Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF nałożył karę na fundusz - TFI zapłaci za "ułańską fantazję" zarządzających

|
selectedselectedselected
KNF nałożył karę na fundusz - TFI zapłaci za "ułańską fantazję" zarządzających | FXMAG INWESTOR
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Fundusz rynku pieniężnego, który w swoim założeniu miał cechować się niskim ryzykiem i niewielką zmiennością sięgnął w zeszłym roku… po dźwignię finansową. Jakie były tego skutki? Każdy może się domyślić. Za tę „ułańską fantazję” zarządzających Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę finansową dla Rockbridge TFI.

 

Fundusz obligacji z lewarem i lokatą w nazwie

Komisja Nadzoru Finansowego w środę 6 grudnia poinformowała o nałożeniu na Rockbridge TFI kary finansowej w wysokości 600 000 złotych. Kara została nałożona z powodu naruszenia zapisów prospektu informacyjnego funduszu Rockbridge Lokata Plus w okresie od 24 czerwca do 8 listopada 2022 roku.

W tamtym okresie fundusz za swój cel stawiał inwestowanie w instrumenty rynku pieniężnego, w tym także w obligacje o terminie zapadalności do jednego roku, bez ograniczeń geograficznych. Rockbridge Lokata Plus mógł w tamtym czasie  lokować ponad 35% środków w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa, nie tylko z Polski, a także w obligacje korporacyjne. Fundusz miał cechować się niewielką zmiennością, co potwierdzał poziom ryzyka (SRRI) na poziomie 2 w siedmiostopniowej skali.

Reklama

O funduszu zrobiło się głośno pod koniec października ubiegłego roku, kiedy okazało się, że zanotował on spektakularny, prawie 30 proc. spadek w ciągu miesiąca, jednocześnie wyznaczając nowe historyczne minima wyceny jednostki funduszu (poniżej 83 PLN), o 15 proc. poniżej ceny ze startu funduszu w połowie 2014 roku (wówczas pod nazwą BPH Pieniężny).

Jak mogło do tego dojść w funduszu o niemal najniższym profilu ryzyka, który za cel stawia sobie inwestowanie w instrumenty rynku pieniężnego?

Jak się okazało w tamtym okresie zarządzający funduszem Rockbridge Lokata Plus korzystali z dźwigni finansowej, licząc na „wstrzelenie się w dołek” notowań polskich obligacji. Na koniec września ubiegłego roku subfundusz miał w swoim portfelu siedem różnych serii obligacji zmiennokuponowych Skarbu Państwa (WZ) o łącznej wartości ponad 1,6 mld złotych, podczas gdy wartość środków powierzonych TFI przez uczestników funduszu wynosiła… lekko ponad 145 mln PLN.

Prezes Rockbridge TFI Krzysztof Mazurek wówczas bagatelizował sytuację, z rozbrajającą szczerością przyznając, że „Zarządzający są sami zaangażowani inwestycyjnie w ten fundusz i mają bardzo silne przekonanie co do realizowanej strategii inwestycyjnej funduszu. W terminie 6-12 miesięcy stopy zwrotu na tym funduszu powinny znacząco przekroczyć rynkowe benchmarki, a tym samym odrobić z nawiązką poniesione straty wynikające z rynkowej wyceny”.

I rzeczywiście, Rockbridge Lokata Plus odrobił straty już pod koniec roku, reagując na odbicie notowań obligacji Skarbu Państwa, jednak w całym zamieszaniu nie chodziło o to czy fundusz odrobi straty, ale o to, że korzystał z dźwigni finansowej, działając w sprzeczności ze swoimi założeniami, opisanymi w dokumencie informacyjnym, wprowadzając tym samym w błąd jego uczestników.

Reklama

 

Zobacz także: Fundusz niskiego ryzyka Rockbridge Lokata Plus stracił prawie 30% w miesiąc z powodu… dźwigni finansowej

 

knf nalozyl kare na fundusz tfi zaplaci za ulanska fantazje zarzadzajacych grafika numer 1knf nalozyl kare na fundusz tfi zaplaci za ulanska fantazje zarzadzajacych grafika numer 1 

O kontrowersjach związanych z funduszem Rockbridge Lokata Plus pisaliśmy obszerniej pod koniec października ubiegłego roku. 

Obecnie fundusz Rockbridge Lokata Plus jest oferowany pod nazwą Rockbridge Obligacji Krótkoterminowych (zmiana nazwy miała miejsce pod koniec czerwca br.). Swoją drogą, „lokata” w nazwie funduszu obligacji, który sięga po dźwignię finansową brzmi co najmniej ironicznie.

Reklama

 

Czytaj również: Sprawa dla KNF! Akcje spółki rosną ponad 100% w dwa dni... tuż przed publikacją rekomendacji "na zamówienie"

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama