Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IMC: 2Q22 EBITDA 45% poniżej naszych szacunków z uwagi na niższe przeszacowanie wartości aktywów biologicznych

|
selectedselectedselected
IMC: 2Q22 EBITDA 45% poniżej naszych szacunków z uwagi na niższe przeszacowanie wartości aktywów biologicznych | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • W 2Q22 przychody ze sprzedaży wyniosły USD 6.6mn, czyli 23% poniżej naszej prognozy, które szacowaliśmy na USD 8.5mn. Gorsze od oczekiwanych przychody wynikały z niższej zrealizowanej ceny kukurydzy, która stanowiła gros raportowanej sprzedaży.
  • Zaraportowany zysk na zmianie wartości aktywów biologicznych i produkcji rolniczej wyniósł PLN 28.6mn, a więc 43% niżej od naszej prognozy i 61% mniej rdr. Głównym powodem tak dużego spadku były niższe wolumeny zastosowane do kalkulacji wartości godziwej plonów oraz niższa niż rynkowe cena. Spółka podkreśla, że z uwagi na wojnę nie ma aktywnego rynku zbóż na Ukrainie do którego mogłaby się odnieść, więc aktywa biologiczne zostały wycenione metodą cash-flowową.
  • Skonsolidowana EBITDA w 2Q22 wyniosła USD 29.1mn, dużo poniżej naszej prognozy USD 50mn.
  • EBIT był równy USD 23.7mn vs. USD 76.9mn rok temu w 2Q21
  • OCF wyniósł minus PLN 17mn z uwagi na ograniczone wpływy i wzrost zapasów
  • Dług netto wyniósł USD 178mn vs. USD 164 in 2Q21

 

Opinia: NEUTRALNA

Mimo, że wynik na poziomie EBITDA mocno rozczarował, biorąc pod uwagę memoriałowy charakter raportowanych zysków w 2Q w spółkach rolniczych, ma on małe znaczenie jeśli chodzi o generację przepływów w całym roku. To co może budzić pewne obawy, to przesłanki co do warunków sprzedaży zbóż we wznowionym ostatnio handlu morskim vs. wcześniejsze oczekiwania. Biorąc pod uwagę, że handel morski był do tej pory najtańszą drogą sprzedaży zbóż na Ukrainie (pod względem kosztu transportu), dziwią dość niskie założenia co do realizacji cen zastosowane do szacunku wartości godziwej aktywów biologicznych.

Na tę chwilę pozostajemy sceptyczni, jeśli chodzi o akcje IMC, i czekamy na więcej informacji na temat warunków eksportu zbóż z portów Morza Czarnego. Innymi słowy, obawiamy się, że dyskonto do realizowanych cen z uwagi np. na bardzo duże ryzyko dla właścicieli statków, pomimo wznowienia handlu morskiego, będzie generowało stosunkowo niską marżę dla spółek rolniczych na Ukrainie vs. oczekiwania wynikające z globalnych cen zbóż.

*Recommendation and target price from our report dated 29 April 2022

Reklama

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama