Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje CD Projekt i LPP liderami wzrostów na GPW. Jak zareagował rynek na zamach na Trumpa?

|
selectedselectedselected

Piątkowa sesja przebiegła na rynkach europejskich w szampańskich nastrojach. Po wyraźnie dodatnim otwarciu giełdy przez większość dnia pozostawały w trendzie bocznym, ale na finiszu w większości wyraźną przewagę przejmował popyt – główne indeksy wzrosły od 0,36% (FTSE100) do 1,27% (CAC40).

Zamach na Trumpa bez wpływu na rynek
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykańskie PPI wzrosło nieco silnej od oczekiwań (0,2% m/m, 2,6% r/r vs. 2,3% r/r w maju), ale rynek przeszedł nad tym do porządku dziennego z olbrzymią łatwością, szczególnie że te komponenty PPI, które będą wpływały na bazowe PCE, zachowywały się lepiej od oczekiwań. Rentowności obligacji spadały dalej, w przypadku amerykańskich 2-latek przełamując barierę 4,5%.

 

Zobacz także: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: mocny spadek akcji na skutek nowych informacji. Czy było to celowe wprowadzenie inwestorów w błąd?

 

WIG20 wzrósł o 0,73%, mWIG40 o 0,43%, a sWIG80 spadł o 0,03%. O 5,70% drożał CD Projekt, o 2,70% LPP. Na minusie znalazło się jedynie pięć spółek głównego indeksu, w przypadku żadnej spadek nie przekraczał 1%. Średnie spółki nie wyglądały aż tak dobrze, ale CCC (+3,60%) równoważyło przecenę Benefitu (-2,95%), mając dodatkowe wsparcie Intercars (+2,08%), Develii (+3,39%) i Rainbow (+4,26%). Po drugiej stronie tabeli znalazły się również ABPL (-6,40%) i Huuge (-3,59%).

Reklama

 

 

S&P500 wzrosło o 0,55%, a NASDAQ o 0,63%, po niepokojącym czwartku spadał VIX. Sesja amerykańska tym jednak różniła się od europejskiej, że zwyżki były wyraźnie większe w trakcie dnia, a kończyła go wyprzedaż. Część strat odrobiły jednak m.in. Tesla (+2,99%), Micron (+2,55%) i nVIDIA (+1,44%).

 

W godzinach porannych przy zamkniętej giełdzie w Tokio spada większość indeksów azjatyckich. Słabe dane o chińskim PKB w 2Q2024 (4,7% r/r vs. prognozy 5,1% r/r), zaniżonym w dodatku przez bardzo marną czerwcową sprzedaż detaliczną (2,0% r/r vs. prognozy 3,3% r/r) wzmagają na KPCh presję na ogłoszenie kolejnych działań przed rozpoczynającym się plenum. W trakcie dnia poznamy odczyt Empire State Manufacturing Index, ponownie będzie wypowiadał się J. Powell. Wyniki poda Goldman Sachs. Światowym tematem numer 1 pozostaje nieudany weekendowy zamach na Donalda Trumpa, który cementuje jego szanse na prezydenturę, ale ma marginalny wpływ na rynek – nie reagują nawet złoto ani dolar. Drożeją kryptowaluty, do których Trump jest nastawiony znacznie bardziej przychylnie niż Demokraci. Kontrakty futures lekko rosną. Spodziewamy się neutralnego otwarcia i sesji, która będzie zaskakiwała głównie skromną zmiennością mimo prób przypisania wydarzeniu olbrzymiej rangi. Trump był zdecydowanym faworytem wyborów co najmniej od czasu debaty, pozostało do nich jeszcze wiele czasu, a efekt sondażowy będzie naszym zdaniem bez porównania mniejszy niż po zamachu na Ronalda Reagana, który został poważnie ranny.

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama