Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej]

|
selectedselectedselected
Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mostostal Zabrze ma trzy segmenty, w dużym stopniu rozłączne. W segmencie Realizacji przemysłowych i projektowania jest spółką przede wszystkim inżynieryjną, czyli jest to działalność budowlana specjalistyczna.

W segmencie Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego jest nastawiony na specjalistyczne realizacje, m.in. spalarnie śmieci, baseny, szpitale, przy czym znaczna część realizowana jest poza Polską. Segment ten ma jednak znaczny udział prac ogólnobudowlanych. W segmencie Maszynowym zajmuje się produkcją podzespołów do specjalistycznych pojazdów oraz urządzeń, czyli w tym zakresie jest spółką typowo przemysłową.

Koniunktura w budownictwie

Sytuacja w branży budowlanej różni się w poszczególnych jej segmentach. Najsłabiej wygląda w części budowy budynków, gdyż ujemne dynamiki sprzedaży usług, według statystyk GUS, utrzymują się już od 7 kwartałów. W tej części jednak rynku Mostostal Zabrze praktycznie nie jest obecny. Najlepiej natomiast wypada część rynku w dużo większym stopniu odpowiadająca charakterowi jego działalności, a konkretnie segmentu Realizacji przemysłowych, czyli roboty budowlane specjalistyczne. Rynek tego rodzaju usług w trakcie pandemii, czyli przez 2020r. i 2021r. odnotował tylko jeden kwartał z ujemną dynamiką sprzedaży (-8,4% r/r w 1Q21 ), natomiast dwa ostatnie kwartały to +10,8% r/r w 3Q21 i +9,3% r/r w 4Q21. Ogółem rynek usług budowlano - montażowych w 4Q21 wzrósł o 3,2% r/r.

Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 1Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 1

Na przedstawionym powyżej wykresie, obok dynamiki produkcji budowlano-montażowej i budowlano - specjalistycznej, przedstawiliśmy wyliczoną przez nas średnia marżę zysków spółek budowlano-montażowych. W wyliczeniach uwzględniliśmy następujące spółki: Budimex, Erbud, Instal Kraków, Mostostal Zabrze, Pekabex, Polimex, Torpol, Trakcja, Unibep, Dekpol, Energoinstal, Mirbud, Mostostal Warszawa. Przeciętna zyskowność netto w grupie tych spółek obniżała się od końca 2016 roku, by osiągnąć minimum w 3Q18. Od tego czasu systematycznie rośnie. Dane na wykresie marż kończą się na 3Q21, gdyż duża część spółek jeszcze danych za 4Q21 nie podała. W prezentowanym okresie duży wpływ na poprawę średniej rentowności miało zmniejszenie skali strat dwóch spółek, które wyznaczają dolna granicę przedziału w jakim oscylują omawiane rentowności, a mianowicie Trakcji i Energoinstalu. Ponadto znaczna część spółek poprawę marżowości tłumaczyła stopniowym kończeniem kontraktów zawieranych jeszcze przed dużym wzrostem kosztów i coraz większym udziałem tych, w kalkulacji których otoczenie inflacji cen surowców budowlanych i robocizny już było uwzględniane.

Reklama

Mimo przyzwoitej przeciętnej rentowności netto, sentyment w branży nie jest dobry. Bazując na publikowanym przez GUS Wskaźnik klimatu koniunktury w budownictwie, nastroje wśród firm z branży poprawiały się do lipca 2021r., ale już od sierpnia ponownie ulegają pogorszeniu.

Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 2Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 2

Podstawową przyczyną rozbieżności jest fakt, że przedstawiana przez nas rentowność odnosi się do wąskiej grupy spółek notowanych na GPW, czyli relatywnie dużych, a badania GUSu obejmują szerokie spektrum podmiotów z branży. Tym czasem to właśnie mniejsze spółki koncentrują się na prostszych pracach, najczęściej związanych z budową budynków.

Pogarszający się sentyment związany jest też z dwoma najważniejszymi problemami z jakimi obecnie borykają się spółki budowlano-montażowe, a mianowicie wzrostem cen surowców, zwłaszcza stali i paliw oraz narastającymi niedoborem siły roboczej, zwłaszcza specjalistycznej (np. spawacze).

Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 3Mostostal Zabrze S.A.: ostatnie wydarzenia i prognozy [Koniunktura w budownictwie a wyniki spółki giełdowej] - 3

Dotychczas spółki radziły sobie z tym podnosząc ceny swoich usług i produktów. Widoczne jest to na indeksie cen produkcji budowlano-montażowej, sporządzonym na bazie wskaźników podawanych przez GUS. Na koniec 2021r. wzrost tego indeksu wyniósł w ujęciu r/r +7,6%, a w lutym 2022r. już +9,3%

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama