Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Główne amerykańskie indeksy zanotowały w zeszłym tygodniu kilkuprocentowe spadki. Indeksy S&P 500 i NASDAQ spadały trzeci tydzień z rzędu, tym razem przede wszystkim w wyniku posiedzenia Rezerwy Federalnej USA i perspektywy utrzymywania stóp procentowych na podwyższonych poziomach przez dłuższy czas. W czwartek po posiedzeniu Fed, S&P 500 zanotował najwyższą jednodniową stratę od marca tego roku.

 

Zobacz także: Amazon ogłasza współpracę na 4 mld USD i dołącza do technologicznego wyścigu zbrojeń!

 

Około dwuprocentowe spadki zanotowały europejskie najważniejsze indeksy po tym, jak również europejskie banki centralne zasygnalizowały, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez jakiś czas. Zarówno Bank Anglii, Bank Szwajcarii jak i bank Szwecji w komunikatach po posiedzeniach zasygnalizowały, że nie można wykluczyć podwyżek stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach.

Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem także na lokalnym rynku. Spadki indeksów na warszawskim parkiecie były jednak nieco mniejsze niż zagranicznych odpowiedników. Indeks dwudziestu największych polskich spółek spadł o około 1,3%.

Reklama

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie - 1Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 22.09.2023 r.

 

Rynki obligacji

Ryzyko utrzymywania się podwyższonych stóp procentowych przez dłuższy czas, wywarło w ubiegłym tygodniu negatywny wpływ na ceny zarówno amerykańskich, jak i europejskich obligacji rządowych. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosła do 4,43%, najwyższego poziomu od 16 lat.

O kilka punktów bazowych wzrosły także rentowności europejskich obligacji skarbowych, wobec jastrzębiego charakteru wypowiedzi płynących z zarówno amerykańskich, jak i większości europejskich banków centralnych. Niemiecki bund zakończył tydzień z najwyższą rentownością od 2011 roku.

Reklama

Zdecydowany ruch w górę miał miejsce na polskiej krzywej rentowności obligacji skarbowych, przy czym największy skok zaobserwowaliśmy na krótkim jej końcu, czyli w przypadku obligacji o krótszych terminach zapadalności. Wzrosty wynikały zarówno z ruchu w górę na amerykańskich Treasuries, ale także komentarzy prezesa NBP Adama Glapińskiego wskazujących na ograniczoną możliwość dalszych obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) także wzrosły w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Rynek FRA wycenia dalsze obniżki stóp przez RPP i zakłada spadek stopy referencyjnej o kolejne 200 punktów bazowych w ciągu roku.

 

Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie - 2Akcje i obligacje: Negatywne nastroje na rynkach zagranicznych odbiły się echem na warszawskim parkiecie - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 22.09.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama