Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje KGL? Wyniki spółki napawają optymizmem

|
selectedselectedselected
Masz akcje KGL? Wyniki spółki napawają optymizmem | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki spółki KGL w I kw. były lepsze od naszych oczekiwań, ale przede wszystkim wskazywały na zauważalną poprawę względem słabego minionego roku. Na szczególną uwagę zasługuje powrót marży w kluczowym segmencie produkcyjnym do poziomu lekko przekraczającego 20%.

 

 

Jeżeli połączymy to z podobnie satysfakcjonującą marżą w dystrybucji na poziomie 12.6%, to sumarycznie spółce udało się uzyskać najwyższy zysk brutto na sprzedaży w historii. Wiele wskazuje na to, że udany I kw. zapowiada dobry rok, choć wciąż pozostajemy ostrożni co do długoterminowych perspektyw spółki i możliwości utrzymania marż w dłuższym okresie. Tym niemniej po udanym początku roku podwyższamy nasze prognozy wyników na cały rok. Rezultaty spółki wspierane są zarówno przez sytuację rynkową w postaci spadku cen surowców i energii, ale także pozytywne wyniki przeprowadzonej optymalizacji. Podwyższamy więc naszą wycenę 1 akcji KGL z 14.2 PLN do 16.6 PLN. Równocześnie przy aktualnej cenie 14.5 PLN za akcję utrzymujemy naszą rekomendację akumuluj.

 

Zobacz także: Jak kupić złoto nie wychodząc z domu?

Reklama

 

Nasza wycena i rekomendacja zakłada stabilizację marż w kolejnych latach na niższych niż obecnie poziomach. Strategiczna pozycja spółki pozostaje bowiem trudna z uwagi na fakt, że jej kluczowi dostawcy oraz klienci pozostają od niej zdecydowanie więksi, co oznacza ich silną pozycję negocjacyjną. Jednocześnie obserwowane ostatnio sprzyjające dla spółki środowisko spadku cen produktów ropopochodnych nie będzie trwało wiecznie. Z drugiej jednak strony spółka poprawiła zarządzanie wybranymi ryzykami, które uderzyły w nią w minionym roku i zepchnęły marże w segmencie produkcyjnym do rekordowo niskiego poziomu. W średnim okresie zyskuje także na przyjętej przez polski parlament dyrektywie SUP, która wymusza zastępowanie dotychczas stosowanych w gastronomii opakowań z polistyrenu produktami wytwarzanymi przez KGL. Z kolei w dystrybucji większy udział tworzyw technicznych w sprzedaży wpływa na poprawę marż, choć przy zauważalnie niższej wartości przychodów segmentu. W dłuższym okresie ryzyko związane z możliwością wprowadzenia ograniczeń na wybrane kategorie produktów z tworzyw sztucznych pozostaje jednak wysokie.

Zarząd KGL podjął działania, które doprowadziły do obniżenia zadłużenia spółki. Zawarta transakcja typu sale and leaseback wpłynie na jednorazowy zysk na transakcji w kwocie ok. 5 mln zł, który zostanie zaksięgowany w II kw. Wydaje się więc, że pierwsze półrocze tego roku okaże się dla spółki bardzo udane. Dopiero później będzie można zweryfikować, czy wprowadzone przez spółkę działania optymalizacyjne rzeczywiście odniosą trwały sukces. Szczególnie gdyby w międzyczasie zostały wystawione na próbę przez zmianę otoczenia rynkowego na mniej korzystne.

Masz akcje KGL? Wyniki spółki napawają optymizmem - 1Masz akcje KGL? Wyniki spółki napawają optymizmem - 1

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama