Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.

|
selectedselectedselected
MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mostostal Zabrze w zakresie segmentu Konstrukcje maszynowe, który 2021r. odpowiadał łącznie za 13,2% przychodów, ale też po części w ramach segmentu Realizacje przemysłowe, wyeksponowany jest w większym stopniu na koniunkturę w przemyśle.

Produkcja przemysłowa bezpośrednio po wprowadzeniu znacznych ograniczeń administracyjnych po wybuchu epidemii Covid-19 gwałtownie spadła. W 2Q20 spadek ten wyniósł 13,6% w ujęciu r/r. Natomiast w przypadku produkcji dóbr inwestycyjnych doszło wręcz do załamania, gdyż w samym maju spadek wyniósł 51,0% r/r. Podstawową przyczyną były zakłócenia w łańcuchach dostaw i konieczność dostosowania warunków pracy do narzuconych norm sanitarnych pracy (realokacja stanowisk pracy i wprowadzenie zmianowości). W 3Q20 i kolejnych dynamiki produkcji przemysłowej nie tylko powróciły do poziomów sprzed epidemii, ale stopniowo je przekroczyły. W 1Q21 dynamika produkcji przemysłowej osiągnęła +7,8% r/r, co było jednym z najwyższych poziomów w ostatnim dziesięcioleciu. W 2Q21 kontynuowany przyspieszenie nałożyło się na efekt obniżonej bazy z ubiegłego roku i w efekcie wzrost produkcji przemysłowej wyniósł rekordowe +30,3% r/r.

MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 1MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 1

W kolejnych dwóch kwartałach 2021r., efekt bazy praktycznie już nie występował, gdyż 3Q i 4Q20 cechowały się już przeciętnymi dynamikami. Odnotowane więc roczne zmiany wartości produkcji przemysłowej, które wyniosły w 3Q21 +10,5% i w 4Q21 +13,1%, świadczą o umiarkowanie dobrej sytuacji w branży.

Perturbacje związane z epidemią i dynamiczne wahnięcia produkcji przemysłowej nie odbiły się jednak znacząco na wynikach spółek, przynajmniej tych notowanych na GPW. Obliczyliśmy średnią marżę zysku netto dla spółek przemysłowych produkujących dobra inwestycyjne. W wyliczeniach uwzględniliśmy następujące spółki: Wielton, Mangata, Rawlplug, ZPUE, Hydrotor, Relpol, Immobile, Feerum, Fasing, APS Energia, Rafamet, Lena, Radpol, Sunex. Bezpośrednio po wybuchu epidemii i wprowadzeniu rozlicznych ograniczeń, średnia marża zysku netto zmieniła się nieznacznie, pozostając w okolicy poziomu 4%. Czynnikiem, który wpłynął znacząco na taki stan rzeczy były środki pomocowe, które spółki otrzymywały z państwowych funduszy wsparcia zatrudnienia (jeżeli o taka pomoc wnioskowały). Stopniowemu pogarszaniu ulegać zaczęła od 4Q20, kiedy to obniżyła się do 3,0%, a w 3Q21 wyniosła już 2,7%.

Reklama

MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 2MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 2

MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 3MOSTALZAB: koniunktura w przemyśle a wyniki finansowe spółki - raport GPWPA3.0.  - 3

Tak jak indeks cen produkcji budowlanej rósł wyraźnie już od początku 2017r., tak indeks ceny produkcji przemysłowej do końca 2020r. pozostawał stabilny. Od początku 2021r. również i on dołączył do dynamicznych wzrostów. Z jednej strony ceny uwzględniane w wyliczeniach tego indeksu są cenami produktów sprzedawanych przez firmy przemysłowe, z drugiej jednak są to też ceny ich półproduktów. Początkowo wzrosty cen produkcji przemysłowej mogły wskazywać na zdolność firm do przenoszenia wyższych kosztów produkcji na klientów, to jednak wysokie dynamiki zmian wprowadzają niepewność i zakłócenia. Widoczne to jest w pogarszającym się od czerwca 2021r. wskaźnika klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym.

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama