Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy]

|
selectedselectedselected
Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niniejszym raporcie wznawiamy pokrycie dla IMC aktualizując nasze prognozy finansowe i wycenę dla spółki. W ocenie audytora, opublikowane ostatnio wyniki za 2021 r. w pełni odzwierciedlają pozycję finansową spółki, ale trwająca w dalszym ciągu wojna stanowi istotne ryzyko z punktu widzenia kontynuacji prowadzonej działalności (tzw. zasada going concern).

Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć jak dalej potoczy się wojna na Ukrainie, dlatego niniejsza analiza, włączając w to prognozy finansowe, odpowiada jednemu scenariuszowi wydarzeń, zakładającemu że wojna nie rozprzestrzeni się na rejony gdzie spółka prowadzi działalność.

Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 1Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 1

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę dynamikę wydarzeń na froncie, interesy szeroko pojętych stron zaangażowanych w konflikt oraz zmieniające się warunki makroekonomiczne w tym dostępność surowców energetycznych, ryzyko realizacji innego scenariusza niż przyjęty w niniejszym raporcie jest bardzo wysokie.

Oprócz zmian w założeniach na poziomie operacyjnym, które mają wpływ na prognozy finansowe, nasza wycena akcji IMC wymagała aktualizacji założeń w zakresie kosztu kapitału, która wynika ze wzrostu rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Ukrainy (z 7% poprzednio do 30% w 2022-23) oraz wzrostu premii za ryzyko (z 8% do 20% dla 2022-23, następnie 10%).

Reklama

Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 2Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 2

To właśnie zmiana kosztu kapitału jest w największym stopniu odpowiedzialna za spadek wyceny IMC w stosunku do naszego wrześniowego raportu. Wysoki poziom stopy dyskonta odzwierciedla ryzyko kraju w stanie wojny oraz ryzyko prowadzenia biznesu w warunkach wojennych. Na potrzeby poniższej wyceny zakładamy scenariusz, w którym Ukraińskie porty na Morzu Czarnym zostają odblokowane dopiero w 2023r., stąd mocno ograniczona sprzedaż spółki w bieżącym roku.

Zrealizowany w 2022 r. wynik finansowy wynika głównie z przeszacowania aktywów biologicznych wytworzonych w bieżącym roku i ma charakter memoriałowy. Oczekujemy również, że dzięki odminowaniu pól w regionie Sum i Czernichowa, spółka będzie w stanie obsiać 100% banku ziemi od 2023 r.

Podkreślamy, że powyższe założenia to jeden konkretny scenariusz, a ryzyka istnieją zarówno „w górę” (np. odblokowanie eksportu przez Morze Czarne wskutek negocjacji) jak i „w dół” (np. przełamanie frontu przez Rosjan) od naszej wyceny

Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 3Industrial Milk Company SA: Krajobraz po bitwie [raport analityczny na zlecenie warszawskiej giełdy] - 3

 

Reklama

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama