Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Duży sukces polskiej firmy. Wyniki badań oczarowały inwestorów

|
selectedselectedselected

Polska spółka farmakologiczna zachwyciła inwestorów z GPW. Najnowsze wyniki badań nad nowym lekiem oczarowały, a kurs akcji zaliczył spektakularny wystrzał na poniedziałkowej sesji. 

Duży sukces polskiej firmy. Wyniki badań oczarowały inwestorów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co się dzieje w spółce Celon Pharma?
  • Dlaczego kurs akcji CLN wystrzelił?
  • Jakie są najnowsze leki na schizofrenię?

 

Notowania spółki Celon Pharma eksplodowały

W poniedziałek, 8 lipca, kurs farmaceutycznej firmy z GPW gwałtownie wzrósł, osiągając blisko 40% wzrost. Był to wówczas jeden z najgorętszych walorów na całym GPW. Obroty wyniosły 18,1 miliona złotych, co uplasowało spółkę na dziesiątym miejscu pod względem wolumenu, ustępując jedynie firmom z indeksu WIG20. We wtorek notowania wzrosły o kolejne 13%, osiągając 25 złotych. Obecnie cena jednej akcji wynosi 26,30 PLN, co jest najwyższym poziomem od maja 2022 roku.

Warto również zauważyć, że obecna wycena jest wciąż daleka od poziomów z początku 2021 roku, kiedy to notowania biły historyczne rekordy, sięgając granicy przeszło 50 PLN.

 

Reklama

 

Czytaj również: Spółka Skarbu Państwa w fatalnej kondycji. Akcje szorują po dnie, słabe wyniki i kontrowersyjne decyzje zarządu

 

Nowe leki na schizofrenię: eksperci oczarowani

Przyczyną euforii na kursie był komunikat giełdowy, w którym spółka przedstawiła wyniki badań drugiej fazy jednego ze swoich innowacyjnych leków, będącego obecnie w fazie testów. Badanie leku CPL'36 przyniosło pozytywne wyniki w terapii ciężkiej schizofrenii.

 

Chcą leczyć schizofrenię nową metodą:

Była to międzynarodowa, wieloośrodkowa, randomizowana, kontrolowana placebo próba kliniczna na grupie 189 dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu zaostrzonej schizofrenii. CPL'36 był podawany przez cztery tygodnie w dwóch dawkach, 20mg i 40mg raz dziennie i placebo w stosunku 1:1:1. Pacjenci włączeni do badania mieli bazowy poziom choroby w skali PANSS total w wysokości ok. 105 jednostek, co świadczy, że ich stan choroby był średnio ciężki do ciężkiego" - opisywali w komunikacie pracownicy spółki. 

Reklama

 

W badaniu brali udział pacjenci, którzy chorowali na schizofrenię nawet od 15 lat, jednocześnie przechodząc przez wiele kuracji - powiedział prezes Celon Pharmy 

Kandydat na lek zaczął działać szybko, bo symptomy poprawy były obserwowane już po 7 dniach. Na koniec badania po 4 tygodniach CPL'36 w dawce 20 mg wykazał poprawę w porównaniu z placebo w zakresie skali PANSS total o 9,7 jednostek, a w dawce 40 mg wykazał poprawę o 16,4 jednostki. Poprawa w zakresie skali PANSS pozytywnej w porównaniu z placebo, który był podstawowym punktem końcowym wyniosła 3,7 jednostek (dawka 20 mg) oraz 6,3 jednostek (dawka 40mg). - komunikował prezeses

 

Zarząd fimry stwierdził, że badanie nie tylko spełniło wszystkie założone kryteria, ale również znacznie przekroczyło wcześniejsze medyczne oczekiwania spółki: "Wykazało silną i potwierdzoną we wszystkich skalach oceny efektywność CPL'36 w ostrej schizofrenii, co sugeruje pozytywny wpływ na szeroki zakres patofizjologii choroby. Siła efektu klinicznego leku była duża do bardzo dużej".

Reklama

 

To może być przełom w leczeniu schizofrenii:

Jest to pierwsze kliniczne badanie na świecie, w którym wykazano, że inhibicja PDE10A przy pomocy CPL'36 u pacjentów z ostrą schizofrenią wywołuje pozytywne, istotne statystycznie oraz klinicznie efekty w zakresie pierwszo i drugorzędowych punktów końcowych. Zdaniem spółki, jego wyniki będą miały przełomowe znaczenie dla rozwoju rynku farmakoterapii schizofrenii.

 

Czytaj również: Burza po kontrowersyjnych słowach Mentzena. Trwa przecena akcji XDD

 

Prezes liczy na grube miliony

Reklama

Prezes Celon Pharmy Maciej Wieczorek przewiduje, że sprzedaż projektu przyniesie znacznie większe zyski niż standardowe w branży kilkanaście milionów dolarów z góry oraz około 200 milionów dolarów w tzw. kamieniach milowych. - Z tą siłą wyników klinicznych, które teraz mamy, my co najmniej mnożymy to razy kilka i to jest dla nas dzisiaj punkt wyjścia - mówił Wieczorek na konferencji prasowej.

Odnośnie przeprowadzenia trzeciej fazy badań klinicznych CPL'36, prezes zaznaczył, że spółka nie będzie finansować ich z własnych środków i z 80-procentowym prawdopodobieństwem Celon Pharma sprzeda projekt.

 

Czytaj również: Insiderzy znów sprzedają akcje. Czy przygotowują się na krach?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama