Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów

|
selectedselectedselected
Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie zmieniamy naszego nastawienia i podchodzimy do wyników bieżącego roku z ostrożnością. Zwracamy uwagę na niski poziom kontraktacji segmentu produkcji tv i filmowej oraz wymagającą bazę wynikową w segmencie zarządzania aktywami trwałymi. Przygotowujemy się zatem na scenariusz, że przez najbliższe kwartały spółka będzie prawdopodobnie wykazywała ujemne dynamiki wyników w relacji r/r. W perspektywie 2024-2025 liczymy na odczuwalną poprawę wyników z działalności audiowizualnej.

 

Nasze oczekiwania dotyczące 2Q 2023 (raport okresowy będzie opublikowany 2023-09-28)

Naszym zdaniem 2Q’23 wskaże, iż w ujęciu ostatnich czterech kwartałów (LTM) w ramach dwóch podstawowych segmentów (produkcja tv i filmowa oraz zarządzanie) odczyt EBITDA pozostanie na stabilnym poziomie 52,1 mln PLN. Będzie to zatem ósmy z rzędu kwartał, kiedy EBITDA LTM pozostanie w przedziale 52,0-53,6 mln PLN.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że punktowo sam 2Q’23 będzie prawdopodobnie najsłabszym kwartałem dla segmentu produkcji tv i filmowej w bieżącym roku. Jest to efekt, na co wcześniej zwracaliśmy uwagę, niskiej kontraktacji nowych tytułów tv oraz jednocześnie zaprzestania realizacji dwóch długoletnich i ważnych pozycji dla ATM Grupa. Dodatkowo przypominamy, że spółka w 1Q’23 pokazała dane silniejsze niż się spodziewaliśmy w segmencie produkcji tv i filmowej, a to jest dla nas wskazanie, iż mogła wcześniej nastąpić konsumpcja przychodów, które mieliśmy w modelu uwzględnione na 2Q. W 3Q i 4Q br. liczymy na stopniową poprawę linii przychodowej w segmencie produkcji tv i filmowej względem pierwszego półrocza’23, choć przygotowujemy się, że będą to nadal wartości słabe w relacji r/r.

Reklama

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 1Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 1

W ramach działalności audiowizualnej (suma segmentu produkcji tv i filmowej oraz zarządzania) założyliśmy w 2Q’23 przychody na poziomie blisko 41,3 mln PLN, co będzie oznaczało spadek o 11,3% r/r. Za pierwsze półrocze’23 powinna być to wartość ok 87,7 mln PLN. W porównaniu z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami na pierwsze półrocze zrewidowaliśmy w dół przychody o ok 8%. Łączna EBITDA omawianych dwóch segmentów, według nas, może wynieść 8,6 mln PLN. Za pierwsze półrocze może to być zatem 18,4 mln PLN (około 15% mniej niż w naszych wcześniejszych projekcjach).

Zakładamy, że do końca 2023 roku spółka w obszarze deweloperki powinna rozliczyć pozostałe pojedyncze obiekty ze Szwecji. Dlatego przyjęliśmy, iż w 2Q’23 przychody segmentu mogą wynieść 7,4 mln PLN. Przypominamy, że po rekordowym dla tego segmentu wyniku z 2022 roku, najbliższe lata prawdopodobnie wskażą na zdecydowanie mniejszą kontrybucję tego obszaru do wyników skonsolidowanych ATM Grupa.

Ogółem, skonsolidowany odczyt EBITDA za 2Q’23 może wynieść 9,1 mln PLN (-44% r/r), a w ujęciu LTM będzie to 58,4 mln (+11% r/r). Na poziomie wyniku netto spodziewamy się zysku w kwocie 3,3 mln PLN (-66% r/r), co będzie wskazywać na odczyt LTM rzędu 38,4 mln PLN (+33% r/r).

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 2Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 2

Reklama

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 3Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 3

 

Segment produkcji tv i filmowej + segment zarządzania (działalność audiowizualna)

Przychody segmentu produkcji tv i filmowej za cały 2022 rok wykazały erozję o 4% r/r, a EBITDA o 17,7% r/r. Mamy na uwadze, że po wielu latach zaprzestano realizacji dwóch ważnych dla spółki projektów. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku EBITDA w tym obszarze wskazywała ujemne dynamiki r/r, natomiast ostatni kwartał 2022 roku wskazał na wzrost. Dlatego fakt, że w końcówce 2022 roku udało się powrócić do dodatnich odczytów (zarówno na przychodach jak i EBITDA w relacji r/r) ocenialiśmy pozytywnie.

Rok 2022 był bardzo mocny dla segmentu zarządzanie. Każdy kwartał ubiegłego roku wskazywał na wysokie dynamiki wzrostu przychodów jak i EBITDA r/r. W skali całego 2022 roku wpływy z tego obszaru wzrosły o ponad 51%, a EBITDA była wyższa o niemal 20% r/r.

Suma danych ze wskazanych dwóch segmentów pokazała wzrost przychodów do 220,9 mln PLN (+10,1% r/r) przy symbolicznie wyższym odczycie EBITDA o 2,1% r/r (53,6 mln PLN). Zwracamy uwagę, że od ponad 7 kwartałów z rzędu odczyt LTM EBITDA (suma dwóch omawianych segmentów związanych z działalnością audiowizualną) porusza się w wąskim paśmie 51,7-53,6 mln PLN.

Reklama

Historycznie przychody segmentu produkcji tv i filmowej były skorelowane z dynamiką rynku reklamy tv w Polsce. Perspektywa spowolnienia aktywności gospodarczej w Polsce spowodowała znaczące ochłodzenie koniunktury na rynku reklamowym. W 2023 roku, wg naszych założeń, dynamika rynku reklamy (w ujęciu nominalnym) może być na średnim jednocyfrowym plusie i prawdopodobnie będzie to kolejny okres z odczytami istotnie poniżej inflacji w Polsce.

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 4Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 4

Przygotowujemy się na scenariusz, że rok 2023 pod względem wyników będzie słabszy dla działalności audiowizualnej (suma dwóch segmentów: produkcja tv i filmowa oraz zarządzanie). Jest to podejście bardziej pesymistyczne niż ostatnio, kiedy kreśliliśmy scenariusz płaskich wyników w relacji r/r. Słabsze wyniki w segmencie produkcji telewizyjnej i filmowej traktujemy w dużej mierze jako efekt przesunięcia harmonogramów realizacji i nadal oceniamy, że ATM Grupa jest dobrze przygotowana pod względem możliwości poszerzenia portfela realizowanych projektów i wg nas efekty tego będą mieć pozytywny i odczuwalny wpływ na rezultaty w 2024-2025.

Zwracamy też uwagę na fakt, że obecnie ATM Grupa ma bardzo niskie (na tle odczytów historycznych) budżetowanie w segmencie produkcji tv i filmowej dla anten TVP (odwrotnie niż w segmencie zarządzania aktywami trwałymi). Liczymy, że obecna baza projektów dla TVP jest tak niska, że w kolejnych okresach (po 2023 roku) ten obszar biznesowy powinien przynieść znacznie więcej pozytywnych informacji.

Nasza bieżąca symulacja wskazuje, że EBITDA z dwóch wymienionych segmentów w 2023 roku będzie niższa o 13,8% r/r, a w roku 2024 i 2025 wejdzie w obszar dodatnich dynamik: odpowiednio +7,1% i +13,7% r/r/.

Reklama

Przypominamy też, że w 2023 roku w wynikach będzie widać rozliczenie filmu fabularnego „Skołowani” (spółka otrzymała na ten film wsparcie z PISF). Tym samym w 2Q i 3Q spodziewać się można ujęcia efektów monetyzacji w kinach oraz ewentualnie z kolejnych etapów „cyklu życia” filmu.

Zwracamy dodatkowo uwagę, że na wskazanie przez spółkę w raporcie rocznym za 2022, iż przewidywane nakłady inwestycyjne w najbliższych 2 latach (2023-2024) w kategorii produkcje oraz koprodukcje filmowe i telewizyjne mogą wynieść ok 15-25 mln PLN (jest to istotna zmiana względem poprzedniego wskazania). W naszym modelu na chwilę obecną nie uwzględniamy realizacji istotnego projektu do własnej biblioteki i sygnalizujemy, iż w kolejnych aktualizacjach może to być jeden z powodów zmian w projekcjach. Realizacja scenariusza polegającego na wytworzeniu projektu (serialu) na własne ryzyko może być istotnie innym modelem aniżeli dotychczasowe realizowane projekty (z odpowiednio wyższym profilem risk/return).

Według nas warto też mieć na uwadze czerwcowy komunikat, iż Wydawnictwo Znak i ATM Grupa podpisały umowę na ekranizację książki Się żyje. Kora. Biografia!. Spółka zakupiła prawa do ekranizacji wspomnianej książki i spodziewamy się, iż projekt będzie obejmował zarówno wersję dokumentalną jak i kinową.

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 5Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 5

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 6Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 6

Reklama

 

Segment związany z działalnością deweloperską

Segment związany z działalnością deweloperską obejmuje realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (głównie domki jednorodzinne). Podmioty, w których ATM Grupa jest zaangażowana z tego segmentu to m.in.: ATM Inwestycje, ATM Golf Estate, ATM Baltic oraz ATM Living. W raporcie wyceniliśmy aktywa netto tego segmentu na ok 65 mln PLN, czyli 0,77 PLN/akcję ATM Grupa.

Szacujemy, że zapasy wykazane w bilansie na koniec 2022 roku związane z przedsięwzięciami deweloperskimi wynosiły ok 31,5 mln PLN. Na koniec 2021 roku zapasy powiązane z działalnością deweloperską według naszych szacunków mogły być wyceniane na ponad 66 mln PLN. Spadek poziomu zapasów r/r na koniec 2022 roku związany był przede wszystkim z zakończonymi projektami deweloperskimi w ATM Inwestycje i ATM Living.

Na rok 2023 zakładamy istotne ograniczenie wyników tej części biznesowej i stopniowo od drugiej połowy 2024 roku zakładamy wejście na nową ścieżkę wzrostu wraz ze stopniem zaawansowania kolejnych dużych projektów w Polsce oraz Szwecji.

 

Zobacz także: Cena złota będzie reagować na te dane. Jak się do nich przygotować?

Reklama

 

Zmiany w prognozie w porównaniu do poprzedniego modelu

W porównaniu z naszymi poprzednimi założeniami (raport analityczny z 2023-05-22) zdecydowaliśmy się na zrewidowanie in minus założeń dotyczących podstawowej działalności. Tak jak już wskazaliśmy, bieżący rok upływa pod znakiem słabego zakontraktowania w segmencie produkcja telewizyjna i filmowa, z kolei segment zarządzania aktywami trwałymi ma bardzo wysoką bazę w układzie porównawczym r/r.

W perspektywie najbliższych trzech lat wprowadzone korekty dla segmentu produkcji filmowej i telewizyjnej traktujemy jako przesunięcie w czasie powrotu do wyższej kontraktacji. Nadal oceniamy, że spółka jest dobrze przygotowana na stopniowy wzrost liczby realizowanych projektów (liczymy na odczuwalną poprawę EBITDA na przełomie 2024/2025).

Dla segmentu zarządzanie aktywami zdecydowaliśmy się na trwałe obniżenie założeń, co związane jest z opisanym ryzykiem kontraktacji z Viaplay (przyjęte podejście może okazać się finalnie zbyt konserwatywne).

Przedstawiona obecnie przez nas ścieżka przychodów na wskazanych dwóch segmentach jest niższa o 11%/9%/7% w latach 2023/2024/2025 (w porównaniu z poprzednim modelem). EBITDA dla najbliższych trzech lat w naszym obecnych scenariuszu bazowym rośnie spadła o 13%/11%/10% względem majowych założeń.

Reklama

Jednocześnie zrewidowaliśmy in plus założenia dla wyniku przypisanego z tytułu zaangażowania w jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia. Na rok 2023 jest to głównie efekt Boombit i założenia kolejnego bardzo udanego przełomu roku dla parków iluminacji (Lumina Park).

Finalnie na poziomie netto obecnie zakładamy niższe wyniki odpowiednio o 17%/16%/16% względem tego co oczekiwaliśmy w maju’23.

Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 7Masz akcje ATM GRUPA? Sprawdź, perspektywy wynikowe dla kolejnych okresów - 7

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)
 

 


Reklama
Reklama