Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątek przyniósł zestaw dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Piszemy o nich w komentarzu poniżej. Pomimo pozytywnej niespodzianki, nie spodziewamy się, by była ona wystarczająca by zmienić nastawienia Fed - wciąż oczekujemy braku zmiany stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Stopy bez zmian to też (raczej oczywisty) scenariusz dla RPP. Decyzja (wyjątkowo) we wtorek.

 

Kalendarz najważniejszych wydarzeń i publikacji w tym tygodniu

Poniedziałek, 5.06.2023

Tydzień zaczynamy od indeksów PMI (Chiny, Europa i USA) i ISM (USA) w usługach. Wstępne PMI wskazały na poprawę nastrojów w tym sektorze.

Ponadto można rzucić okiem na PPI ze strefy euro i posłuchać wystąpienia J. Nagela z Bundesbanku. Do tego dojdą jeszcze finalne dane o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałe z USA.

Reklama

 

Wtorek, 6.06.2023

Dzień decyzji RPP. Nie spodziewamy się żadnych zmian - ani w poziomie stóp, ani w komunikacie, ani w późniejszej (środa) retoryce prezesa na konferencji.

Ponadto w ciągu dnia publikowane będą dane m.in. o sprzedaży detalicznej w strefie euro i o zamówieniach w przemyśle w Niemczech.

 

Środa, 7.06.2023

O 15:00 odbędzie się konferencja prezesa NBP po wtorkowej decyzji.

Reklama

W danych dziać się będzie niewiele. Najciekawszy punkt kalendarza to produkcja przemysłowa w Niemczech. ​Ponadto ​kanadyjski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

 

Czwartek, 8.06.2023

W kraju dzień wolny. W strefie euro opublikowany zostanie finalny wynik wzrostu PKB w I kw. Węgrzy opublikują CPI za maj. W USA natomiast to tradycyjnie czas na dane o nowych rejestracjach bezrobotnych.

 

Piątek, 9.06.2023

​Opublikowane zostaną minutes ​z majowego posiedzenia RPP. W danych dalej dziać się będzie niewiele. Najważniejsze będą CPI i PPI z Chin za maj.

Reklama

 

Zatrudnienie w USA znowu zaskakuje. Co na to Fed?

Maj był już czternastym miesiącem z rzędu, kiedy dane o zatrudnieniu w amerykańskiej gospodarce pobiły rynkowe oczekiwania. Tym razem skala przebicia konsensusu była wyjątkowo duża, a dodatkowo okraszona ona była solidnymi rewizjami w górę za poprzednie miesiące. Z drugiej strony można doszukiwać się pewnych słabszych punktów, które mogą nie umknąć uwadze Fed. Co piątkowe dane oznaczają dla funkcji reakcji władz monetarnych? - link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Rząd chce wprowadzić regulację, zgodnie z którą, wypłata przez ZUS zwaloryzowanego do 800 zł świadczenia wychowawczego będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r. - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy dot. waloryzacji 500+ do 800 zł (podajemy za PAPbiznes).

 

UE:

Reklama

300gospodarka.pl przypomina (nieco zapomniany już) temat wydatkowania KPO:

 

Szwajcaria:

Bez zaskoczeń w tamtejszej inflacji. CPI wyniósł 2,2% r/r.

Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP - 1Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP - 1

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP - 2Garść newsów makroekonomicznych: tydzień z decyzją RPP - 2

Źródło: https://www.bfs.admin.ch/

 

USA:

Prezydent Joe Biden podpisał w sobotę przyjętą przez Kongres ustawę zawieszającą do 2025 r. limit zadłużenia państwa.

 

Chiny:

Reklama

Pozytywna niespodzianka ze strony usług w chińskiej gospodarce. Indeks Caixin PMI powędrował w górę.

 

Świat:

Arabia Saudyjska zdecydowała się ograniczyć wydobycie ropy naftowej w lipcu, co wsparło ceny surowca na początku tygodnia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama