Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mostostal Zabrze – omówienie wyników za 2Q22 [GPWPA 3.0]

|
selectedselectedselected
Mostostal Zabrze – omówienie wyników za 2Q22 [GPWPA 3.0] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mostostal Zabrze podał dobre wyniki za 2Q22. Zawdzięcza je wysokiej kontraktacji, strategii redukcji ryzyka, stabilizacji cen części surowców i kosztu płac oraz niższym, bo zakontraktowanym wcześniej cenom energii elektrycznej. Realizowana przez spółkę strategia redukcji ryzyka odnosi się głównie do pozostawienia po stronie kontrahentów ekspozycji na zmiany cen stali, poprzez indeksację wynagrodzenie lub pozostawienie dostaw stali po stronie zleceniodawcy. Przedstawione wyniki są bliskie naszym prognozom przedstawionym 28 lipca.

Największa poprawa wyników w ujęciu r/r nastąpiła w segmencie Realizacje przemysłowe i projektowanie. Jego przychody wzrosły o 42% r/r, co w dużym stopniu jest efektem realizacji m.in. dużego kontraktu dla BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej. Mimo dużej wartości kontraktu, pozwala on na uzyskiwanie marż na wysokim poziomie, a zarząd oczekuje że mogą być one nawet poprawione. Wypracowany wynik operacyjny segmentu wyniósł 7,3 mln PLN vs strata 0,3 mln PLN przed rokiem. Ponadto na tak znaczący wzrost wpływ miała poprawa wyników w dwóch mniejszych spółkach wchodzących w skład segmentu, a mianowicie MZ Biprohut i MZ Elektro. Pierwsza z nich wykonuje prace projektowe i obecnie korzysta z koniunktury, a druga jest spółką młodą, która wchodzi w fazę generowania dodatnich wyników.

Również w segmencie Budownictwo ogólne i inżynieryjne przychody wzrosły w imponującym stopniu, bo o 30% r/r, Wynik operacyjny, mimo że wysoki, bo wynoszący 8,5 mln PLN, był też niższy o 6% w ujęciu r/r. Zarząd tłumaczy to efektem wysokiej bazy, gdyż w 2Q21 spółka rozliczała kilka dużych kontraktów. Wynikało to z konserwatywnego podejścia do księgowania zysków w trakcie realizacji kontraktów oraz wykazania wyraźnie wyższej marży na ich zakończenie, skoro okoliczności na to pozwoliły. Na niższej marży, niż średnia dla segmentu, realizowany jest też duży kontrakt budowy spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction.

Segment Konstrukcje maszynowe wypracował przychody wyższe o 21%, a zysk operacyjny o 61%. Zadziałał mechanizm indeksacji cen stali, przy jednoczesnej względnej stabilizacji pozostałych kosztów. Klientami segmentu są duże międzynarodowe koncerny, co zmniejsza ryzyko spadku zamówień. Zarząd jednak uprzedza, że czynnikiem podnoszącym ryzyko są nawet kilkukrotne wzrosty cen energii, które dotknął spółę od początku 2023r. Otwartą pozostaje bowiem kwestia, w jakim stopniu uda się je przenieść na klientów.

Pozycje finansowe były wyższe od odnotowanych przed rokiem, co jest gównie efektem wyższych stóp procentowych. Ponieważ jednak spółka jednocześnie korzysta z kredytów, ale też utrzymuje pozycję gotówkową, wpływ ten w ujęciu netto nie był znaczący. Relatywnie wysoka stopa podatku dochodowego wynika z rozliczeń międzynarodowych i w drugiej połowie roku powinna być niższa.

Reklama

Mostostal Zabrze – omówienie wyników za 2Q22 [GPWPA 3.0] - 1Mostostal Zabrze – omówienie wyników za 2Q22 [GPWPA 3.0] - 1

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama