Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KGL – prognoza kwartalnych wyników finansowych za 1Q 2023

|
selectedselectedselected
KGL – prognoza kwartalnych wyników finansowych za 1Q 2023  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przedstawiamy nasze prognozy wyników spółki KGL za 1Q23. Szacunkową wielkość przychodów spółka już podała i w I kw. 2023 r. wyniosły one 141.1 mln PLN (-17.7% r/r), z czego segment produkcji odpowiadał za 107.4 mln PLN (+7.6% r/r), a dystrybucji za 33.7 mln PLN (-52.9% r/r).

W naszej ocenie nadal zauważalny wpływ na wielkość sprzedaży miały zmiany cen surowców wykorzystywanych przy produkcji opakowań oraz będących przedmiotem dystrybucji. W I kwartale ceny polipropylenu były niższe o ok. 30% r/r, a PET niższe o ok. 20% r/r. Równocześnie ceny tworzyw kontynuowały spadek zapoczątkowany jeszcze w III kw. zeszłego roku. W relacji kw/kw ceny spadły o ok. 14% w przypadku PET i o ok. 10% w przypadku polipropylenu. Tym samym na koniec kwartału ceny plastików spadły do poziomów ostatni raz obserwowanych w 2021 roku. Spadki cen surowców na przestrzeni kwartału powinny więc stanowić wsparcie dla marż brutto.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez spółkę prognozujemy, że marża segmentu produkcyjnego w I kw. wróciła do poziomu notowanego historycznie i wyniosła 19.5%. Oznaczałoby to, że była wyższa aż o 10.5 p.p. r/r oraz wyższa o 8.4 p.p. kw/kw. Oczekujemy wzrostu marży kw/kw w związku ze spadkiem kosztu działalności produkcyjnej, w tym energii elektrycznej. Szacujemy, że zysk brutto na sprzedaży w segmencie produkcyjnym wyniósł 20.9 mln PLN (+9.0 mln PLN kw/kw oraz +12.0 mln PLN r/r/).

W segmencie dystrybucyjnym oczekujemy nieco wyższych marż niż kwartał wcześniej (11.5%, +0,9 p.p. kw/kw) oraz ich wzrostu r/r o 1.7 p.p. Zysk brutto na sprzedaży w tym segmencie, według naszych prognoz, wyniósł 3.9 mln PLN (+0.4 mln PLN kw/kw, -3.1 mln PLN r/r). W sumie oczekujemy zysku brutto na sprzedaży w spółce na poziomie 24.8 mln PLN (+55.3% r/r). Z uwagi na proces optymalizacji zakładamy, że koszty SG&A wyniosły 16.2 mln PLN i były na poziomie z IV kw. zeszłego roku oraz trochę niższe niż rok wcześniej. Z uwagi na dotacje linia pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych według naszych szacunków wyniosła +0.2 mln PLN. W związku z powyższym sądzimy, że EBIT w I kw. wyniósł 8.8 mln PLN vs 0.6 mln PLN rok wcześniej. Oczekujemy podobnych jak kwartał wcześniej kosztów odsetkowych wynoszących 3.8 mln PLN oraz -0.2 mln PLN różnic kursowych (w związku z niewielkim spadkiem kursu EUR/PLN na koniec kwartału). W sumie zysk netto według naszych prognoz wyniósł 4.2 mln PLN vs 3.1 mln PLN straty rok wcześniej. Spółka poda wyniki za I kw. 2023 w dniu 30 maja.

KGL – prognoza kwartalnych wyników finansowych za 1Q 2023  - 1KGL – prognoza kwartalnych wyników finansowych za 1Q 2023  - 1

Reklama

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama