Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania

|
selectedselectedselected
Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki IFIRMY w 3Q 2023 r. okazały się być wyraźnie gorsze od naszych założeń. Negatywnie zaskoczyły przede wszystkim przychody, które po dużym wzroście w 2Q 2023 r. (+17,8% q/q) spadły o 11,4% w porównaniu do poprzedniego kwartału, a warto zaznaczyć, że ostatni raz spadek przychodów w ujęciu kwartał do kwartału spółka zanotowała w 1Q 2018 r.

 

 

Choć w naszej prognozie na 3Q 2023 r. zakładaliśmy spadek przychodów kwartał do kwartału to jednak znacznie mniejszy, bo na poziomie jedynie 4%. Nie doszacowaliśmy również wzrostu kosztów sprzedaży. Pozostałe pozycje kosztowe i przychody finansowe były zbliżone do naszych założeń z prognozy, co jednak przy wyraźnie słabszej sprzedaży oznacza istotnie gorszy wynik.

Reklama

 

Podwyższona baza porównawcza w II kw. 2023 r.

Jak spółka wyjaśniła w raporcie po III kw. 2023 r., w kwartale poprzednim tj. II kw. 2023 r. przychody były podwyższone ze względu na fakt, że do rocznych rozliczeń podatkowych występujących standardowo w pierwszej połowie roku, w bieżącym roku doszedł nowy obowiązek rozliczania składek zdrowotnych, które dokonywane były w maju. Nowy obowiązek, który w poprzednich latach nie występował, płatny jest poza standardowym abonamentem biura rachunkowego, a jego bazowy koszt zgodnie z cennikiem wynosi 70 PLN (dla klientów, którzy w całym poprzednim roku rozliczali się w BR ifirma.pl). W II kw. doszło też do kumulacji rocznych rozliczeń podatkowych, które w poprzednich latach rozkładały się bardziej równomiernie na I i II kwartał roku. Oba czynniki wyraźnie zwiększyły przychody w II kw. 2023 r. i bazę porównawczą dla III kw. 2023 r.

 

Pogorszenie w segmencie outsourcingu i rekrutacji IT

Na słabsze przychody w III kwartale 2023 r., wpłynęło również pogorszenie sytuacji w segmencie outsourcingu i rekrutacji specjalistów IT. Jak IFIRMA opisała w raporcie po III kw. 2023 r., dział rekrutacji po rekordowym roku 2022 i dobrym I półroczu 2023 r. odczuł skutki zamrożenia zleceń rekrutacyjnych u dotychczasowych klientów oraz utrudnienia w pozyskiwaniu nowych klientów. Przychody segmentu spadły o 53% r/r oraz 49% q/q. W naszej prognozie założyliśmy spadek o 22% q/q. Choć IFIRMA nie publikuje wyników segmentu, to jednak zakładamy, że pomimo małej skali, tak duży spadek sprzedaży musiał odbić się wyraźnie negatywnie na wynikach całej spółki, gdyż segment ma prawdopodobnie relatywnie stałe koszty prowadzenia działalności. W IV kwartale zakładamy już pewną poprawę przychodów segmentu.

 

Podwyżka cennika biura rachunkowego

Reklama

1 sierpnia 2023 r. nastąpiła podwyżka usług Biura Rachunkowego. Ceny podniesiono do 175 PLN w pakiecie MINI (+17,5%) oraz 205 PLN (+15%) w pakiecie MIDI. Podniesiono również ceny usług nieobjętych abonamentem. Przeprowadzone podwyżki są nieco wyższe od podwyżek przeprowadzonych przed rokiem - 1 sierpnia 2022 r. ceny pakietu MINI wzrosły o 15,5%, a pakietu MIDI o 12,5%. Zarówno w roku bieżącym, jak i poprzednim nie dokonano zmiany cen usługi księgowości internetowej i Faktury+. Ostatnie podwyżki cennika tych usług miały miejsce 1 maja 2021 r. Spółka nie podaje liczby klientów korzystających z poszczególnych usług. Kolejna podwyżka cennika jest naszym zdaniem prawdopodobna w okresie wakacyjnym 2024 r.

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 1Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 1

 

Gorsze warunki do pozyskiwania klientów i wyższe koszty sprzedaży

W III kw. 2023 r. IFIRMA wykazała też wyraźnie podwyższone w porównaniu do poprzednich okresów koszty sprzedaży, które wyniosły 1,511 mln PLN (+29,8% r/r i +29,7% q/q). Mimo to, jak wskazano w raporcie, spółka pozyskuje mniejszą niż w ubiegłym roku liczbę nowych klientów przy większej liczbie rezygnacji. Konkretne liczby klientów nowych oraz odchodzących nie są jednak znane.

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 2Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 2

Reklama

Gorsze warunki do pozyskiwania nowych klientów w III kw. 2023 r. potwierdzają dane CEiDG, według których w tym okresie liczba zrealizowanych wniosków o założenie i wznowienie działalności wyniosła 112,7 tys. i była o 6% niższa niż w III kw. 2022 r. (119,6 tys.) przy liczbie wniosków zrealizowanych o zakończenie i zawieszenie w wysokości 130,3 tys. tj. wyższej o 1% r/r (129,5 tys.). W III kw. 2023 r. liczba zrealizowanych wniosków o zakończenie i zawieszenie przewyższała liczbę tych o założenie i wznowienie o 17,5 tys. w porównaniu do 9,9 tys. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W danych CEiDG dla trwającego IV kw. 2023 r. widać już pewną odwilż w liczbie zrealizowanych wniosków dotyczących założenia i wznowienia działalności (1 paź - 28 lis 2023 r. 80,1 tys. vs 69,0 tys. w analogicznym okresie 2022 r. tj. +15,9% r/r) jednak również przy wyraźnie wyższej liczbie zrealizowanych wniosków o zakończenie i zawieszenie (1 paź - 28 lis 2023 r. 98,8 tys. vs 77,9 tys. w analogicznym okresie 2022 r. tj. +26,7% r/r). W okresie tym liczba zrealizowanych wniosków o zakończenie i zawieszenie przewyższała liczbę tych o założenie i wznowienie o 18,7 tys. w porównaniu do 8,9 tys. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na pogorszenie liczby pozyskiwanych klientów przez IFIRMĘ, wpłynąć mogły też aktywne działania marketingowe ze strony konkurencji, w szczególności InFaktu.

Oczekujemy, że w przyszłym roku wraz z powrotem dobrej koniunktury gospodarczej, spadkiem inflacji oraz możliwym dalszym spadkiem stóp procentowych, warunki prowadzenia działalności dla przedsiębiorców ulegną poprawie, w związku z czym również statystyki otwieranych i zamykanych działalności mogą być lepsze niż w roku bieżącym.

 

Zaliczka na poczet dywidendy za III kw. 2023 r.

Reklama

Rada Nadzorcza IFIRMY w uchwale podjętej dnia 13.11.2023 pozytywnie zaopiniowała uchwałę Zarządu w sprawie wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w kwocie 0,30 PLN na akcję. Dzień, według którego ustala się uprawnionych do zaliczki, wyznaczono na 12.12.2023, zaś termin wypłaty zaliczki na 19.12.2023. Wypłata ta dotyczy III kwartału 2023. Zaliczką objętych będzie 6,4 mln akcji, a całkowita kwota zaliczki wyniesie 1,92 mln PLN.

 

Powrót dyskusji na temat testu przedsiębiorcy?

Magdalena Biejat, polityczka Lewicy, na początku listopada powiedziała, że należy wrócić do dyskusji na temat wprowadzenia „Testu przedsiębiorcy”. Według polityczki jeśli ktoś spełnia zasady etatu, a jednocześnie udaje, że jest jednooosobową działalnością gospodarczą po to, aby unikać podatków to jest to oszustwo. Jest to powrót do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości z 2019 r., z którego ostatecznie ta partia się wycofała. Opisany problem dotyczy osób, które prowadzą działalność, ale w istocie związani są z jednym kontrahentem, a forma świadczonych usług jest zbliżona do normalnej pracy na etacie. Wprowadzenie testu mogłoby istotnie wpłynąć na IFIRMĘ ze względu na ograniczenie liczby działalności gospodarczych w kraju i konieczność przejścia na etat części klientów spółki. Liczba fikcyjnie samozatrudnionych nie jest znana, jednak zakładamy, że jest to istotna grupa.

Po wypowiedzi polityczki, w mediach rozgorzała dyskusja na temat „testu” i pomysł został szeroko skrytykowany przez ekspertów. Nie był również komentowany przez innych polityków nowej większości sejmowej, w związku z czym wydaje się, że póki co wprowadzenie „testu” jest mało prawdopodobne.

 

Zobacz także: IFIRMA akcje prognozy na najbliższe dni: coraz cięższa walka o klienta

Reklama

 

Możliwy powrót ryczałtowej składki zdrowotnej

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica w umowie koalicyjnej zobowiązały się do „przywrócenia korzystnych warunków do rozwoju działalności gospodarczej”. Jednym z postulatów zapisanych w umowie jest wprowadzenie „korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej”. Kwestia składki podnoszona była również przez te partie w kampanii wyborczej i postulowały one przywrócenie ryczałtowego systemu naliczania. Potencjalne przywrócenie ryczałtowego systemu i uproszczenie prowadzenia działalności w średnim i długim okresie może korzystnie odbić się na liczbie zakładanych firm, co jest pozytywne dla IFIRMY. Z drugiej strony przywrócenie ryczałtowej składki oznaczać może wycofanie obowiązku rocznego rozliczania składki, który stanowił w II kw. 2023 r. dodatkowy przychód dla spółki.

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 3Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 3

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 4Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 4

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 5Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 5

Reklama

Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 6Masz akcje tej spółki z GPW? Te wydarzenia mogły znacząco wpłynąć na jej notowania  - 6

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)
 

 


Reklama
Reklama