Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW

|
selectedselectedselected
Notowania SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki SimFabric za 4Q’22 okazały się gorsze od naszych oczekiwań, a perspektywa wyników za 1Q’23 nie napawa nas optymizmem. Dodatkowo w związku ze słabą komunikacją spółki z rynkiem i po ostatnich odpisach należności, panuje duża niepewność co do jej przyszłych premier, w tym w szczególności zakontraktowanych projektów wydawniczych. Ponadto nie pomaga fakt zablokowanego konta na platformie Steam, co spółka próbuje amortyzować rozszerzeniem kanałów dystrybucji dla swoich gier o inne platformy. Pragniemy również zwrócić uwagę, że scenariusz, w którym SIM nie uplasuje planowanej emisji, bądź w inny sposób nie zdobędzie finansowania, może skutkować brakiem pozyskania dofinansowania w wysokości 11,8 mln PLN na budowę CBR (Space Engine Lab). Jednakże biorąc pod uwagę środki pieniężne na koniec 4Q’22, aktywa finansowe oraz znaczącą deprecjację walorów SimFabric spowodowaną wyjściem z akcjonariatu największego udziałowca (PLW), podwyższamy nasze zalecenie ze SPRZEDAJ do TRZYMAJ ustalając cenę docelową na poziomie 4,0 PLN/ akcję czyli 3% powyżej obecnej ceny rynkowej.

Zakładamy, że podobnie jak to miło miejsce w 4Q’22, tak w 1Q’23, w związku ze spodziewanym brakiem zaliczek dotyczących tworzenia projektów zewnętrznych (Koch Media/ Plaion, Nacon) wyniki spółki znacząco spadły r/r. M.in. przez wzgląd na trwającą od listopada’22 blokadę konta spółki na platformie Steam oczekujemy, że znaczna większość przychodów została wygenerowana z usług związanych z tworzeniem materiałów e-learningowych oraz pozostałych usług deweloperskich, a całość tej pozycji w omawianym okresie wyniosła 0,9 mln PLN (-61,9% r/r). Biorąc pod uwagę prawdopodobne zakończenie prac nad projektami wydawniczymi, zakładamy w naszej analizie spadek r/r zatrudnienia w spółce, co powinno przełożyć się na redukcję usług obcych. W związku z powyższym szacujemy, że w 1Q’23 SimFabric wypracował 0,4 mln PLN EBITDA (-76,6% r/r) oraz 0,1 mln PLN zysku netto (-89,4%).

SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW - 1SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW - 1

Wyniki SimFabric za 4Q’22 okazały się gorsze od naszych oczekiwań, co odebraliśmy negatywnie. W omawianym kwartale spółka wypracowała 0,9 mln PLN przychodów ze sprzedaży produktów (-68,4% r/r, +143,2% q/q). Tak duży spadek przychodów r/r wynikał z braku płatności na produkcję gier wydawniczych. W ostatnim kwartale 2022 r. koszty działalności operacyjnej sięgnęły 6,7 mln PLN, z czego 5,2 mln PLN dotyczyło odpisów aktualizujących wartość należności handlowych. W 4Q’22 amortyzacja wyniosła 0,2 mln PLN (+3,6% q/q, -10,2% r/r), a usługi obce sięgnęły 1,3 mln PLN (+32,3% r/r, pozycja ta w większości dotyczy usług deweloperskich) i były znacząco wyższe od naszych oczekiwań. W omawianym kwartale spółka wygenerowała -5,5 mln PLN EBITDA (vs 1,9 mln PLN w 4Q’21). Skorygowana EBITDA o kwotę 5,2 mln PLN związaną z odpisami aktualizującymi wartość należności handlowych wyniosła -0,4 mln PLN. W 4Q’22 spółka wygenerowała 6,4 mln PLN straty netto, z czego na jednostkę dominującą przypadło 6,3 mln PLN straty.

Reklama

2Q’22 był ostatnim kwartałem, w którym spółka rozpoznała przychody z produkcji gier dla wydawców, co w tamtym momencie mogło wskazywać, że znajdujemy się blisko premier zakontraktowanych tytułów. Po wielu miesiącach od tamtego momentu nie pojawiły się żadne nowe informacje, ani ze strony spółki, ani ze strony wydawców, które mogłyby wskazywać co dzieje się z tymi projektami. Dodatkowo, z kwartału na kwartał zwiększała się suma należności, która pod koniec 3Q’22 wyniosła 13,2 mln PLN. Oczekiwaliśmy, że zostaną one spłacone przy okazji premier wyżej wspominanych gier. Jednakże w 4Q’22 dokonano odpisu w wysokości 5,4 mln PLN, co stawia te projekty w innym świetle. Mając powyższe na uwadze, uważamy, że jeżeli nie dojdzie w najbliższym czasie do premier zakontraktowanych tytułów, to istnieje ryzyko dalszych odpisów (na koniec 4Q’22 spółka posiadała 7,8 mln PLN w należnościach). Innym scenariuszem może okazać się wykup praw do wyżej wspomnianych tytułów przez inny podmiot/ wydawcę (w ostatnich wypowiedziach władze spółki wspominają o potencjalnej umowie z chińskim dystrybutorem).

Od końca listopada’22 konto SimFabric na Steamie pozostaje zablokowane przez platformę Valve (zarzut fabrykowania recenzji), co uniemożliwia jej sprzedaż oraz promocję aktualnych bądź nadchodzących tytułów. Spółka stanowczo zaprzecza wszelkim oskarżeniom stawianym pod jej adresem. Aktualnie trwają rozmowy w celu wyjaśnienia sprawy i przywrócenia gier SIM do sklepu. Zdaniem przedstawicieli SimFabric, proces ten może okazać się długotrwały. Wydarzenie to wymusiło na spółce rozszerzenie kanałów dystrybucji dla swoich gier o inne platformy (m.in. Epic, Nuuvem czy Green Man Gaming).

Aby uruchomić grant w wysokości 11,8 mln PLN na budowę CBR (Space Engine Lab), spółka potrzebuje 13,3 mln PLN pokryć ze swoich środków. W tym celu SimFabric planuje emisję akcji do 3 mln akcji serii C w trybie subskrypcji prywatnej przy cenie na poziomie 6,5 PLN. Zawarcie umów objęcia Akcji Serii C nastąpi w terminie do dnia 25 maja 2023 roku. Zwracamy uwagę, że scenariusz, w którym SIM nie uplasuje planowanej emisji, bądź w inny sposób nie zdobędzie finansowania, może skutkować brakiem pozyskania wyżej wspomnianego dofinansowania.

Na początku lutego spółka otrzymała wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie dot. nieważności uchwały z dnia 11 lutego 2019 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji (625 tys. akcji serii B, emitowanych po cenie emisyjnej 0,96 PLN). W kwietniu’23 spółka złożyła apelację od nieprawomocnego wyroku wydanego w dniu 9 lutego 2023 r.

SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW - 2SIMFABRIC: raport analityczny w ramach Programu Wsparcia Analitycznego GPW - 2

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama