Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

7 najgorszych błędów inwestora. Tego się wystrzegaj na spadkach! Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy? Czyli jak nie inwestować

|
selectedselectedselected
7 najgorszych błędów inwestora. Tego się wystrzegaj na spadkach! Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy? Czyli jak nie inwestować
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestowanie jest proste, szczególnie w hossie. Rynki rosną i kolejno zaznaczają nowe maksima, a wszystko wydaje się poukładane jak w grze. Tym razem nie było jednak tak łatwo, zawirowania i panika, które przyszły w miarę szerzenia się pandemii, a następnie wybuch wojny w Ukrainie, przypomniały częste błędy. Jakie są najczęstsze pomyłki inwestorów w okresie dominującej czerwieni? Co najczęściej robimy źle, kiedy rynki lecą w dół? Jak i czego najlepiej się wystrzegać?

 

Za wczesne odejście od strategii. Dlaczego nie warto zmieniać strategii w trakcie?

Pamiętajcie w długoterminowym horyzoncie rynek rośnie przez trzy czwarte czasu, a przez jedną czwartą spada, dlatego zmiana strategii jest często najgorszą strategią. Spadki cen akcji nie są niczym niezwykłym, świadomi inwestorzy powinni nauczyć się z nimi żyć. Długoterminowe założenia inwestycyjne powinny uwzględniać wahnięcia koniunktury, a inwestorzy powinni się ich trzymać nawet w momencie, w którym na rynkach wszystko wygląda jakby jutra miało nie być.

 

Reklama

 

Zły timing? Wychwycenie trendu, regularne wpłaty i uśrednianie

Podczas gdy/kiedy rynki się kurczą, to duża część inwestorów stara się trafić w lokalne dołki.  To ryzykowna taktyka i niestety udaje się jedynie nielicznym - najczęściej przypadkowo. Samo wychwycenie trendu i szybka reakcja mogą nie wystarczyć do osiągnięcia korzyści, dlatego najskuteczniej jest wnosić kapitał regularnie. Podobnie jest z wychodzeniem z inwestycji w momencie spadków cen. Inwestorzy przesyłający pieniądze na rynek regularnie, nie powinni zmieniać tego nawyku. Ważne jest, by pamiętać o zasadzie uśredniania ceny zakupu – jeśli raz kupiłem drożej to następną okazję wykorzystam poniżej ceny poprzedniego zakupu.

 

Zakłady kontrariańskie. Walka z trendem ekstremalnie ryzykowana

 Na rynku nic nie dzieje się przez przypadek i stosowanie zbyt prostych schematów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnej może nas kosztować dużo czasu lub dużo pieniędzy. Jeśli akcje jakiejś spółki, czy nawet cały rynek są pod dużą presją, ma to swoją przyczynę. Usiłowanie pokonania rynku z pozycji indywidualnego inwestora przypomina walkę z wiatrakami. W trakcie spadków na rynku warto zacisnąć zęby i wytrzymać ruchy do momentu pełnego rozpoznania sytuacji. Agresywne obstawianie przeciwko trendowi może być ekstremalnie ryzykowne.

Reklama

 

 

Zaprzeczanie faktom. To nie inwestor widzi teo czego rynek nie, najczęściej jest wręcz przeciwnie!

Nie każdy inwestor jest analitykiem lub ekonomistą, ale każdy przynajmniej w jakimś stopniu analizuje scenariusze rynkowe. Często, gdy drogi między przyjętą wizją i rzeczywistością zaczynają się rozjeżdżać, inwestorzy uciekają się do kwestionowania rzeczywistości. Nieświadomie doszukują się paradoksu w zastanej sytuacji rynkowej, ponieważ ich zdaniem rynek nie dostrzega tego co oni. Prawda jest jednak często odwrotna, to rynek widzi to, czego inwestor nie potrafi dostrzec. Ten błąd bywa zaliczany do uprzedzeń behawioralnych, o których pisaliśmy już na naszym blogu.

 

Codzienna weryfikacja portfela. Inwestowanie długoterminowe, ingerencja w strategie i kontrola portfela

Reklama

Rozpatrując inwestycje w rytmie dziennym narażamy emocje na pełen ciężar dynamiki rynków. Dużo łatwiej utrzymać reżim inwestycji w podejściu długoterminowym, wtedy inwestowanie nie wiąże się z potrzebą kontroli portfela częściej niż kilka razy do roku. Umiarkowane podejście w sprawdzaniu wartości inwestycji pozwala znacznie uspokoić wahania nastrojów.  W ten sposób zdarzenia o zasięgu dnia, głębsze lub nawet kilkutygodniowe korekty nie będą miały na nas większego wpływu – a tym bardziej na wynik mierzony na przestrzeni dekady i dłużej, dlatego nie ma sensu ekscytować się codziennymi zmianami. Tak naprawdę, im rzadziej inwestor kontroluje portfel, tym mniejszą ma pokusę, by ingerować w strategię.

 

Decydowanie pod presją. Silnej emocje i presja, a ich wpływ na decyzje 

Ciężko byłoby znaleźć inwestora, który przyzna się do podejmowania pochopnych decyzji i uleganiu emocjom w trudnym czasie . Wiemy jednak wszyscy, że ludzie to nie maszyny i nawet świadomi sytuacji często kierujemy się potrzebą powrotu do strefy komfortu. Podejmujemy wtedy nie te decyzje, które trzeba, tylko te, które pozwalają szybciej uwolnić się z sytuacji . Człowiek pod presją przeżywa silne emocje i często stawia przeczucia ponad racjonalia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Portu.pl

Portu.pl

Portu jest częścią WOOD & Company – czeskiego biura maklerskiego z ponad 30-letnią historią i największym obrotem papierami wartościowymi na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Tematy

inwestowanie długoterminowe strategia długoterminowa emocje a inwestowanieSilnej emocje i presja presja w inwestowanie inwestowanie a emocje deyzje inwestycyjne decyzje inwestycyjne a emocje wpływ emocji na inwestowanie rola emocji w inwestowaniu decydowanie pod presją inwestowanie weryfikacja portfela długoterminowe inwestowanie strategia inwestowanie długoterminowe strategia strategie inwestowania długoterminowego ingerencja w strategie zmiana strategii inwestycyjnej kontrola portfela i strategii zmienność na rynkach a zmiena strategii czy warto zmienić strategie jak nie zmienić strategii jak nie reagować na spadki jak nie reagować emocjonalnie na zmienność rynków jak nie reagować emocjonalnie na stratę jak nie reagować emocjonalnie na straty walka z trendem jak podążać za trendem trend inwestycyjny trend jak odczytać jak odczytać trend jak zauważyć trend jak wyczuć trend jak wcześniej wyczuć trend walka z trendem inwestycyjnym jak przewidzieć trend przewidywanie trendu czym jest uśrednianie pozycji jak uśredniać pozycję jak można uśrednić pozycję jak odpowiednio uśrednić pozycję Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy? Jak nie inwestować? W co zainwestować 100 tys 2022? Co nigdy nie traci na wartości? Gdzie ulokować pieniądze w czasie kryzysu? Jak pomnożyć swoje pieniądze? Co drożeje w czasie wojny? W co zainwestować 100 tys zł? Co kupować podczas wojny? Gdzie można ulokować pieniądze? Ile powinno się oszczędzać? Czy pieniądze w banku są bezpieczne 2022? Co kupic przy wysokiej inflacji?
Reklama
Reklama