Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

russell crowe 2000

Giełdy europejskie odbiły wczoraj mocno. FTSE100 odwrócił wszystkie swoje poniedziałkowe straty, wraz z innymi rynkami na Starym Kontynencie, które również dobrze sobie radziły.

Podczas gdy niektórzy urzędnicy wydają się być bardzo chętni do zamykania swoich obywateli w domach, powoli rośnie przekonanie, że drastyczne lockdowany są zbyt agresywnym narzędziem, które wyrządza znaczne szkody gospodarcze, społeczne i związane ze zdrowiem psychicznym. Również rządzący wydają się powoli uznawać ten stan rzeczy, a wczorajsze odbicie na rynku wydaje się być odzwierciedleniem tego zjawiska.

Istnieje również dodatkowy czynnik. Niechęć do nakładania nowych agresywnych obostrzeń bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem może wynikać również z faktu, że jest małe prawdopodobieństwo, aby były one przestrzegane przez coraz bardziej zmęczone pandemią społeczeństwo.

Oczywiście nie oznacza to, że w kolejnych dniach i tygodniach po Bożym Narodzeniu nie zobaczymy nowych restrykcji, jednak wydaje się, że argumenty przeciwko blokadom zaczynają być wreszcie brane pod uwagę.

Reklama

Rynki amerykańskie również odnotowały przyzwoite odbicie, odwracając sekwencję trzech dni strat, z Russell 2000 i Nasdaq na czele.

Dzisiejsze otwarcie rynków europejskich będzie opierać się na wczorajszym odbiciu, a tematem przewodnim będą ostateczne odczyty brytyjskiego i amerykańskiego PKB za III kwartał oraz zaufanie konsumentów w USA za grudzień.  

Od czasu poprzedniego raportu brytyjskiego o PKB za III kwartał, funt znalazł się pod presją, głównie z powodu obaw o to, jak obecne ograniczenia wpłyną na dane dotyczące PKB za IV kwartał, kiedy to zostaną one opublikowane pod koniec stycznia przyszłego roku.

Niemniej jednak w III kwartale nadal obserwowaliśmy znaczne spowolnienie, w stosunku do lepszego niż oczekiwano odbicia o 5,5% w II kwartale.

Nie powinno to być zbyt dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę opóźnienie w ponownym otwarciu gospodarki, jednak nadal rozczarowujące było to, że dane wypadły poniżej oczekiwań na poziomie 1,5%, spadając do 1,3%.

Reklama

Oczekuje się, że konsumpcja prywatna utrzyma się na poziomie 2%. Produkcja przemysłowa, zwłaszcza produkcja nowych samochodów, była i prawdopodobnie pozostanie czynnikiem hamującym, ze względu na niedobory chipów oraz przestoje na Morzu Północnym. Oczekuje się, że nie będzie zmian w stosunku do poprzedniej korekty o 1,3%.

Jeśli chodzi o USA, to w poprzedniej odsłonie PKB za III kwartał nastąpiła niewielka korekta w górę, z 2% do 2,1%. Nie oczekuje się zmian w dzisiejszej korekcie końcowej. Oczekiwano, że gospodarka amerykańska spowolni w III kwartale z poziomu 6,7% w II kwartale, jednak zamiast osunąć się do 2,6%, osunęła się z powrotem do 2%.

Przyczyn tego spowolnienia było wiele, niezależnie od rosnących przypadków wariantu delta, słabszego popytu i zakłóceń w łańcuchu dostaw, które hamowały odbicie gospodarcze w tym kwartale.

Jednym z godnych uwagi wniosków z dwóch pierwszych kwartałów tego roku jest odporność konsumpcji osobistej, która wzrosła o 11,4% w I kwartale i o 12% w II kwartale.

W III kwartale nastąpiło gwałtowne spowolnienie do 1,7%, co i tak było wynikiem nieco lepszym niż oczekiwane 0,9%, jednak i tak wskazywało na to, że wyższe ceny i spadek zaufania konsumentów zaczynają wpływać na popyt w gospodarce, która jest niezwykle wrażliwa na ceny, jeśli chodzi o konsumentów.

Reklama

Jeśli chodzi o IV kwartał, zaufanie konsumentów będzie prawdopodobnie kluczowe, a w tym przypadku było ono dość stabilne przez ostatnie trzy miesiące i oczekuje się, że nieznacznie wzrośnie z 109,50 do 111,00, wskazując na amerykańskiego konsumenta, który pozostaje ostrożny, ponieważ wskaźniki zachorowań i hospitalizacji rosną w coraz większej liczbie stanów USA.

 

EUR/USD – kurs porusza się pomiędzy 1,1385 oraz szczytami i dołkami z zeszłego tygodnia powyżej 1,1200. Poziom 1,1185 stanowi główne wsparcie wraz z dołkami z czerwca 2020 r. przy 1,1160. Przełamanie 1,1420 może skierować notowania na 1,1520. 

GBP/USD – baza dla kursu wciąż znajduje się poniżej 1,3200, a kluczowe wsparcie mamy przy poziomie 1,3160. Para musi wybić szczyt z zeszłego tygodnia w okolicy 1,3380 i przełamać 1,3400, by mogło dojść do stabilizacji w kierunku 1,3500.

EUR/GBP – nie udało się przełamać 0,8560 oraz 200-dniowej MA. Wsparcie znajduje się przy 0,8480  oraz dołach z poprzedniego tygodnia, na poziomie 0,8450.

Reklama

USD/JPY – para wróciła w okolice 114,30 w dniu wczorajszym. Musimy wybić powyżej 114,30, by kurs skierował się na poziom 115,00. Wsparcie znajduje się przy 113,20 oraz 112,50.

 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – z ciekawą sytuacja mamy do czynienia na kontrakcie CFD na niemiecki indeks DAX. Po wczorajszym odbiciu i silnym wzroście dziś wartość pozycji krótkich spadła aż o 8 punktów procentowych i stanowi obecnie 52% wartości. W przewadze ilościowej są jednak pozycje długie, które posiada 52% klientów aktywnych na tym rynku. Stan taki utrzymuje się od wczoraj.

CMC USD Index – większość klientów CMC Markets oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 80% i posiada je 73% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Ropa Brent – zawirowania na rynku ropy nie zmieniają pozytywnego sentymentu klientów CMC Markets. Pozycje długie na kontraktach CFD na ropę Brent posiada obecnie 62% klientów aktywnych na tym rynku i stanowią one 56% wartości wszystkich otwartych pozycji.

Reklama

Poprawa sentymentu na globalnych rynkach  - 1Poprawa sentymentu na globalnych rynkach  - 1

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.
Czytaj więcej