Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych

|
selectedselectedselected
Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Votum zajmuje się dochodzeniem roszczeń dla klientów instytucji finansowych w obszarze odszkodowań osobowych, majątkowych i klauzul abuzywnych w walutowych umowach kredytowych. W partnerstwie z Columbus Energy działa również w branży OZE.

W naszej ocenie najbardziej perspektywicznym segmentem pozostaje dynamicznie rosnący rynek dochodzenia odszkodowań od walutowych umów kredytowych. Spółka jest coraz większym beneficjentem zarówno rosnącej ilości prokonsumenckich wyroków sądowych zapadających w toczących się postępowaniach, jak też rosnącego zainteresowania kredytobiorców frankowych dochodzeniem roszczeń po przetarciu szlaków przez pierwszą grupę klientów i ukształtowaniu się wyraźnej prokonsumenckiej linii orzeczniczej.

Jednocześnie wydaje się, że główne ryzyko dla tego segmentu, czyli wprowadzenie alternatywy w postaci ugód, istotnie zmalało, gdyż obecnie rosnące stopy procentowe i wyższe raty kredytów złotowych zmniejszają atrakcyjność przejścia na złotówki dla klientów mających kredyt walutowy. Co więcej, Votum rozpoczyna również dochodzenie roszczeń dla kredytobiorców na wybranych umowach złotowych (kredyty tzw. „starego portfela” oraz kredyty z odroczoną spłatą części należności), które obarczone są klauzulami abuzywnymi.

W naszej ocenie akcje Spółki pozostają niedowartościowane, co sprawia, że podtrzymujemy naszą rekomendację fundamentalną Kupuj. Ostatnie wyniki Votum pokazują, że wpływ lawinowego wzrostu wyroków sądowych w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych na przychody jest głównym motorem poprawy rentowności Grupy.

Spodziewamy się, że dzięki dalszym przychodom z „success-fee” utrzyma się poprawa marż i wyników Grupy Votum, która dzięki temu wejdzie na nowy, dużo wyższy poziom generowanego wyniku operacyjnego, który ze względu na już zbudowany portfel klientów jest do utrzymania w średnim okresie. Widzimy też duży potencjał dywidendowy dla akcji w średnim okresie.

Reklama

W horyzoncie krótkoterminowym podtrzymujemy rekomendację Przeważaj ze względu na: (i) triadę poprawiających się przychodów, marż i zysków Grupy w tym roku, (ii) spodziewane bardzo mocne dynamiki wyników II kwartału oraz II półrocza (szczególnie IV kwartał), (iii) dodatnią dynamikę akwizycji nowych klientów w segmencie dochodzenia roszczeń abuzywnych w I półroczu, (iv) rosnącą skłonność kredytobiorców walutowych do podjęcia działań na drodze sądowej po rozpoczęciu cyklu wzrostu stóp procentowych w Szwajcarii oraz (v) oczekiwane wejście Votum do indeksu sWIG80, co może sprawić, że akcje Spółki pojawią się na radarze inwestorów instytucjonalnych.

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 1Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 1

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 2Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 2

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 3Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 3

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 4Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 4

Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 5Votum: rekomendacja oraz zestawienie najważniejszych wyników finansowych  - 5

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama