Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IMC: sprzedaż kukurydzy i pszenicy [raport kwartalny] GPWPA 3.0. - komentarz analityczny

|
selectedselectedselected
IMC: sprzedaż kukurydzy i pszenicy [raport kwartalny] GPWPA 3.0. - komentarz analityczny  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Porównywalny wynik EBITDA w 4Q21 rdr dzięki wysokim cenom sprzedaży zrównoważonymi wyższym kosztem wytworzenia i sprzedaży. Przychody ze sprzedaży wzrosły w 4Q21 o 50% rdr głównie za sprawą ponad dwukrotnie wyższej rdr sprzedaży słonecznika oraz dzięki atrakcyjnym poziomom cen sprzedaży.

 

W przypadku kukurydzy i pszenicy mieliśmy do czynienia z dwucyfrowymi dynamikami sprzedaży wolumenowej.

W tym samym czasie koszty wytworzenia wzrosły o 65% i tylko dzięki zyskom na zmianie wartości godziwej aktywów biologicznych IMC udało się utrzymać wynik na sprzedaży brutto w wysokości USD 7.2mn. To co rzucało się w oczy w 4Q21 to niemal dwukrotnie wyższe koszty sprzedaży rdr, co mogło wynikać ze wzrostu kosztu frachtu. EBITDA w 4Q21 wyniosła USD 7.4 vs USD 7.3mn w 4Q20.

 

W 1Q22 widoczny spadek sprzedaży w związku z ograniczonym eksportem

Reklama

W 1Q22 sprzedaż kukurydzy wolumenowo spadła rdr o 38% do 181 tys. ton co było związane z ograniczonymi możliwościami eksportowymi w marcu, po wybuchu wojny. W tym samym czasie średnia implikowana cena sprzedanej kukurydzy wzrosła z USD 198/t do USD 206/t. Mimo spadków przychodów o 35% koszty produkcji spadły jedynie o 27% dlatego zysk brutto na sprzedaży obniżył się z USD 11.3mn do USD 2.2mn. Do spadków wyników rdr przyczyniła się również 56% niższe przeszacowanie wartości godziwej produkcji biologicznej. Na poziomie EBITDA wynik w 1Q22 wyniósł USD -0,1mn vs USD 8.9mn w 1Q21.

Ponadto, w raporcie kwartalnym za 1Q22 IMC odniosła się do wpływu wojny na działalność, stwierdzając że:

• krytyczne aktywa i infrastruktura spółki nie poniosły większych szkód, za wyjątkiem jednego z silosów, który został poddany naprawie

• wszystkie zapasy są w dobrym stanie

• aktywa spółki znajdują się na terenach nieokupowanych przez rosyjskie siły zbrojne

• IMC nie odczuwa braków siły roboczej. Kierownictwo i kadra zarządcza pracuje zdalnie. Pozostali pracownicy powrócili na swoje stanowiska pracy.

Reklama

• IMC reguluje na bieżąco wszystkie podatki

• Ukraińskie porty na Morzu Czarnym są zablokowane przez Rosyjską flotę. Alternatywne drogi eksportu zostały opracowane przez spółkę. Pierwszy transport nową drogą miał miejsce w połowie maja.

• 15 maja 2022 r. spółka zakończyła kampanie siewną w sezonie 2022 z wynikiem 19.2tys ha słonecznika oraz 50.2tys ha kukurydzy. Dodając do tego 18.4tys ha pszenicy ozimej, spółka może pochwalić się wskaźnikiem zasiewów na poziomie 73% banku ziemi. Pozostała część ziem podlega kontroli sił zbrojnych Ukrainy, pod kątem min, niewybuchów etc.

IMC: sprzedaż kukurydzy i pszenicy [raport kwartalny] GPWPA 3.0. - komentarz analityczny  - 1IMC: sprzedaż kukurydzy i pszenicy [raport kwartalny] GPWPA 3.0. - komentarz analityczny  - 1

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama