Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IMC. Kampania siewna w 2023 r. zakończona – wzrost areału upraw z 73% do 93%

|
selectedselectedselected
IMC. Kampania siewna w 2023 r. zakończona – wzrost areału upraw z 73% do 93% | FXMAG INWESTOR
materiał właśnyie
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

IMC poinformowała o ukończeniu kampanii siewnej w 2023 r. Jak podano w komunikacie, IMC obsiało prawie cały bank ziemi (93%, dysponuje 120 tys. ha), podczas gdy w poprzednim roku wykorzystano 73% powierzchni ze względu na trwające działania wojenne.

Łącznie w pięciu klastrach IMC, w obwodach czernihowskim, sumskim i połtawskim, zasiano 78,5 tys. hektarów zbóż jarych, w tym 46,3 tys. hektarów kukurydzy i 32,2 tys. hektarów słonecznika. Jesienią IMC zasiało pszenicę ozimą na powierzchni 33 tys. ha czyli 80 proc. więcej niż tradycyjnie.

„Zmiana struktury zasiewów podyktowana jest warunkami wojennymi. Areał kukurydzy został zmniejszony na korzyść pszenicy ozimej, gdyż kukurydza wymaga większych wydatków na gaz oraz energię elektryczną wykorzystywaną w procesie suszenia ziarna” – napisano w komunikacie.

Alex Lissitsa, prezes IMC, poinformował w komentarzu przesłanym PAP Biznes, że spółce udało się w pełni zabezpieczyć na ten sezon środki ochrony roślin i nawozy. Problemem jest natomiast zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników.

„W tym roku szczególne znaczenie ma czynnik ludzki. Część naszych pracowników zostaje zmobilizowana i jedzie na front. Z perspektywy pracy w rolnictwie musieliśmy się do tego przygotować w szczególności poprzez przeszkolenie innych osób, które mogłyby zastąpić dotychczasowych członków zespołu” – napisał Alex Lissitsa.

Reklama

Opinia: NEUTRALNA

Informacja w pełni zgodna z naszymi oczekiwaniami. W poprzednim raporcie aktualizującym wycenę spółki z września 2022 r. wskazywaliśmy na powrót produkcji do przedwojennych poziomów właśnie w kampanii siewnej 2023. Z tego punktu widzenia, komunikat ma wydźwięk neutralny.

To co naszym zdaniem wspierało w ostatnim czasie kurs akcji IMC i może dalej przekładać się na notowania spółki jest spadek ryzyka geopolitycznego w oczekiwaniu na kontrofensywę Ukrainy. Odepchnięcie Rosjan i nawet lokalne zwycięstwa na froncie wschodnim mogą zmienić postrzeganie spółek ukraińskich tym bardziej, że tak jak wskazywaliśmy w poprzednim raporcie, spora część wyceny wydawała się uzasadniona jedynie przez dyskonto geopolityczne a nie przez kształtowanie się wyników finansowych

Z drugiej strony w negatywny sposób na wyniki finansowe spółki rzutują spadające ceny zbóż oraz ewentualne ryzyko związane z zerwaniem umowy zbożowej, w odpowiedzi na intensyfikację działań wojennych czy możliwe zdobycze terytorialne po stronie ukraińskiej. Dalsze spadki cen zbóż będą miały wpływ na realizowane przez spółkę ceny w okresie kolejnych żniw.

Spółka po raz kolejny opóźniła publikację raportu za 2022 r. oraz 1Q23, ale mamy nadzieję, że do końca tego tygodnia publikacja dojdzie do skutku.

*Rekomendacja i cena docelowa z raportu datowanego na 16 września 2022

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama