Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje Mostostal Zabrze? Wciąż dobre perspektywy mogą zachęcać inwestorów

|
selectedselectedselected
Masz akcje Mostostal Zabrze? Wciąż dobre perspektywy mogą zachęcać inwestorów | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mostostal Zabrze działa w budownictwie specjalistycznym, montażowym oraz produkcji przemysłowej i we wszystkich tych obszarach, mimo obaw o koniunkturę, nadal wypracowuje dobre wyniki.

 

Wyniki kwartalne

Kolejny raz z rzędu Mostostal Zabrze podał bardzo dobre wyniki. Przychody w 1Q23 wzrosły o 51% r/r, wynik EBITDA o 47%, a zysk netto o 94%. Pod względem przychodów wysokie dynamiki były udziałem wszystkich trzech podstawowych segmentów operacyjnych, natomiast na poziomie zysku operacyjnego wysokie dynamiki w ujęciu r/r wykazały segment Realizacji przemysłowych i projektowania oraz segment Konstrukcji maszynowych, z kolei wynik segmentu Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego był niższy niż w poprzednich czterech kwartałach. W tym ostatnim przypadku spółka jako przyczynę podała duży udział kontraktu dla POSCO, w którym pojawiły się lekkie opóźnienia, co przełożyło się na decyzję o ostrożniejszym podejściu w wykazywaniu bieżącej rentowności kontraktu.

 

Niższy backlog, zgodnie z prognozami

Na koniec kwietnia portfel zamówień Grupy wyniósł 841,9 mln PLN, co jest wartością mniejszą o 29,1% r/r i jednocześnie stanowiącą 72% przychodów z 2022r. Sytuacja ta jest zgodna z zapowiedziami jeszcze z 2021 roku i uwzględniona w naszych prognozach z poprzednich raportów. Spółka od czasu restrukturyzacji kilka lat temu deklaruje unikanie bardzo dużych wartościowo jednostkowych kontraktów, które wystawiają ją na większe ryzyku. Mimo to podjęła się dwóch dużych zleceń, o czym szerzej pisaliśmy wcześniej. Jeden z tych kontraktów jest na ukończeniu, a drugi za połową realizacji. Po ich zakończeniu spółka nadal będzie się koncentrowała na mniejszych, ale za to rentowniejszych kontraktach.

Reklama

 

Zobacz także: Przed nami debiut i głośna premiera! Ta spółka może już wkrótce zaskoczyć inwestorów!

 

Nowe perspektywy

Niezwykle perspektywicznie przedstawia się współpraca Mostostalu Zabrze z ArcelorMittal Polska. Mostostal jest od lat jego partnerem w pracach remontowych, czego przykładem jest obecnie prowadzony remontu Wielkiego Pieca, przy którym wykonuje największy zakres prac. Również spółka z grupy Mostostalu Zabrze wykonuje prace koncepcyjne i projektowe przy procesie dekarbonizacji produkcji stali. Wdrożenie takich projektów jest raczej kwestią „kiedy, a nie czy”, a ich wartość liczona będzie w miliardach PLN. Obecność spółki w tych projektach od samego początku, przy już posiadanej ekspertyzie w pracach dla ArcelorMittal, daje duże szanse na uczestnictwo w przyszłości również i w tych wielkich kontraktach.

 

Wycena i rekomendacja

Korzystny wyrok w sprawie z Wood i wzrost wycen rynkowych przełożyły się na podniesienie liczonej przez nas wartości spółki. Wartość akcji na bazie modelu DCF z wypłatą za Stadion Śląski wynosi 3,80 PLN, bez wypłaty 5,60 PLN, natomiast wycena na bazie porównania do innych firm 5,80 PLN. Daje to średnią 5,30 PLN, co oznacza podtrzymanie rekomendacji kupuj dla akcji Mostostal Zabrze.

 

Reklama

Masz akcje Mostostal Zabrze? Wciąż dobre perspektywy mogą zachęcać inwestorów - 1Masz akcje Mostostal Zabrze? Wciąż dobre perspektywy mogą zachęcać inwestorów - 1

 

 

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama