Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania giełdowe. Drugi z rzędu spadkowy tydzień dla indeksu S&P 500, indeks krajowych blue chipów największym obciążeniem

|
selectedselectedselected
Notowania giełdowe. Drugi z rzędu spadkowy tydzień dla indeksu S&P 500, indeks krajowych blue chipów największym obciążeniem
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami słaby tydzień w wykonaniu inwestorów obecnych na głównych indeksach akcji. W kraju szeroki rynek zanotował co prawda dodatnią stopę zwrotu ale miała ona wartość „kosmetycznej” zmiany o +0,02%.

Największym obciążeniem był indeks krajowych blue chipów,

który stracił w mijającym tygodniu 1,17%. Szczególnie słabo wyglądała piątkowa sesja na której WIG20 w końcowej fazie handlu osunął się w kierunku 2330 punktów. Trzeba jednak pamiętać, że działo się to w otoczeniu tzw. dnia trzech wiedź, gdzie inwestorzy rolowali kontrakty na kolejne serie. Największym obciążeniem były kolejny raz spółki z sektora wydobywczego, które traciły na fali spadków wycen surowców. Korekta notowań dotknęła również małe spółki, których indeks stracił w piątek 0,63%. Mijający tydzień należał do spółek wchodzących w skład mWIG40 - indeks zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 1,31%., trzykrotnie poprawiając 14-letnie maksimum. Słabe otoczenie nie wspierał również zachowania rynków w USA. Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami.

Dla indeksu S&P 500 to drugi z rzędu spadkowy tydzień,

jednakże skala spadków nie budzi jeszcze obaw o rozpoczęcie fazy większej korekty. Wśród inwestorów rośnie jednak niepewność co do rozwoju sytuacji na rynkach i w gospodarce, biorąc pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, nadchodzącą, kolejną falę pandemii COVID-19 przy wciąż nie w pełni wszczepionym społeczeństwie. Po drugie, utrzymującymi się problemami z płynnością i regulacją spółek notowanych w Chinach. 

W godzinach rannych na rynkach finansowych zauważalne są pesymistyczne nastroje

Widać to min. po zachowaniu kontraktów terminowych na DAX30 i S&P500, które są kwotowane na ujemnych poziomach. Sytuację na krajowym rynku pogarszają również rosnące notowania pary USD/PLN, co implikuje wg nas negatywne otwarcie handlu w Warszawie. Dziś poznamy odczyt krajowej dynamiki produkcji przemysłowej za sierpień. Szacujemy, że aktywność w tej gałęzi gospodarki zwiększyła się o 12,8% r/r. Tak dynamicznemu wzrostowi sprzyjać będzie m.in. niska baza z ubiegłego roku oraz więcej dni roboczych w stosunku do sierpnia 2020 roku. Globalnie, uwaga rynków skupi się w tym tygodniu na posiedzeniu FOMC (22 września) na którym zaprezentowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne. Oczekiwania co do posiedzenia zakładają utrzymanie stóp procentowych w USA na niezmienionym poziomie. Co więcej, słabe dane z rynku pracy oraz minimalne wyhamowanie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych stonowały również oczekiwania odnośnie ograniczenia programu skupu aktywów na najbliższym posiedzeniu.

Reklama

notowania gieldowe drugi z rzedu spadkowy tydzien dla indeksu sp 500 indeks krajowych blue chipow najwiekszym obciazeniem grafika numer 1notowania gieldowe drugi z rzedu spadkowy tydzien dla indeksu sp 500 indeks krajowych blue chipow najwiekszym obciazeniem grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama