Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała

|
selectedselectedselected
Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krzywa SPW zanurkowała z początkiem tygodnia na całej długości. Krótki koniec (2Y) zmalał o 11 pb. do 6,33%, środek krzywej (5Y) o 22 pb. do 6,89%, a długi koniec (10Y) o 13 pb. do 6,71%. Analogicznie obniżyły się krzywe PLN IRS oraz PLN FRA (obie -17 pb.).

Naszym zdaniem „odpowiedzialne” za ten ruch są informacje o planach Ministerstwa Finansów dotyczących uruchomienia emisji zagranicznych. Swoje zrobiły też wygłoszone przez szefa PFR prognozy wejścia Polski w techniczną recesję i kolejne doniesienia o terminie uruchomienia środków z KPO. W tle KE podała prognozy fiskalne, na ogół zbieżne z przedstawionymi w kwietniowej APK. Wypowiadał się także Ludwik Kotecki z RPP, który powiedział, że roczna dynamika CPI może wzrosnąć jeszcze o ok. 3 p.p. Dodał, że obecne luzowanie budżetowe rządu będzie przyczyniało się do wzrostu inflacji.

Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała - 1Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała - 1

Na krajowym rynku spodziewamy się stabilizacji dochodowości. Za wzrostami przemawia spodziewane zachowanie rynków bazowych oraz zwyżki cen ropy i surowców rolnych. Jednak uważamy, że potencjalną wyprzedaż SPW będą neutralizować czynniki krajowe w postaci zmiany perspektyw dla finansowania wydatków (KPO, emisje zagraniczne).

Reklama

Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała - 2Górka czy przystanek? Krzywa SPW zanurkowała - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama