Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chińska gospodarka pod silnym wpływ kryzysu energetycznego! Evergrande i Covid także nie sprzyjają poprawie warunków

|
selectedselectedselected
Chińska gospodarka pod silnym wpływ kryzysu energetycznego! Evergrande i Covid także nie sprzyjają poprawie warunków
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najistotniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja wstępnych wyników badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Oczekujemy, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w październiku do 55,4 pkt. wobec 56,2 pkt. we wrześniu. W kierunku obniżenia tempa wzrostu aktywności oddziaływały rosnące ceny, które ograniczały popyt oraz utrzymujące się bariery podażowe. Niewielki spadek wskaźnika zaobserwujemy natomiast w niemieckim przetwórstwie (do 58,0 pkt. w październiku z 58,4 pkt. we wrześniu).

chinska gospodarka pod silnym wplyw kryzysu energetycznego evergrande i covid takze nie sprzyjaja poprawie warunkow grafika numer 1chinska gospodarka pod silnym wplyw kryzysu energetycznego evergrande i covid takze nie sprzyjaja poprawie warunkow grafika numer 1

 

Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla złotego i cen polskich obligacji

W tym tygodniu poznamy dane z rynku nieruchomości w USA. Zgodnie z konsensusem dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się o 0,2% m/m we wrześniu wobec wzrostu o 0,4% w sierpniu. Rynek oczekuje, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1630 tys. we wrześniu wobec 1615 tys. w sierpniu), pozwoleń na budowę (1720 tys. wobec 1721 tys.), sprzedaży domów na rynku wtórnym (6,0 mln wobec 5,9 mln) wskażą na lekkie ożywienie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony. Dzisiaj opublikowane zostały istotne dane z Chin. PKB zwiększył się w III kw. o 4,9% r/r wobec wzrostu o 7,9% w II kw. (0,2% kw/kw w III kw. wobec 1,2% w II kw.), kształtując się poniżej oczekiwań rynku (odpowiednio 5,2% r/r i 0,5% kw/kw). Opublikowane zostały również dane o produkcji przemysłowej (3,1% r/r w wrześniu wobec 5,3% w sierpniu), sprzedaży detalicznej (4,4% wobec 2,5%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (7,3% wobec 8,9%). Dane o sprzedaży detalicznej ukształtowały się tym samym powyżej oczekiwań rynku (3,3%), podczas gdy dane o produkcji przemysłowej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich okazały się niższe od konsensusu rynkowego (odpowiednio 4,5% i 8,0%).

Struktura danych z chińskiej gospodarki wskazuje,

Reklama

że znajduje się ona pod coraz większym wpływem kryzysu energetycznego oraz silnego spowolnienia na rynku nieruchomości, podczas gdy popyt zewnętrzny pozostaje silny, stabilizując aktywność gospodarczą w Chinach (patrz poniżej). Silniejszy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej wskazuje na ożywienie popytu na usługi, po tym jak spowolnił on latem ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Dzisiejsze dane z Chin są spójne z naszą zrewidowaną w dół ścieżką PKB w tym kraju (patrz poniżej). Jednocześnie są one w naszej ocenie negatywne dla globalnych nastrojów i lekko negatywne dla kursu złotego. We wtorek poznamy wrześniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce.

chinska gospodarka pod silnym wplyw kryzysu energetycznego evergrande i covid takze nie sprzyjaja poprawie warunkow grafika numer 2chinska gospodarka pod silnym wplyw kryzysu energetycznego evergrande i covid takze nie sprzyjaja poprawie warunkow grafika numer 2

 

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 0,7% r/r we wrześniu z 0,9% w sierpniu (efekty wysokiej bazy sprzed roku). Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia utrzymywała się naszym zdaniem we wrześniu wciąż na podwyższonym poziomie (8,5% r/r wobec 9,5% w sierpniu). Publikacja danych o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, choć istotna dla prognozy dynamiki konsumpcji prywatnej w III kw., będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu. W środę opublikowane zostaną dane o wrześniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że wzrost produkcji przemysłowej spowolnił do 8,3% r/r wobec 13,2% w sierpniu.

Na zmniejszenie dynamiki produkcji złożyły się efekty wysokiej bazy sprzed roku i niekorzystne efekty kalendarzowe

Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje blisko konsensusu rynkowego (8,0%), tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W czwartek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Polsce, która naszym zdaniem zwiększyła się we wrześniu o 8,4% r/r wobec wzrostu o 10,7% w sierpniu. Do spadku dynamiki przyczyniły się wspomniane wyżej niekorzystne efekty statystyczne związane z różnica w liczbie dni roboczych. Oczekujemy, że publikacja danych o sprzedaży detalicznej będzie lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

nieruchomości złoty sprzedaż detaliczna rynek nieruchomości rynki wschodzące rynek pracy w Polsce Polski rynek pracy przeciętne wynagrodzenie w polsce rynek długu NOK chiński rynek akcji średnia płaca rynek stóp procentowych akcje obligacje rynek nieruchomości w chinach chiński rynek obligacji chiński rynek długu chińskie rynki notowania chińskich spółek chiński rynek nieruchomości dane o zatrudnieniu w polsce bieżąca sytuacja rynku pracy rynek stopy procentowej bieżące notowania walut chińskie spółki giełdowe evergrande a rynek nieruchomości chiński rynek surowców chiński rynek surowcowy chiński rynek metali szlachetnych chiński rynek kryptowalut chiński rynek złota chiński rynek srebra chiński rynek ropy chiński rynek ropy naftowej chiński rynek gazu ziemnego chiński rynek miedzi chiński rynek papierów wartościowych chińskie startupy chińskie IPO IPO chińskich spółek chińskie spółki wchodzące na giełde rynki rozwijające się indeksy giełowe chińskie indeksy notowania chińskich indeksów co nowego na rynkach finansowych bieżące notowania bieżące notowania spółek giełdowych chińskie dane makroekonomiczne publikacje makroekonomiczne z chin publikacje ekonomiczne chiny ipo startupy najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w polsce kiedy publikacja danych o zatrudnieniu w polsce najnowsze dane dotyczące zatrudnienia bieżąca sytuacja na rynku pracy w poslce średnia pensja w polsce średnia krajowa średnia krajowa na rok 2022 średnia 2022 średnia krajowa 2022 średnie wynagrodzenie 2022 przeciętne wynagrodzenie 2022
Reklama
Reklama