Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Orlen i PGE wyróżniły się na warszawskim parkiecie. Nieobecność amerykańskich inwestorów to szansa dla Europy

|
selectedselectedselected

Rano wydawało się, że rynki europejskie będą miały szanse kontynuować wzrosty pod nieobecność Amerykanów, ale kontrakty zaczęły się korygować jeszcze przed otwarciem. Miało ono miejsce w okolicy poziomów neutralnych, ale choć niektórym indeksom udawało się przejściowo wychodzić na plus, było to w większości przypadków krótkotrwałe.

Stonowane nastroje, ale technologia wciąż w górę
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pozytywnie wyróżniał się Londyn, FTSE100 zyskało finalnie 0,17%, ale główne parkiety strefy euro notowały przeceny od 0,10% (IBEX) do 0,77% (CAC40). Zwraca uwagę fakt, że przegrzanemu sektorowi technologicznemu nie przeszkodzało to w najmniejszym stopniu, kontrakty na NASDAQ rosły ósmą sesję z rzędu, co jest najdłuższą serią od listopada, a dziś drożeją jeszcze wyraźniej.

 

Zobacz także: Kursy walut 20:06.: główne waluty lecą w dół! Sprawdź, po ile jest dolar (USD), jen (JPY), euro (EUR), frank (CHF), funt (GBP), korona (NOK)

 

Fantastyczną sesję ma za sobą Warszawa. WIG20 wzrósł w środę o 1,49%, mWIG40 o 1,13%, a sWIG80 o 0,91%. Jak na dzień, gdy w USA nie odbywała się sesja, obroty (987,7 mln zł) także były więcej niż zadowalające. Dzień był rewelacyjny przede wszystkim dla banków, indeks sektorowy zyskał 2,48%, ale 1,99% zyskiwał także Orlen, a 4,98% PGE. Największym wsparciem mWIG40 poza ING (+1,76%) były Develia (+4,42%) i ABPL (+5,88%). Bardzo silnie drożał również Rainbow (+4,83%).

Reklama

 

 

W godzinach porannych sesja w Azji ma mieszany przebieg, na niewielkich plusach znajdują się Nikkei i Sensex, na niewielkich minusach giełdy chińskie. Inwestorzy ewidentnie oczekują kontynuacji szalonych wzrostów nVIDIi i innych amerykańskich spółek technologicznych, czego w ograniczonym stopniu beneficjentem powinny być także inne rynki. Spodziewamy się, że sesja w Polsce i Europie rozpocznie się od wzrostów. Wiele wskaźników dla Wall Street osiągnęło alarmujące wartości, zarówno te sugerujące ekstremalne wykupienie rynku, jak i te wskazujące na ekstremalnie wąski charakter czerwcowych zwyżek, potencjalnie największych od listopada ubiegłego roku. W trakcie dnia poznamy tygodniowe dane o zasiłkach w USA i indeks Fed z Filadelfii, ale jakakolwiek gwałtowniejsza korekta (nawet krótkotrwała) wydaje się bardziej prawdopodobna w piątek, gdy nadlecą „trzy wiedźmy”.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama