Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły

|
selectedselectedselected
Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dochodowość europejskich obligacji we wtorek kontynuowała ruch wzrostowy z poniedziałku. Podobna była także skala zmian (+9 pb. w poniedziałek vs +7 pb. we wtorek). Krzywa niemiecka na głównych węzłach podniosła się o 6, 9 i 8 pb. do odpowiednio 0,95% (2Y), 1,64% (10Y) i 1,83% (30Y). Ten ruch był wspierany przez dwa czynniki.

Pierwszy to trzecia z rzędu wzrostowa sesja cen ropy naftowej, w wyniku której Brent zbliżył się już do 118 $/b. Drugi to wypowiedź prezes Lagarde w trakcie konferencji w Sintrze, w której wspomniała, że EBC może podnosić stopy procentowe w szybszym tempie niż przewidywano do tej pory. Wtórował jej Martins Kazaks z banku centralnego Łotwy, który mówił, że skala pierwszej podwyżki powinna być wyższa niż 25 pb.

W Stanach z kolei przeważyły czynniki związane z obawami o recesję ze spadającymi indeksami giełdowymi w tle. Skala spadku dochodowości nie była mimo to duża. Krzywa UST obniżyła się na całej długości o ~0, 1 i 2 pb. do odpowiednio 3,12% (2Y), 3,18% (10Y) i 3,29% (30Y).

Sądzimy, że dzisiaj dochodowości w Europie podążą za wczorajszym ruchem na Wall Street. Po dobrym przyjęciu informacji o ograniczeniu kwarantanny w Chinach na początku tygodnia obecnie większe szanse widzimy dla pogorszenia nastrojów na giełdach, co powinno sprzyjać niższym rentownościom obligacji.

Reklama

Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły  - 1Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły  - 1

 

Dochodowości SPW jednak w dół, w tle wypowiedź Koteckiego

Sądziliśmy, że mogą pojawić się maruderzy w realizacji zysków ze spadku dochodowości z zeszłego tygodnia. We wtorek jednak okazało się, że wycena krajowych SPW jest już na tyle atrakcyjna, że inwestorzy powrócili do zakupów obligacji. W konsekwencji krajowa krzywa obniżyła się na całej długości o 6, 9 i 1 pb. do odpowiednio 7,72% (2Y), 7,58% (5Y) i 7,30% (10Y). Podobnie jak miało to już miejsce, w przeciwnym kierunku przesunęła się krzywa PLN IRS, która podniosła się o śr. 2 pb. na całej długości. Szczególnie mocno wzrósł jej krótki koniec PLN IRS 1Y (+10 pb.).

W tle wypowiedział się Ludwik Kotecki z RPP, który stwierdził, że Rada powinna podnieść za tydzień stopy procentowe o 100 pb. Dodał ponadto, że należy rozważyć oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej. Motywował to nadchodzącymi („zarejestrowanymi” już w URE) podwyżkami cen regulowanych na początku 2023 roku, które jego zdaniem bez reakcji ze strony polityki pieniężnej uniemożliwią powrót do celu inflacyjnego.

Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły  - 2Europa w górę, Stany w dół. Dochodowości SPW zaskoczyły  - 2

Reklama

Dziś podziewamy się kontynuacji zniżek dochodowości wobec widocznej na rynkach awersji do ryzyka i w ślad za spodziewanym zachowaniem rynków bazowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama