Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykańskie indeksy zaliczyły naprawdę mocną zniżkę! Co się dzieje na Wall Street?

|
selectedselectedselected
Amerykańskie indeksy zaliczyły naprawdę mocną zniżkę! Co się dzieje na Wall Street? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich dniach zaobserwować mogliśmy mocne spadki na amerykańskich indeksach. Od końca środowej sesji Nasdaq Composite stracił 4,79%, S&P 500 3,6% a Russell 2000 obniżył się o 3,71%. Główny wątek to w dalszej mierze inflacja, która w kontekście ostatniego odczytu powyżej oczekiwań wywiera presje na kolejne podwyżki stóp procentowych.

Podwyżki dalej straszą rynki - 1Podwyżki dalej straszą rynki - 1

Notowania S&P 500, 3m, źródło: baha.com

 

Reklama

Podwyżki dalej straszą rynki - 2Podwyżki dalej straszą rynki - 2

Notowania Nasdaq Composite, 3m, źródło: baha.com

 

W taką narrację zdają się dobrze wpisywać rentowności amerykańskich 10-latek, które pierwszy raz od czerwca znalazły się bardzo blisko 4%. Sugeruje to, że rynek wierzy w dalsze podwyżki oprocentowania. Potwierdzają to słowa samego J. Powella, który zaznaczał, że Fed będzie reagował na ewentualne gorsze dane na temat inflacji.

 

Reklama

Ostatnie dobre wyniki z gospodarki USA zdają się stwarzać możliwości do kolejnych podwyżek. Mowa tu m.in. o styczniowych danych na temat PMI dla przemysłu (wzrost do 47,8 pkt z 46,9 pkt), PMI dla usług (wzrost do 50,5 pkt z 46,8 pkt), a także wzrostu ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (517,000 wobec przewidywanych 187,000). Pozytywnego przesłania nie zdaje się negować nawet rekordowo niska sprzedaż domów na rynku amerykańskim.

 

W kontekście inflacji godny uwagi jest także raport Banku Rezerwy Federalnej Nowego Jorku odnośnie do bilansu kart kredytowych za ostatni kwartał 2022 roku. Pokazuje on wzrost zadłużenia do rekordowych 986 miliardów dolarów. Tym samym został pobity rekord odnotowany przed samym początkiem pandemii wysokości 927 miliardów. Ponadto, rośnie ilość osób, które spóźniają się z płatnościami (wzrost do 5.9% z 5.2%). Pokazuje to, że amerykanie niechętnie chcą „zaciskać pasa”, co miało być jednym z efektów podwyżek stóp procentowych, a w konsekwencji przyczynić się do obniżenia kosztów życia.

 

Mateusz Szymański, Superfund TFI, 2023.02.22

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama