Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy przerzucimy się na BigMac’a w dobie kryzysu? Analizujemy sytuację finansową McDonald’s

|
selectedselectedselected
Czy przerzucimy się na BigMac’a w dobie kryzysu? Analizujemy sytuację finansową McDonald’s | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Patrząc na ostatnie wyniki spółki za III kw. br. oraz jej wycenę akcji, ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że inwestorzy mogą wybierać ją jako lekarstwo na pogarszające się czasy. W momencie, w którym główny indeks S&P 500 (US500) spadł od styczniowych szczytów o ponad 16 proc., wycena giganta fast foodów wzrosła o 5 proc. Postanowiliśmy sprawdzić, czy przeciętny Amerykanin przerzuci się na BigMac’a w dobie kryzysu?

 

Sytuacja finansowa spółki

Całościowe przychody od początku roku, mimo że w III kw. mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 5 proc. r/r, w porównaniu z ub. rokiem wzrosły o 9 proc. Jak podaje prezes spółki Chris Kempczinski: “Krajobraz makroekonomiczny nadal ewoluuje i utrzymuje się niepewność. My jednak działamy z pozycji siły konkurencyjnej. Chciałbym również podziękować naszym franczyzobiorcom, którzy wykonali wspaniałą pracę, nawigując w tym środowisku, jednocześnie dostarczając wielką wartość naszym klientom”. 

czy przerzucimy sie na bigmaca w dobie kryzysu analizujemy sytuacje finansowa mcdonalds grafika numer 1czy przerzucimy sie na bigmaca w dobie kryzysu analizujemy sytuacje finansowa mcdonalds grafika numer 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, McDonalds, Weekly

 

Pozytywnie na wielkości przychodów mogły wpłynąć podwyżki cen w całym sektorze. Wydaje się, że spółka dość dobrze poradziła sobie z przerzuceniem kosztów na odbiorców, co mogliśmy zobaczyć m.in. w cenie cheeseburgera w Kalifornii, która wzrosła o 50 proc., z 0,99 USD do 1,48 USD. Była to pierwsza podwyżka ceny tej kanapki od 14 lat. 

Zysk na akcję spadł o 6,29 proc. r/r., co spółka wyjaśniała rosnącymi kosztami w strefie euro spowodowanymi głównie cenami energii. Z raportu dowiedzieliśmy się jednak, że: “sprzedaż porównywalna w USA wzrosła o ponad 6 proc. w ciągu III kw., co oznacza dziewiąty z rzędu kwartał wzrostu sprzedaży porównywalnej w tym segmencie”.

Obecnie wskaźnik ceny do zysków spółki P/E wynosi 34, co może wskazywać na oznaki przewartościowania. Jeśli jednak uwzględnimy oczekiwania analityków co do przyszłych zysków, to wskaźnik P/E wynosi 26,2, a to mogłoby dawać potencjał do dalszych wzrostów cen akcji. Spółka zapowiedziała też kolejną podwyżkę wypłaty dywidend.

Reklama

 

Czy Amerykanie w dobie kryzysu będą jeść w McDonald’s?

Według analiz firmy NUMBEO, która zajmuje się mierzeniem kosztów życia w różnych miejscach na świecie, cena obiadu w tanich restauracjach oscyluje między 10-30 USD (średnia 16 USD). Te same widełki dla przeciętnego zestawu McMeal w McDonald’s w zależności od stanu, wahają się od 7 do 12 USD (średnia 8,5 USD), co wskazuje na dwa razy tańszy posiłek w popularnym fast foodzie. Może nasuwać się od razu pytanie, czy Amerykanie postanowią gotować w domu? Wydaje się to jednak mało prawdopodobne ze względu na to, że według danych Statisty aż 82 proc. obywateli tego państwa żyje w miastach, gdzie znacznie popularniejsze jest jedzenie poza domem. Poza tym przygotowanie posiłku w domu wydaje się nie być na tyle tanie, aby mogło konkurować z jedzeniem w fast foodach.

Z tego też względu możemy przypuszczać, że nawet w przypadku pogorszenia się dochodów przeciętnego Amerykanina trudno będzie zrezygnować z taniego jedzenia poza domem. Ewentualnie zamawiane porcje mogą być mniejsze i tym samym tańsze, ale to akurat mogłoby wszystkim wyjść na zdrowie. Jak wynika bowiem z danych National Health and Nutrition Examination Survey z lat 2017-2020 w skali kraju (USA) 41,9 proc. dorosłych osób zmaga się z otyłością.



Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Reklama

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama