Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MOSTOSTAL ZABRZE: Zasady odpowiedzialnego inwestowania, odnoszące się do czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego - ESG

|
selectedselectedselected
MOSTOSTAL ZABRZE: Zasady odpowiedzialnego inwestowania, odnoszące się do czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego - ESG  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprawy pracownicze

W ramach Grupy Mostostal Zabrze działają spółki produkcyjne i spółki budowlane. W obu przypadkach zachodzi ryzyko wypadków. Spółka prezentuje wskaźniki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy:

  • wskaźnik częstości wypadków na 1000 zatrudnionych w Grupie MZ w 2022r. wyniósł 25,3, co oznacza wzrost w porównaniu do 2020r., kiedy jego wartość wyniosła 20,3, ale jest to wartość niższa w porównaniu do 26,7 odnotowanej w 2019r., czyli okresu sprzed epidemii,
  • wskaźnik Lost time injury rate na 200 000 roboczogodzin w Grupie MZ (LTIR = wypadki powodujące absencję / liczbę przepracowanych roboczogodzin x 200 000) w 2022r. wyniósł 1,7, co jest wartością analogiczną do odnotowanej w 2021r. kiedy to wyniósł 1,7, ale jest to wartość niższa w porównaniu do 2,4 odnotowanej w 2019r.,
  • wskaźnik częstotliwości wypadków na 1 000 000 roboczogodzin - injury frequency rate (IF = liczba wypadków powodujących absencję / liczba przepracowanych roboczogodzin x 1 000 000 w 2022r. wyniósł 8,7, co jest wartością wyższą od odnotowanej w 2021r. kiedy to wartość ta była na poziomie 8,4, ale jest to wartość niższa w porównaniu do 12 odnotowanej w 2019r.

Powyższe wskaźniki wskazują na pogorszenie bezpieczeństwa w porównaniu do ubiegłego roku, ale poprawę w odniesieniu do okresu sprzed epidemii.

W Grupie MZ na koniec 2022r. pracowało 1623 osób (wobec 1670 na koniec 2021r.), z czego 1340 to mężczyźni. Oznacza to, że kobiety stanowiły zaledwie 17,4% załogi (15,9% na koniec 2021r.). Wśród najwyższej kadry zarządzającej w spółkach Grupy MZ były 2 kobiety wobec 12 mężczyzn (2 na 11 na koniec 2021r.), natomiast wśród kierowników i dyrektorów było 44 kobiety, na 156 mężczyzn (51 na 157 na koniec 2020r.).

W Grupie MZ działają dwa związki zawodowe: Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Budowlani”, z którymi na bieżąco prowadzony jest stały dialog, ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących pracowników. NSZZ „Solidarność” zrzesza 250 pracowników Grupy MZ (bez zmian r/r), natomiast MZZ „Budowlani” 77 (bez zmian r/r).

 

Zobacz także: Co dalej ze spółką Mostostal Zabrze (MOSTALZAB)? Wyniki finansowe spółki

Reklama

 

Relacje z otoczeniem

Mostostal Zabrze jest członkiem szeregu organizacji gospodarczych oraz współpracuje z wieloma placówkami oświatowymi. Współpraca z Politechniką Śląską w Gliwicach ma na celu przede wszystkim działalność edukacyjno-naukową, badawczo-rozwojową, a także działania technologiczne, innowacyjne oraz doradcze. Mostostal Zabrze. z Politechniką Śląską podpisał List Intencyjny w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych, tworzenia lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej, w tym powołanie podmiotu będącego stałą platformą. Współpraca z Politechniką Śląską w Gliwicach ma również na celu wspieranie procesu kształtowania kariery zawodowej studentów oraz absolwentów oraz działania na rzecz poszukiwania nowych kadr poprzez organizowanie staży i praktyk studenckich.

Ponadto spółka współpracuje ze szkolnictwem branżowym. W Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 w Zespole Szkół Budowlano – Ceramicznych w Gliwicach spółka utworzyła kolejne klasy w roku szkolnym 2022/23 (w roku szkolnym 2021/2022 - 3 klasy). Zostało podpisane także porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu. Na jego mocy utworzone zostały dwie klasy partnerskie kształcące w zawodzie technik ekonomista. We wszystkich powyższych klasach uruchomiony został Program Stypendialny, dla uczniów wykazujących się odpowiednią średnią ocen, zachowaniem i frekwencją podczas zajęć. Prowadzona jest też współpraca z Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach w zakresie kształcenia w zawodach technicznych, takich jak spawalnictwo i ślusarstwo. W poprzednich latach spółka była sponsorem nagród w ramach regionalnego etapu olimpiady „Buduj z pasją” organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej. Ponadto od 2018r. działa Program stażowy dla maturzystów i studentów.

W Grupie MZ utworzony jest Fundusz Celowy Darowizn, na który przeznaczona zostaje część rocznego zysku netto. Na stronie internetowej spółki zamieszczono regulamin tego Funduszu wraz z wnioskiem, który wypełnia osoba lub organizacja starająca się o wsparcie.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Mostostal Zabrze podjął szereg inicjatyw mających na celu udzielenie szeroko pojętej pomocy humanitarnej walczącej Ukrainie jak i uchodźcom przebywającym w Polsce. Spółki Grupy zorganizowały w 2022r., we współpracy z innymi organizacjami, zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby, leków oraz ubrań i termobielizny dla wojska. Ponadto przeprowadziły remont pomieszczeń Politechniki Śląskiej w celu przystosowania ich do potrzeb uchodźców. Doposażono mieszkania pracownicze w celu ulokowania w nich rodzin naszych pracowników przybyłych z Ukrainy oraz wykonano inne działania o podobnym charakterze.

 

Wpływ na środowisko

Reklama

Główne źródło emisji pochodzi z działalności na realizowanych projektach takich jak spawanie lub cięcie oraz z utrzymaniem własnych źródeł grzewczych (kotły).

Największa ze spółek Grupy – MZ Realizacje Przemysłowe posiada udokumentowaną Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania w której treści zawarto zobowiązania w obszarze ochrony środowiska zgodnie z wytycznymi normy ISO 14001:2015. Dla pozostałych spółek z Grupy taka polityka nie została wprowadzona.

Spółka MZRP w ramach strategii oddziaływania na środowisko zidentyfikowała następujące istotne aspekty środowiskowe: 1. Zużycie energii elektrycznej, 2. Zużycie farb, 3. Odpady z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, 4. Zużycie ciepła w parze i gorącej wodzie.

Spółki w Grupie MZ mają ściśle określony sposób postępowania z odpadami wytworzonymi w procesie produkcji lub użytkowania maszyn czy urządzeń. Wszystkie odpady wytworzone przez spółki były i są przekazywane do odpowiednich firm zajmujących się zagospodarowywaniem danego rodzaju (kodu) przekazywanego odpadu. Odpady niebezpieczne to rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste, odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, odpady z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali nie zawierające chlorowców, mineralne oleje silnikowe, przekładniowe, smarowe nie zawierające związków chlorowcoorganicznych, syntetyczne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, oleje hydrauliczne i rozpuszczalniki, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone, opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego (np. azbest), włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowymi, baterie i akumulatory ołowiowe.

Ślad węglowy spółek z Grupy MZ w 2022r. w ujęciu bezpośrednim (scope 1) wyniósł łącznie 4256 ton CO2, co oznacza spadek z 4303 ton CO2 w 2021r. W ujęciu pośrednim: Scope 2 - location base ślad węglowy wyniósł 124,6 tys. ton CO2, a Scope 2 - market base 119,2 tys. ton CO2.

Mostostal Zabrze w swojej strategii biznesowej nie uwzględnił kwestii redukcji emisji dwutlenku węgla, jednakże w swoich procesach biznesowych, w tym w działalności operacyjnej, dokonuje analiz i identyfikuje ryzyka środowiskowe celem ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko.

Reklama

Na żadną ze spółek grupy nie zostały nałożone kary z tytułu wyrządzenia szkód w środowisku.

 

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama