Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA [notowania giełdowe]

|
selectedselectedselected
Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mostostal Zabrze działa w budownictwie specjalistycznym, montażowym oraz produkcji przemysłowej i we wszystkich tych obszarach nie napotkał objawów spowolnienia. Co więcej dobre wyniki udało się utrzymać mimo dynamicznych wzrostów cen surowców. Na horyzoncie pojawiło się jednak nowe ryzyko, w postaci kilkukrotnie wyższych cen energii od początku 2023r. Stopień ich wpływu na wyniki zależał będzie od możliwości przeniesienia wyższych kosztów na klientów, co na tą chwilę pozostaje niewiadomą.

Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 1Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 1

Mostostal Zabrze ma trzy główne segmenty, w dużym stopniu rozłączne. W segmencie Realizacji przemysłowych i projektowania jest spółką przede wszystkim inżynieryjną. W segmencie Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego jest nastawiony na specjalistyczne realizacje, m.in. spalarnie śmieci, baseny, szpitale, przy czym znaczna część realizowana jest poza Polską. W segmencie Maszynowym zajmuje się produkcją podzespołów do specjalistycznych pojazdów oraz urządzeń, niemal w całości dla klientów zagranicznych. Warto też zwrócić uwagę, że we wszystkich trzech segmentach spółka w zdecydowanej większości kontraktów nie bierze na siebie ryzyka zmiany cen surowców i komponentów, których dostawy zwykle zostawia po stronie zleceniodawcy lub ceduje na podwykonawców.

Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 2Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 2

Spółka podała dobre wyniki za 2Q22, co zawdzięcza wysokiej kontraktacji, strategii redukcji ryzyka, stabilizacji cen części surowców i kosztu płac oraz niższym, bo zakontraktowanym wcześniej cenom energii elektrycznej. Wypracowane w ostatnich kwartałach wyniki pokazują, że dobrze działa strategia unikania ryzyka zmienności cen stali. Stara się też z wyprzedzeniem kontraktować ceny energii, dzięki czemu w bieżącym roku korzysta jeszcze z cen znacznie niższych niż aktualnie obowiązujące na otwartym rynku. Zarząd uprzedza jednak, że ceny proponowane przez dostawców na 2023 rok są kilkukrotnie wyższe. Podwyżki te w największym stopniu mogą zaciążyć na wynikach segmentu Konstrukcje maszynowe, co zależeć będzie od możliwości przeniesienia wyższego kosztu na klientów.

Reklama

Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 3Mostostal Zabrze S.A. (MOSTALZAB): analiza i rekomendacja w ramach GPWPA  [notowania giełdowe] - 3

Za sprawą dwóch dużych kontraktów, spółka ma niemal dwa razy większy portfel zamówień niż na koniec 2020 r. Obie wspomniane umowy realizowane są głównie w bieżącym roku, w związku z czym konserwatywnie prognozujemy w przyszłym roku niższy poziom przychodów. Spółka systematycznie komunikuje jednak zdobywanie kolejnych znaczących kontraktów, co daje podstawę do oczekiwania, że w kolejnych latach przychody będą ponownie rosły. Naszą wycenę Mostostalu Zabrze sporządziliśmy metodą porównawczą oraz DCF w dwóch wariantach. Jeden z tych wariantów zakłada wypłatę 200 mln PLN w 2028 r. odszkodowania (Stadion Śląski), natomiast drugi takiej wypłaty nie zawiera. W efekcie otrzymaliśmy wartość spółki 235 mln PLN, czyli 3,2 PLN na akcję. Jest to wartość niższa od ustalonej w poprzednim raporcie, a główną przyczyną spadku jest wzrost stóp procentowych, zwiększający stopy dyskontowe. Wciąż pozostaje jednak znacznie wyższa niż bieżąca cena rynkowa, zatem podtrzymujemy rekomendację kupuj dla walorów spółki.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama