Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla cen złota, ropy i gazu – zobacz co najlepsi polscy analitycy mówią o przyszłości surowców

|
selectedselectedselected
Prognozy dla surowców – zobacz co znani analitycy mówią o przyszłości złota, ropy czy gazu | FXMAG INWESTOR
Prognozy dla surowców – zobacz co znani analitycy mówią o przyszłości złota, ropy czy gazu
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoto może mieć przed sobą trudny okres, ropa konsoliduje się i czeka na mocne sygnały, a gaz ziemny większość trendu spadkowego ma już zapewne za sobą.

 

  • Złoto może mieć przed sobą trudny okres, ale dużo będzie zależało od zachowania USD.
  • Ropa jest w konsolidacji i czeka na wyraźne sygnały rynkowe.
  • Gaz ziemny – tutaj rynek powinien szukać pretekstu do korekty wzrostowej, a nawet do zmiany trendu, ale sytuacja fundamentalna jest mieszana.

 

Surowce są zwykle dość zmienne, jeśli chodzi o notowania ich cen. To raj dla traderów znających się na rzeczy. Poprosiliśmy znanych polskich analityków, by przedstawili swoje prognozy dla złota, ropy i gazu na marzec 2023. Oto co nam powiedzieli.

Reklama

 

 

ZŁOTO

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Luty przyniósł silniejszą korektę notowań, niż zakładałem. Jak na razie dołek lokalny wypada w okolicach 1 804 USD za uncję trojańską. Oczekuję w najbliższym miesiącu przetestowania okrągłego pułapu 1 800 USD i lekkiego odreagowania notowań, ale w marcu nie powinniśmy spodziewać się powrotu do szczytu styczniowego. Prognozuję szeroki range pomiędzy 1 800 a 1 850 USD. Większy ruch wzrostowy na złocie pojawi się dopiero, kiedy ponownie rynek będzie wyceniał mocniej możliwe obniżki stóp procentowych przez Fed.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Złoto - w dół. Umocnienie amerykańskiego dolara i potencjalnie bardziej jastrzębia postawa banków centralnych mogą w dalszym ciągu nie sprzyjać notowaniom złota.”

Reklama

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Złoto – 1 860 USD. Zakładając osłabienie USD ze względu na szybciej rosnącą inflację w innych częściach świata, niż w USA, złoto może piąć się w górę.”

Piotr Langner (WealthSeed): „Złoto – 1 750 USD. Kontynuacja korekty na akcjach powinna także pociągnąć w dół cenę złota. Widać wysoką korelację złota z rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych (wyceniają wyższą ścieżkę stopy procentowej FED-u). Złotu szkodzi wzmacniający się powoli USD”

Analitycy XTB: „Złoto - UP. Bardzo podobnie, jak w przypadku pary EURUSD – możliwe są spadki do decyzji Fed w marcu, ale później odreagowanie. Długoterminowy popyt fizyczny powinien mieć się dobrze. Z drugiej strony, krótkoterminowy popyt w postaci ETF-ów czy importu złota przez Chiny i Indie pokazuje chwilową słabość.”

Zobacz również: Srebro po 500 USD, złoto po 5000 USD, a Bitcoin po 500 000 USD, oznajmia znany i kontrowersyjny publicysta

 

Notowania złota prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 1prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

ROPA

Łukasz Zembik (analityk TMS Oanda): „Ropa brent konsolidowała się w lutym pomiędzy poziomami 79 a 86,70 USD. Rynek cały czas czeka na sygnały większego ożywienia gospodarczego w Chinach oraz spadku wydobycia ropy w Rosji. Zakładamy wzrost cen surowca do poziomu 90 USD za baryłkę.”

Michał Krajczewski (BM BNP Paribas): „Ropa - po korekcie surowca w 2H22, obecnie obserwujemy stabilizację notowań. Jednak wraz z osiągnięciem minimum przez koniunkturę w krajach zachodnich oraz stopniowe otwieranie się gospodarki chińskiej, wzrasta prawdopodobieństwo powrotu do wzrostów cen surowca, tym bardziej, iż sytuacja po stronie podaży nadal jest napięta.”

Daniel Kostecki (CMC Markets): „Ropa – 80 USD. Cena ropy naftowej może nadal przebywać w konsolidacji, ze względu na zrównoważony popyt i podaż. Niemniej jednak, jeśli aktywność gospodarcza na świecie zdecydowanie się nie osłabi, to popyt może pozostawać silny, co mogłoby sprzyjać podejściu notowań WTI w stronę górnego ograniczenia przedziału wahań.”

Piotr Langner (WealthSeed): “Ropa WTI – 74.00 do 76.00 USD za baryłkę. Ożywienie w Chinach zostało już w dużej mierze zdyskontowane przez rynek, który może obawiać się dalszego spowolnienia w globalnej gospodarce. Jeżeli cena ropy miałaby mocniej spaść, to OPEC obniży produkcję. Należy też pamiętać o odroczonym popycie w związku z nieuniknionym odkupieniem ropy przez USA (zapasy strategiczne).”

Reklama

Analitycy XTB: „Ropa – w górę. Ropa pozostaje w wąskiej konsolidacji, ale najprawdopodobniej czeka nas coraz więcej ograniczeń podażowych oraz możliwego większego ożywienia popytowego ze strony Chin. Niemniej, wzrosty w przypadku ropy Brent będą ograniczone górnym limitem konsolidacji w okolicach 87-88 USD.”

Zobacz również: Ceny tego surowca szaleją! Od ostrych spadków po mocne wzrosty

 

Notowania ropy Brent prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 2prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 2

Źródło: TradingView

GAZ

Wojciech Białek (TMS Oanda): „Cena kontraktów na gaz kończy właśnie robić elliottowską 4-kę w 3-iej fali rozpoczętego w sierpniu ub.r. roku impulsu spadkowego i do końca marca spadnie do 2 USD 5-tą w 3-ciej.”

Analitycy XTB: „Gaz – w górę. Gaz amerykański odbija się na koniec lutego, co daje pretekst do większej korekty wzrostowej, nawet do zakresu 3,5-4,0 USD/MMBTU. Podobny sygnał na świecy miesięcznej miał miejsce w 2006 roku i wtedy 2 miesiące później gaz odbił o 60%. Sytuacja fundamentalna jest jednak mieszana - z jednej strony nadciąga zimniejsze powietrze, z drugiej strony zapasy są mocno powyżej 5-letniej średniej i powyżej poziomów z zeszłego roku.”

Zobacz również: Ten surowiec w USA mocno tanieje, w Europie jeszcze broni się przed spadkami

Reklama

 

Notowania ceny gazu prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 3prognoza surowce zloto gaz ropa marzec 2023 grafika numer 3

Źródło: TradingView

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama