Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce

|
selectedselectedselected
Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj kontynuowane były wzrosty rentowności na rynkach bazowych. Rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych w USA osiągnęły najwyższy poziom od 2007 r., a rentowności niemieckich 10Y Bundów zwiększyły się o 9 pb. W ślad za nimi podążały polskie papiery skarbowe. Deflacyjny wydźwięk krajowego PPI w połączeniu z gorszymi od oczekiwań danymi z przemysłu wspierały oczekiwania rynkowe na wrześniową obniżkę stóp. W efekcie złoty nieznacznie osłabił się pod koniec dnia kurs EURPLN kształtował się w okolicy 4,48 a USDPLN wzrósł do poziomu 4,11.

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 1Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 1

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 2Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 2

 

Reklama

 

Dziś krajowe informacje o aktywności gospodarczej uzupełnią publikacje danych o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej. Oczekujemy minimalnie płytszego niż przed miesiącem spadku sprzedaży detalicznej wujęciu realnym (o 4,4% r/r vs 4,7% r/r w czerwcu). Jednocześnie spodziewamy się przyspieszenia wzrostu produkcji budowlano-montażowej (do 2,9% r/r z 1,5% r/r w czerwcu).

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 3Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 3

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Wczoraj pojawiły się pierwsze dane pozwalające ocenić kondycję polskiej gospodarki na początku 3q23. Produkcja przemysłowa (w cenach stałych) spadła w lipcu o 2,7% r/r wobec -1,1% r/r w czerwcu. Poziom produkcji (po odsezonowaniu) pozostaje od początku roku w trendzie spadkowym. Słabość była widoczna w szeregu branż. W najgorszej sytuacji, podobnie jak w poprzednich miesiącach, znajdują się producenci dóbr konsumpcyjnych trwałych oraz dóbr pośrednich - w szczególności w branżach energochłonnych. Pozytywnie wyróżniała się natomiast motoryzacja, której produkcja w ujęciu rocznym rosła o 15% r/r, a impet (śr. 3m zmiana % m/m po odsezonowaniu) pozostawał dodatni. Więcej w Makro Flashu: „Motoryzacja pcha polski przemysł”.

Reklama

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 4Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 4

 

POL: W lipcu ceny producentów (PPI) spadły w ujęciu rocznym (o 1,7% r/r, kons. -1,1% r/r) po raz pierwszy od listopada 2020. Deflacja roczna jest potwierdzeniem od dawna zachodzących procesów - spadki w ujęciu miesięcznym występują nieprzerwanie od 6 miesięcy. W przetwórstwie procesy deflacyjne są nawet silniejsze (-5,8% r/r) – w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 10 razy poziom cen obniżył się w ujęciu miesięcznym. Spadki cen producentów wspierają dezinflację konsumencką.

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 5Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 5

 

Reklama

POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 10,4% r/r (kons: 11,0% r/r) wobec 11,9% r/r w czerwcu. W efekcie, po czerwcowym wzroście w ujęciu realnym wynagrodzenia ponownie obniżyły się (o 0,3% r/r). Zakładamy, że był to jednorazowy spadek i wraz z obniżaniem się inflacji w sierpniu nastąpi powrót do trendu wzrostowego płac realnych. W danych o zatrudnieniu widzimy dalszy efekt słabnącego popytu na pracę. W lipcu przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,1% r/r (kons: 0,1% r/r) i o 1,5 tys. etatów względem czerwca, co biorąc pod uwagę trendy sezonowe stanowi relatywnie słaby wynik. Według MRiPS liczba ofert pracy w lipcu obniżyła się o 13,1% m/m. Więcej w Makro Flashu: „Chłodniejszy lipiec na rynku pracy”.

Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 6Powiew letniej bryzy w krajowej gospodarce - 6

 

 

GER: Ceny produkcji przemysłowej w Niemczech obniżyły się o 1,1% m/m i 6,0% r/r (po wzroście o 0,1% r/r w czerwcu). Deflacja w ujęciu rocznym, podobnie jak w Polsce, pojawiła się po raz pierwszy od listopada 2020. Spadki cen r/r wynikały głównie z obniżek cen w energetyce (normalizacja cen przy wysokiej bazie po wzrostach w 2022 wywołanych wojną w Ukrainie) oraz zniższych cen dóbr pośrednich (głównie metali). Mniejszy niż przed miesiącem był też wzrost cen dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych. Wciąż dynamicznie rosły jednak ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (8,1% r/r, głównie za sprawą cen żywności, które zwiększyły się o 9,2% r/r).

Reklama

 

POL: Minister M.Maląg poinformowała, że koszt 14. emerytury dla budżetu w 2023 będzie wyższy o 9 mld PLN od planu, przy świadczeniu w wysokości 2200 PLN netto (2650 brutto). W tym roku 14. emerytura wzrośnie nie o 18,7% wyznaczone przez poziom obecnej minimalnej emerytury, a o 80%. W aktualizacji programu konwergencji na 2023 założono jej koszt na poziomie 11,6 mld PLN.

 

POL: Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec lipca 2023 8,927 mld EUR wobec 8,493 mld EUR miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Stan aktywów rezerwowych Polski na koniec lipca 2023 wyniósł 164,832 mld EUR.

 

Reklama

POL: Ministerstwo Finansów podało szacunkowe dane, z których wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca spadło o 0,5% m/m do ok. 1 271,3 mld PLN (tj. o 6,2 mld PLN). Dług krajowy wyniósł ok. 991,1 mld PLN a dług w walutach obcych: ok. 280,2 mld PLN (tj. 22% całego długu SP).

Zobacz także: Kurs złotego PLN (prognoza) - niemiecki bank zakłada osłabienie polskiej waluty i wysoką inflację w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama