Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Futures w USA w dół, rynki niepokoją się o handel

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty w USA są na minusie, podobnie jak zachodnioeuropejskie indeksy giełdowe. Niepokój inwestorów budzi jastrzębia retoryka prezydenta Trumpa ws. negocjacji handlowych z Chinami. Spadają ceny ropy. Kontrakty na S&P 500 spadają we wtorek o 0,40 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,37 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,60 proc.

Akcje Apple'a idą w dół o 2 proc. w handlu przedsesyjnym, po tym jak prezydent Trump zasugerował w poniedziałek, że nowe 10-proc. cła na chińskie produkty mogą objąć także telefony produkowane w Chinach.

Spółka United Technologies poinformowała o zamiarze podziału przedsiębiorstwa na trzy niezależne firmy, z planami wydzielenia oddziałów Otis i Carrier dla akcjonariuszy.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,32 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,31 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,26 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 0,3 proc. na minusie.

Reklama

Dolar umacnia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 97,11 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,09 proc. do 1,1329.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 113,57.

Kurs funta zwyżkuje o 0,43 proc. wobec dolara do 1,2763.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 3,06 proc. Z kolei rentowność 10-letnich włoskich obligacji spada o 1 pb - do 3,25 proc.

Reklama

 

OBAWY O ESKALACJĘ KONFLIKTU USA-CHINY

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że przychyla się do podwyższenia ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów - do 25 proc. z 10 proc.

 Trump powiedział, że jest gotów też do nałożenia ceł na dodatkową partię chińskich produktów - o wartości 267 miliardów dolarów, jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia z Chinami.

 Donald Trump i Xi Jinping mają spotkać się na szczycie grupy G20 w Argentynie, który odbędzie się 30 XI - 1 XII, by dyskutować o handlu. Część uczestników rynku liczy, że obie strony wykażą się chęcią do rozmów i powstrzymają się przed dalszą eskalacją konfliktu, lecz perspektywy ku temu są niepewne.

 

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

Reklama

Inwestorzy poznają we wtorek komentarze bankierów z Fed - wiceprezes Fed Rich Clarida, Charles Evans (Fed w Chicago), Raphael Bostic (Fed w Atlancie) i Esther George (Fed w Kansas City) wezmą udział w panelu Clearing House 2018 w Nowym Jorku. Mogą pojawić się tu wskazówki dotyczące trajektorii dla stóp procentowych w USA.

Szczególnie ważne dla graczy rynkowych może okazać się jednak środowe wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella, który może zasygnalizować przerwę w podwyżkach stóp procentowych za Oceanem w przyszłym roku.

 

NIEPEWNOŚĆ WS. RELACJI HANDLOWYCH USA-WIELKA BRYTANIA PO BREXICIE

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że zatwierdzone przez Unię Europejską porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie Bexitu może utrudnić handel między Waszyngtonem a Londynem. Trump zwrócił uwagę, że w porozumieniu nie ma mowy o przyszłych stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi.

"Myślę, że musimy poważnie przyjrzeć się temu, czy Wielka Brytania może z nami prowadzić handel. Jeśli teraz spojrzy się na treść porozumienia, można odnieść wrażenie, że nie będzie mogła prowadzić z nami polityki handlowej. A chyba nie o to wszystkim chodziło" - powiedział Trump i podkreślił, że ma nadzieję, iż brytyjska premier Theresa May poradzi sobie z tym zagadnieniem.

Reklama

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała w poniedziałek, że głosowanie w parlamencie nad umową w sprawie Brexitu zostało wyznaczone na 11 grudnia. Umowie sprzeciwiają się wszystkie partie opozycyjne, jak i eurosceptyczne skrzydło Torysów oraz wspierająca rząd północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów. We wtorek premier May ma przedstawić w Irlandii Płn. plan porozumienia brexitowego. Analiza ekonomiczna rządu ws. Brexitu zostanie opublikowana w środę.

 

WŁOSI MOGĄ OBNIŻYĆ DEFICYT PRZEZ UCIĘCIE INWESTYCJI

Włoski rząd rozważa obniżenie deficytu budżetowego na 2019 r. do 2,2-2,3 proc., aczkolwiek nadal planuje przeprowadzić obniżenie wieku emerytalnego oraz wprowadzenie podstawowego dochodu gwarantowanego przed Bożym Narodzeniem. Komisja Europejska odrzuciła projekt włoskiego budżetu, w którym zapisano deficyt budżetowy na poziomie 2,4 proc. PKB.

"Jeśli damy radę obniżyć deficyt i 0,1-0,2 pp. przez usunięcie poszczególnych inwestycji z budżetu, to zrobimy to" - powiedział we wtorek Armando Siri, podsekretarz ministerstwa infrastruktury i doradca ekonomiczny wicepremiera Matteo Salviniego. Ucięcie inwestycji może objąć obniżenie inwestycji w obszarach dotkniętych powodziami.

Salvini powiedział we wtorek, że żadne nowe dokumenty ws. projektu budżetu na 2019 r. nie będą wysyłane do Brukseli.

Reklama

Ropa WTI na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o 0,4 proc. do 51,4 USD za baryłkę, a Brent w Londynie tanieje o 0,2 proc. do 60,3 USD/b.(PAP Biznes)

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama