Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dywidenda AMBRA SA (AMB) za ten rok zbliżona do zeszłorocznej. Czy polityka niemalejących dywidend jest zagrożona?

|
selectedselectedselected
Dywidenda AMBRA SA (AMB) za ten rok zbliżona do zeszłorocznej. Czy polityka niemalejących dywidend jest zagrożona? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ambra wypłaciła swoim akcjonariuszom dywidendę za rok obrotowy 2020/21 w wysokości 0.95 PLN na akcję. Mimo systematycznej od 12 lat wypłaty niemalejących dywidend spółka miała zaledwie 39.9 mln PLN długu netto (0.4x EBITDA) na dzień 31 grudnia 2021 (5.5 mln PLN mniejszy r/r). Ze względu na sezonowość największy dług w spółce w przeciągu roku jest właśnie na koniec grudnia. Na koniec roku obrotowego (30 czerwca) Ambra powinna pokazać gotówkę netto.

Przy nieznacznie wyższym (+2.5% r/r) prognozowanym zysku netto w roku 2021/22 oraz bardzo dobrej sytuacji gotówkowej Ambra najprawdopodobniej wypłaci za ten rok obrotowy dywidendę na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego poziomu 0.95 PLN. Podkreślamy, że spółka ma tak dobry bilans, że dywidenda mogłaby być znacznie wyższa (nawet 1.5 PLN bez tworzenia problemów za zadłużeniem). Jednak zarząd stawia sobie za cel aby dywidenda nigdy nie była niższa r/r. W związku z tym nie chce wypłacać maksymalnie wysokich dywidend, aby nie być zmuszonym ich później zmniejszać. Uważamy tą politykę za rozsądną, gdyż zwiększa przewidywalność dywidend jak również pozwala spółce na elastyczność w przypadku pojawienia się ciekawych celów akwizycyjnych. Zarząd w swojej strategii przejęć patrzy przede wszystkim pod kątem dopasowania do strategii rozwoju. Uważamy, że w przeszłości spółka dokonywała przejęć, które dodawały wartość, dlatego nie widzimy obaw, że spółka kupi coś dużego co się okaże przepalaniem środków. CAPEX spółki ma w kolejnych latach wynosić 25 mln PLN. Spółce na ten rok raczej nie uda się wykonać tego planu ze względu na opóźnienia w realizacji projektu fotowoltaicznego (inwestycje wyniosą ok. 20 mln PLN), ale będzie to oznaczać, że większe wydatki w roku przyszłym (ok. 30 mln PLN).

Dywidenda AMBRA SA (AMB) za ten rok zbliżona do zeszłorocznej. Czy polityka niemalejących dywidend jest zagrożona? - 1Dywidenda AMBRA SA (AMB) za ten rok zbliżona do zeszłorocznej. Czy polityka niemalejących dywidend jest zagrożona? - 1

Siłą spółki są bardzo dobre operacyjne przepływy pieniężne, które przewyższają zysk netto – szacujemy, że w najbliższych 4 latach średnioroczne przepływy wyniosłą 65.6 mln PLN rocznie. Operacyjne przepływy pieniężne w I półroczu 2021/22 wyniosły -13.0 mln PLN vs +17.8 mln PLN w I półroczu 2020/21. Nie jest to niepokojący fakt. Grupa Ambra prawie zawsze w przeszłości miała ujemny cash flow w I półroczu, gdyż wtedy spółka przygotowuje się przed sezonowy szczyt sprzedaży w grudniu. Dodatnie przepływy w I półroczu 2020/21 można uznać za wyjątek wynikający z faktu, że spółka przed tym okresem zwiększała ponadnormatywnie zapasy (w związku z remontem zakładu produkcyjnego) i w I półroczu 2020/21 nie musiała ich już zwiększać. Uważamy, że nie ma istotnego zagrożenia dla polityki niemalejących dywidend w przyszłości.

 

Reklama

Raporty analityczne spółki Ambra S.A.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama