Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny tego surowca szaleją! Od ostrych spadków po mocne wzrosty

|
selectedselectedselected
Ceny tego surowca szaleją! Od ostrych spadków po mocne wzrosty | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej dzisiaj kierują się w górę, czego przyczyną są przede wszystkim lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług w Chinach – kraju będącym największym importerem ropy naftowej na świecie.

Temat ożywienia gospodarczego w Państwie Środka jest wyjątkowo istotny dla wycen surowców w ostatnim czasie, bowiem w obliczu spowalniającej globalnej gospodarki i obaw o popyt na ropę w wielu krajach zachodnich, to właśnie ożywienie gospodarcze w Państwie Środka po rezygnacji z surowych restrykcji pandemicznych jest wymieniane jako czynnik decydujący o ostatecznym globalnym popycie. Póki co, wiele wskazuje na to, że Chiny pod tym względem nie zawiodą.

O ile optymizm związany z chińskim odczytem zdominował nastroje na rynku ropy w ostatnich godzinach, to warto wspomnieć, że jest on równoważony przez gorsze dane pojawiające się w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw pokazał już kolejny duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA – według szacunków tej instytucji, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w tym kraju wzrosły aż o 6,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zwyżki nieprzekraczającej miliona baryłek. Pozytywnym akcentem okazał się jednak spadek zapasów benzyny w USA.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 1Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Dzisiaj swoje dane, dotyczące zapasów ropy zaprezentuje Departament Energii USA. Tymczasem wczoraj wchodząca w skład departamentu Energy Information Administration (EIA) podała, że w grudniu spadła produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych – wyniosła ona 12,10 mln baryłek dziennie, czyli najmniej od sierpnia 2022 roku. Taki rozwój sytuacji nie dziwi: w USA w drugiej połowie poprzedniego roku ceny ropy były pod presją związaną z uwalnianiem rezerw strategicznych tego surowca, co przełożyło się na mniejszą motywację do wydobywania ropy m.in. przez producentów ropy z łupków.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 2Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

MIEDŹ

Ostatnie dni na rynku miedzi są wyjątkowo emocjonujące. Notowania tego metalu w poprzednim tygodniu dynamicznie zniżkowały, by od początku bieżącego tygodnia wyraźnie odbijać w górę. W rezultacie, ubiegłotygodniowe zniżki zostały już niemal całkowicie zniwelowane. Cena miedzi w USA obecnie oscyluje w okolicach 4,14 USD za funt.

O ile początek tygodnia na rynku miedzi można było traktować jako odreagowanie po spadkach, to dzisiaj solidnym wsparciem dla cen miedzi są dane makro, które pojawiły się w Chinach. Wskaźniki PMI dla Chin za luty pobiły oczekiwania, a wzrost aktywności biznesowej okazał się najszybszy od ponad dekady.

Reklama

Te dane zwiększają szanse na solidny popyt na miedź w bieżącym roku. Oczekiwania rynkowe bowiem zakładają, że to Chiny będą głównym motorem wzrostu popytu na wiele surowców w 2023 roku po zdjęciu surowych restrykcji pandemicznych.

Obecnie w kontekście Chin, oczy inwestorów będą zwrócone na posiedzenie parlamentu, zaplanowane na 5 marca. Na posiedzeniu tym mogą pojawić się zapowiedzi wsparcia dla takich sektorów przemysłu jak budownictwo czy wojsko, co może oznaczać potencjalnie większy popyt na metale przemysłowe.

Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 3Dobre dane z Chin wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama