Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje PGE i CD Projekt zasłużyły na wyróżnienie. Skarb Państwa jednak przejmie spółki energetyczne?

|
selectedselectedselected
Akcje PGE i CD Projekt zasłużyły na wyróżnienie. Skarb Państwa jednak przejmie spółki energetyczne?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja w Europie przyniosła naprawdę solidne wzrosty głównych indeksów na kontynencie, które po otwarciach na plusach w wielu wypadkach bardzo znacząco powiększyły skalę zwyżek – najsłabsze spośród głównych indeksów FTSE MiB wzrosło o 0,75%, a najsilniejszy IBEX o 1,50%. Niewiele ustępował mu DAX z wynikiem 1,40%. Dzień był przede wszystkim doskonały dla banków – Stoxx Banks rósł o 2,27%, w czym na prewno nie przeszkadzały dość jastrzębie wypowiedzi J. Nagela z Bundesbanku, który przestrzegał, że w obliczu europejskich trendów demograficznych wysoki wzrost płac i presja inflacyjna będą się utrzymywać. W Niemczech absolutną gwiazdą sesji było Infineon Technologies (+12,93%). Producent podzespołów elektronicznych dla branży motoryzacyjnej poinformował, że po dwóch kwartałach ujemnych dynamik rocznych sprzedaży spodziewa się, że 2Q2024 przyniesie przełom, za który będą odpowiadali przede wszystkim chińscy producenci samochodów elektrycznych.

 

Sesja w Warszawie nie okazała się zbyt interesująca, mimo że obroty ponownie były wysokie (1,58 mld zł). WIG20 spadł o 0,41%, ale mWIG40 zyskał 0,68%, a sWIG80 0,44%. WIG_Energia zyskał 4,99% po wypowiedziach minister przemysłu, Marzeny Czarneckiej, która zrobiła zwrot o 180 stopni względem swoich poprzednich komentarzy i stwierdziła, że „Skarb Państwa jest zainteresowany przejęciem aktywów węglowych od spółek energetycznych”. Pomijając pozytywny wydźwięk informacji, ponowny sposób komunikacji kluczowych dla spółek publicznych wiadomości jest daleki od standardów typowych dla rynków rozwiniętych. Poza PGE (+5,25%) w WIG20 silnie rósł też CD Projekt (+3,55%), ale na minusach znalazło się 13 spółek głównego indeksu, a WIG_Banki spadał o 0,56%. Sektor nie ciążył mWIG40, bo akurat ING (+1,48%) pozytywnie się wyróżniało, a zachowanie Enei (+9,77%) i Tauronu (+5,99%) spychało resztę indeksu na dalszy plan.

 

Zobacz także: Akcje PGE rzucają się w oczy na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 wyznacza nowe rekordy

Reklama

 

S&P500 wzrosło we wtorek o 0,13%, ale NASDAQ przełamał świetną passę i skorygował się  0,1%. Za schłodzenie nastrojów odpowiadał Walt Disney (-9,51%), który nie spełnił prognoz przychodów. Reakcja rynku wydaje się dość surowa, spółka zaprezentowała solidne zyski, o 8% wyższe od oczekiwań. Prawdopodobnie odzwierciedla ona także obawy o tradycyjne biznesy Disneya, przede wszytkim Disneylandy i ESPN, bo połączone Disney+ i Hulu po raz pierwszy nie przyniosły straty, notując też solidny wzrost subskrybentów. O 3,76% spadała także Tesla, a o 1,72% nVIDIA.

 

W godzinach porannych słabo radzi sobie Azja, rozczarowujący raport Nintendo ciąży Nikkei (-1,4%), ale dla dalszego kierunku w Tokio jeszcze większe znaczenie będą miały dzisiejsze wyniki Toyoty. Korygują się także giełdy chińskie, co po tak silnych wzrostach nie jest niczym dziwnym, może też być częściowo wywołane doniesieniami o dalszych działaniach USA wobec Huawei (zakaz sprzedaży półprzewodników tej spółce nałożony na Qualcomm i Intela). W ich przypadku dalszy kierunek wskaże przyszły tydzień. 14.05 i 16.05 raporty opublikuje „wielka czwórka” MSCI China – Tencent, Aliaba, Baidu i JD.com – łącznie odpowiadająca za ponad 25% indeksu. Spodziewamy się, że sesja w Europie rozpocznie się w okolicy poziomów neutralnych, a jej dalszy przebieg będzie bardzo spokojny.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama