Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF rozmawiał z branżą kryptowalut - rynek zostanie uregulowany

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Organy nadzoru po raz pierwszy wyciągnęły dłoń do rynku kryptowalut i starają się unormować sytuację dotyczącą działalności tej branży w Polsce. Wczoraj z przedstawicielami Komisji Nadzooru Finansowego spotkali się jej przedstawiciele. Podczas pierwszego spotkania grupy roboczej ds. technologii blockchain rozmawiano o przyszłości branży, regulacjach, sposobie opodatkowania i nastawieniu instytucji do podmiotów związanych z tym rynkiem.

 

Spotkanie przedstawicieli branży kryptowalut z krajowym regulatorem rynków finansowych miało miejsce w dość burzliwym okresie. Podmioty związane z tym rynkiem uciekają za granicę w związku z nieprzyjaznym środowiskiem do rozwoju biznesu, czego przykładami są nie tylko działania banków (odmawiających prowadzenia rachunków bankowych), ale również rozpoczęta ostatnio kampania informacyjna KNF. Ta wrzuca podmioty związane z kryptowalutami do jednego worka z piramidami finansowymi. Wczoraj KNF podkreślał, że celem jego działań nie było zniechęcanie Polaków do kryptowalut i straszenie, a jedynie ostrzeganie przed nieuczciwymi podmiotami, które na tym rynku działają.

 

Reklama

Przedstawiciele KNF podkreślali, że chcą współpracować z branżą, a nie zniszczyć ją:

„Chcielibyśmy rozpocząć dialog dotyczący rozwiązań związanych z technologią blockchain, w tym „walut” wirtualnych, ICO. Chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy wspólnie porozmawiać o wyzwaniach, przed którymi stoi branża, o percepcji obecnie funkcjonujących regulacji, o barierach oraz o tym, jak te bariery możemy usuwać lub ograniczać. Chcielibyśmy ustalić wspólny punkt widzenia” – powiedział wczoraj Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

 

KNF nie zamierza poprzestać jedynie na słowach, ale już w najbliższym czasie chce swoimi działaniami pokazać lepsze nastawienie do środowiska kryptowalut. ‘Na dniach’ Komisja ma wydać oświadczenie, w którym zaznaczy, że prowadzenie działalności gospodarczej związanej z walutami wirtualnymi jest w Polsce legalne. Jest to odpowiedź na skargi składane przez przedstawicielami branży, którzy  zwracali uwagę przede wszystkim na negatywne nastawienie banków, które utrudnia im prowadzenie biznesu w Polsce.

 

Grupy robocza ds. technologii blockchain

Reklama

Grupy robocza ds. technologii blockchain będzie odpowiedzialna za przygotowanie raportu dotyczącego kryptowalut, technologii blockchain i procesów ICO. Raport ma stać się podstawą do prowadzenia prac nad regulacją rynku kryptowalut w Polsce. W pierwszym spotkaniu grupy udział wzięli przedstawiciele branży, w tym m.in. założona niedawno z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin i fundacji Trading Jam Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT), a także Sylwester Suszek, prezes giełdy BitBay. Ze strony instytucji państwowych oprócz przedstawicieli KNF obecni byli urzędnicy z Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego. Pierwsze spotkanie miało charakter głównie organizacyjny. Kolejne spotkanie grupy zaplanowane jest na 6 lipca.

 

Dostrzeżono potrzebę regulacji

Instytucje państwowe w końcu zdały sobie sprawę z tego, że rynek kryptowalut koniecznie potrzebuje regulacji. Bez tego nie będzie możliwe oddzielenie nieuczciwych podmiotów od uczciwych, a także swobodne prowadzenie działalności przez te drugie. W ostatnich miesiącach mieliśmy wiele przykładów na to, że brak regulacji zabija polski rynek kryptowalut. Pokazały to między innymi kontrowersyjne interpretacje Ministerstwa Finansów dotyczące opodatkowania handlu kryptowalutami. Wymóg rozliczania się z podatku PCC, który zrujnowałby większość osób handlujących walutami wirtualnymi, tłumaczono obowiązującymi obecnie ramami prawnymi, pod które wepchnięto kryptowaluty. Z kolei wypowiadanie rachunków bankowych giełdom kryptowalut doprowadziło do tego, że giełda Abucoins zdecydowała się na zamknięcie działalności, a polski gigant, jakim jest BitBay, zdecydował się przenieść na Maltę. Co ciekawe, obie firmy zostały wcześniej wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF w związku z nieuprawnionym prowadzeniem działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych.

 

Oczywiście nie ma co liczyć na to, że regulacje rynku kryptowalut pojawią się szybko. KNF zakłada, że raport przygotowywany przez grupę roboczą ds. technologii blockchain zostanie opublikowany w maju 2019 roku. Prezes giełdy BitBay, Sylwester Suszek, liczy jednak na to, że sprawy potoczą się szybciej. Jego zdaniem, przy dobrych chęciach z obu stron możliwe jest zakończenie prac w ciągu 5 miesięcy, gdyż wiele materiałów jest już gotowych dzięki działaniom powołanych wcześniej komisji sejmowych.

Reklama

 

BitBay wróci do Polski?

Co ciekawe, uregulowanie rynku kryptowalut w Polsce może sprawić, że w przyszłości BitBay zdecyduje się na powrót do kraju. Sylwester Suszek wielokrotnie podkreślał, że to właśnie w Polsce chciałby rozwijać swój biznes. Niesprzyjające okoliczności zmusiły go jednak do przeprowadzki na Maltę. Nie należy jednak raczej liczyć na to, że taki powrót mógłby mieć miejsce w najbliższej przyszłości. Po pierwsze, na razie mamy tylko zapowiedzi regulacji i nie znany jest konkretny kierunek, w którym będą one zmierzać. Po drugie, machina już ruszyła i BitBay rozpoczął już działalność przez maltańską spółkę. Przed przenosinami Sylwester Suszek wskazywał, że ewentualny powrót nie będzie łatwą sprawą.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama