zbliża się do 25, które stanowi granicę pomiędzy normalną wagą a nadwagą. Według danych GUS z 2019 roku, aż 56,6 proc. Polaków ma nadwagę lub otyłość (BMI powyżej 25). Osoby z nadwagą (BMI 25-30) stanowią 38,1 proc. populacji (wzrost z 36,6 proc. w 2009 roku), zaś te z otyłością (BMI powyżej 30) to 18,5 proc. (wzrost z 16,7 proc. w 2009 roku). Szacuje się, że obecnie ponad 2,6 miliarda ludzi na całym świecie ma BMI powyżej 25. Liczba ta ma wzrosnąć do 4 miliardów w ciągu następnej dekady. To z kolei może generować koszt ekonomiczny w wysokości 4 bilionów dolarów, co odpowiada 3 proc. światowego PKB.

 

Reklama

Jednym z ważnych narzędzi walki z otyłością jest nowa generacja skutecznych leków odchudzających. Firmy farmaceutyczne Novo Nordisk i Eli Lilly, korzystając ze swojej pozycji liderów w dziedzinie leków na cukrzycę, pierwsze zarejestrowały leki z grupy antagonistów GLP-1 jako leki na otyłość. Novo Nordisk sprzedaje swój lek w USA pod marką Wegovy (lek jest dostępny w Polsce pod innymi nazwami handlowymi), a Eli Lilly pod marką Mounjaro (jest zarejestrowany w UE ale nie można go jeszcze kupić w Polsce). Leki te są wstrzykiwane co tydzień i spowalniają przekazywanie sygnałów głodu do mózgu. Są skuteczne w odchudzaniu, zwłaszcza w połączeniu z dietą i ćwiczeniami. Inne duże firmy farmaceutyczne Amgen, AstraZeneca, Pfizer i Sanofi także przygotowują się do wprowadzania podobnych produktów. Leki z tej grupy będą stanowić coraz poważniejsze źródło przychodów firm farmaceutycznych, właśnie wraz z wprowadzeniem nowych produktów oraz prawdopodobną refundacją tych leków przez rządy i ubezpieczycieli.

 

Ochrona zdrowia to drugi co do wielkości sektor w ramach indeksu S&P 500. Odnotowuje w tym roku spadek, jednak nie jest on aż tak duży właśnie ze względu na bardzo dobre wyniki największych firm farmaceutycznych w 2022 roku. Na rynku obecne są jednak obawy o ich przychody w najbliższym czasie, związane z wprowadzonymi przez Kongres przepisami zmuszającymi rząd USA do regulowania cen leków finansowych z programu Medicare. Obecnie współczynnik cena do zysku (P/E) dla tej branży wynosi 16x, czyli jest zbliżony do szerokiego rynku. Jednak spółki te posiadają bardzo dobre bilanse oraz perspektywy wypłat dywidendy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama