Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?

|
selectedselectedselected
Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kończącym się tygodniu sentyment na rynkach zdominowany został przez napływające informacje dotyczące napięcia geopolitycznego pomiędzy Rosją a Ukrainą. Doniesienia o starciach sił separatystów i ukraińskiej armii przełożyły się na zamykanie pozycji przez inwestorów na rynkach akcji przed weekendem. W efekcie główne światowe indeksy straciły w okolicach 1-2% zbliżając się do lokalnych minimów z końca stycznia.

Odwrót od ryzykownych aktywów zwiększył natomiast przepływ kapitału do aktywów bezpiecznych np. złota albo obligacji skarbowych, które zyskiwały pod koniec tygodnia. Powyższe tendencje odzwierciedlone były w notowaniach krajowych akcji – najwięcej straciły blue chipy w WIG20 (odwrót kapitału zagranicznego), przy mniejszych stratach mWIG40 i prawie 0,5% wzroście mniejszych spółek w sWIG80.

Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?  - 1Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?  - 1

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

Dziś zwracamy uwagę na brak sesji na Wall Street (Amerykanie świętują Dzień Prezydenta). Niższa płynność na rynku oraz informacje o przedłużeniu ćwiczeń militarnych Rosji i Białorusi, które miały trwać do 20 lutego, mogą przełożyć się na kontynuację odwrotu inwestorów od ryzykownych aktywów. Tym samym WIG20 może testować ważne wsparcie jakim jest dolne ograniczenie kanału bocznego, czyli poziom 2150 pkt. oraz szczyt z początku 2021 r., czyli 2 100 pkt. Z drugiej strony informacje o planowanym szczycie BidenPutin mogą powstrzymywać giełdy od większej przeceny.

Nadchodzący tydzień rozpocznie się publikacją wstępnych szacunków PMI dla przemysłu i usług w krajach strefy euro. W poprzednich miesiącach perspektywy dla przemysłu wypadały zwykle znacznie lepiej od sektora usługowego. Było to związane m.in. z obowiązywaniem restrykcji covidowych, które ograniczały aktywność usług, szczególnie tych wymagających kontaktu bezpośredniego. Obecnie coraz więcej krajów opowiada się za niemal całkowitym zniesieniem obostrzeń co powinno poprawić usługowy wskaźnik PMI. Może to przełożyć się pozytywnie również na indeks instytutu Ifo, który opublikowany zostanie we wtorek. Obrazuje on nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki.

W Polsce w tym czasie opublikowana zostanie reszta danych o aktywności gospodarczej

W poniedziałek GUS poda styczniową dynamikę sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanomontażowej. W przypadku pierwszej spodziewamy się utrzymania silnego wzrostu sprzedaży, o około 8.5% r/r. Natomiast dynamika produkcji budowlanej, naszym zdaniem, wyniosła około 3.0% r/r.

Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?  - 2Komentarz poranny – światowe indeksy tracą. Co dalej z konfliktem między Rosją a Ukrainą?  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama